Ogłoszenia Duszpasterskie

Kartuska Kolegiata

II Niedziela Zwykła

18 stycznia 2015

1 Sm 3,3b-10,19 Powołanie Samuela

1 Kor 6,13c-15a.17-20 Wasze ciała są członkami Chrystusa

J 1,35-42 Powołanie pierwszych uczniów

 

Dzisiejsza liturgia słowa dotyka kwestii powołania w życiu osoby wierzącej. I tak pierwsze czytanie w sposób bardzo plastyczny opowiada o powołaniu Samuela, żyjącego w XI wieku przed Chrystusem, do szczególnej służby Bogu. Podobnie Ewangelia ukazuje nam powołanie przez Chrystusa pierwszych uczniów. Jednakże, aby nie traktować tych opisów tylko w kategoriach historycznych, musimy z uwagą wsłuchać się w List św. Pawła do Koryntian. Powie on nam, że te dwa odległe w czasie Boże wezwania odnoszą się faktycznie do życia każdego z nas. Każdy bowiem chrześcijanin jest powołany do świętości i do życia w łączności z samym Bogiem. Niech zatem to dzisiejsze słowo rozpali w nas pragnienie służby Bogu.

 1. Przeżywamy dziś drugą niedzielę w ciągu roku. Choć w naszych kościołach nie milkną kolędy, to jednak w liturgii wkraczamy w czas, w którym przypatrujemy się początkom życia publicznego Pana Jezusa. Ukazuje nam ono, jak mamy żyć, aby nie tylko słowem, lecz także postawą i czynem wyrażać naszą wiarę.
 2. Dzisiaj rozpoczynamy się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jest to ważna inicjatywa, gdyż od jedności Chrystusowego Kościoła zależy skuteczność głoszenia Ewangelii tym, którzy jej nie znają. Pytają oni często, które wyznanie chrześcijańskie jest prawdziwe i wierne Chrystusowej nauce, skoro jest ich tak wiele. Często też głoszenie Ewangelii staje się okazją do współzawodnictwa pomiędzy osobami przynależącymi do różnych wyznań chrześcijańskich. Warto zatem, abyśmy aktywnie włączyli się we wszelkie spotkania ekumeniczne, abyśmy mogli się lepiej poznać i dzięki temu bardziej świadomie i we wzajemnej łączności modlić się o to, by nastała jedna owczarnia pod jednym Pasterzem.
 3. W środę, 21 stycznia, przypada Dzień Babci, a w czwartek, 22 stycznia – Dzień Dziadka. Pamiętajmy i módlmy się w tych dniach za naszych kochanych Dziadków, tych żyjących i tych, którzy już odeszli do Pana. Bardzo często tyle im zawdzięczamy! Niech naszym podziękowaniem będzie modlitwa, ofiarowana Komunia św. i serdeczna pamięć.
 4. Zachęcamy do nabycia nowego nru   „Gościa Niedzielnego”, „Pielgrzyma” i innych czasopism religijnych.
 5. Bóg zapłać za ofiary złożone w czasie   kolekty na W.S.D. w Pelplinie.
 6. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w ubiegłym roku przekazali swój 1 % podatku na rzecz Kartuskiej Kolegiaty. W dalszym ciągu i w tym roku serdecznie prosimy o wsparcie prac renowacyjnych naszego kościoła przez przekazanie 1 % swojego podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego, jakim jest Stowarzyszenie „Kolegiata Kartuska”, którego podstawowym celem jest renowacja i przywrócenie dawnej świetności Kościoła Poklasztornego. Osoby fizyczne składające za 2014 rok zeznania podatkowe (PIT-28, PIT-36,PIT-36L, PIT-37,PIT-38) maja możliwość przekazania 1% swojego podatku na rzecz organizacji Pożytku Publicznego. Wystarczy w składanym zeznaniu wpisać NR KRS 0000066079. Szczegóły są umieszczone też na kartkach wyłożonych na stolikach.
 7. Nasza Parafia wraz z parafią w Chmielnie organizuje PIELGRZYMKĘ   do F A T I M Y   i Santiago de Compostelli   w terminie: 18– 24.08.2015. Program pielgrzymki:                          

18.08-DZIEŃ 1– WARSZAWA – LIZBONA – FATIMA

Autokarowy dojazd na lotnisko Okęcie w W-wie. Odprawa paszportowo-bagażowa na lotnisku w Warszawie i odlot do Lizbony. Przejazd do Fatimy, zakwaterowanie w hotelu. Kolacja, po czym jeśli będzie taka możliwość już tego dnia - udział w Procesji Różańcowej.

19.08 - DZIEŃ 2 – FATIMA

Rano msza św. Śniadanie. Cały dzień spędzimy w Fatimie zwiedzając szczegółowo Sanktuarium, miejsca Objawień i Muzeum. Pójdziemy Węgierską Drogą Krzyżową aż do rodzinnej wioski pastuszków – Aljustrel, zwiedzanie ich rodzinnych domów. Czas na indywidualną modlitwę, rozmyślania. Wieczorem udział w Procesji Różańcowej. Kolacja i nocleg jw.

20.08 - DZIEŃ 3– FATIMA - BATALHA - ALCOBASCA – NAZARE – FATIMA

Po Mszy św. i po śniadaniu wyruszymy w podróż by odwiedzić dwa zespoły klasztorne w Batalha i Alcobasca ujęte ze względu na swoje piękno architektoniczne i bogatą historię – na liście UNESCO. Następnie pojedziemy do malowniczej nadmorskiej miejscowości Nazare - w którym mieści się pierwsze Sanktuarium Maryjne Portugalii. Odpoczynek nad Oceanem Atlantyckim. Powrócimy do Fatimy na kolacje, po której ponownie pójdziemy w procesji różańcowej, tego dnia Fatima modli się za kapłanów. Nocleg jw.

21.08 - DZIEŃ 4 – FATIMA – LIZBONA – SANTAREM - FATIMA

Po śniadaniu pojedziemy do stolicy Portugalii – Lizbony. Objazd autokarem, po czym spacer po Rua Augusta gościnnym deptaku Lizbończyków, zwiedzimy najciekawsze obiekty tego miasta Katedrę, kościół Św. Antoniego, podjedziemy do dzielnicy Belem by tam nawiedzić niespotykanej piękności kościół Hieronimitów, stanąć przy Pomniku Odkrywców, w oddali zobaczyć wielki posąg Chrystusa. W drodze powrotnej do Fatimy zatrzymamy się jeszcze w Santarem, by tam nawiedzić kościół Cudu Eucharystycznego. Kolacja, nocleg, uroczystości w Fatimie jw.

22.08 -DZIEŃ 5 - FATIMA– PORTO – BRAGA - PADRON

Ranna msza św. Śniadanie. Całodniowy wyjazd na zwiedzanie Porto i Bragi. Autokarowy objazd miasta i nawiedzenie koronacyjnej Katedry w Porto, czas wolny na indywidualny spacer po mieście. Następnie pojedziemy do Bragi by nawiedzić Sanktuarium Matki Bożej w Sameiro i Dobrego Jezusa w Bradze. Przejazd do Hiszpanii. Kolacja i nocleg w Padron.

23.08 DZIEŃ 6 – PADRON – SANTIAGO DE COMPOSTELLA - FATIMA

Po śniadaniu wyjazd do Santiago de Compostella – nawiedzenie Katedry i grobu Św. Jakuba. Udział w międzynarodowej mszy św., indywidualne spacery po tym niezwykłym mieście. Późnym popołudniem powrót do Fatimy. Kolacja ok godz. 20.00 i wieczorem ponowna możliwość uczestniczenia w procesji różańcowej.

24.08 - DZIEŃ 7 – FATIMA – LIZBONA – WARSZAWA - GDAŃSK

Rano msza św. przy Kapliczce Objawień. Śniadanie. Indywidualne pożegnanie z Fatimą. Transfer autokarem na lotnisko w Lizbonie i odlot do Polski.                                                                                    

KOSZT: w koszt wliczony jest przejazd autokarowy w Polsce – na i z lotniska Okęcie

               2000zł + 400 Euro płatne na konta Katolickiego Biura Pielgrzymkowego + 70 E płatne na miejscu                

Świadczenia: bilety przelotów przejazdy autokarowe w Portugalii i Hiszpanii, hotele, wyżywienie 2 x dziennie, wstępy, opieka pilota/przewodnika, ubezpieczenie KL, NW. Zapisy w biurze parafialnym.

 1. Bóg zapłać za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę w czasie kolekty, które wyniosły 8475zł, 22 korony i 2,23 euro na cele inwestycyjne. Serdeczne Bóg zapłać.
 2. W tym roku będzie miało miejsce kolejne wystawienie CAŁUNU TURYŃSKIEGO, dlatego też w dniach 27 kwietnia – 3 maja 2015 Parafia św. Kazimierza organizuje pielgrzymkę do Turynu by uczcić relikwie Świętego Całunu, Wylot samolotem z Gdańska w drodze powrotnej autokarem zwiedzanie Mediolanu, Werony, Padwy, Wenecji, Wiednia i Mariazell oraz Brna; Cena 2180 zł, zapisy w biurze parafialnym w parafii św. Kazimierza.
 3. Msza św. za śp. Ks. Prałata Henryka Ormińskiego w dniu Imienin w poniedziałek o godz.18.00, o Boże błog. i opiekę Matki Bożej i zdrowie dla Ks. Marcina w dniu Urodzin od Wspólnoty Żywego Różańca w środę o godz.7.00, z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze Boże błog., Dary Ducha Świętego i opiekę Matki Bożej dla Sióstr z 7 Róży Matek i ich Rodzin i Kapłanów pracujących w naszej parafii w czwartek o godz.7.00, za śp. Ks. Prałata Henryka Ormińskiego i Ks. Kan. Jerzego Reglińskiego od 4 Róży Niewiast w czwartek o godz.18.00.

                                                                    

 

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

 • 21 I – św. Agnieszka, dziewica i męczennica, która poniosła śmierć za wiarę w Chrystusa około 305 roku, patronka dzieci, panien i ogrodników
 • 24 I – św. Franciszek Salezy, biskup i doktor Kościoła, wybitny pisarz, patron dziennikarzy i prasy katolickiej, który żył na przełomie XVI i XVII wieku

Niech wszyscy, którzy uciekają się do nich w potrzebie, doświadczą błogosławionych skutków ich orędownictwa u Boga.

 

 

                                                                                       Bożej niedzieli

                                                                                 życzą Wasi Duszpasterze