X

IV Niedziela Zwykła

Pwt 18,15-20 Bóg obiecuje zesłać proroka
1 Kor 7,32-35 Małżeństwo i celibat
Mk 1,21-28 Jezus naucza jak ten, który ma władzę

Liturgia Słowa czwartej niedzieli w ciągu roku wskazuje nam na Jezusa Chrystusa, który zapowiadany jest w Księdze Powtórzonego Prawa jako Brat pośród braci, niosący Boże Słowo. Dzisiejsza Ewangelia ukazuje Pana, który zdumiewa swoich współczesnych, a także następne pokolenia, że mocą Bożą uwalnia od złego. Wyzwala ze smutku i więzi zła, aby człowiek mógł z radością serca trwać przy Panu Bogu. Niech Słowo Boże dokonuje wielkich dzieł w naszym życiu. Otwórzmy nasze serca, aby Duch Święty mógł bez przeszkód działać, abyśmy byli wewnętrznie wolni i pełni radości uwielbiali Pana.

1. Ostatnia niedziela stycznia to Światowy Dzień Trędowatych. Na trąd chorują tysiące ludzi, którzy często z powodu tej choroby są wykluczani ze społeczeństwa, spychani na margines życia. Pomódlmy się dzisiaj w intencji trędowatych, a także ich opiekunów, którzy z wielką miłością codziennie się nimi opiekują. Prośmy Boga także o to, żebyśmy nikogo nie przesuwali na margines życia.

2. We wtorek uroczystość Ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej. Zgodnie z żydowskim prawem 40 dni po urodzeniu Jezusa Maryja i Józef zanieśli Dzieciątko do świątyni jerozolimskiej, by je przedstawić Bogu i złożyć ofiarę. Tego dnia przyjdźmy do świątyni ze świecami. Zostaną pobłogosławione i przez cały rok, a zwłaszcza w chwilach trwogi i cierpienia, będą nam przypominały o Jezusie – Światłości Narodów. Msze św. w tym dniu o godz.7.00, 8.30, 11.00, 16.30 i 18.00. Na mszę św. o godz.16.30 zapraszamy wszystkie dzieci mające w tym roku przystąpić do I Komunii św. na obrzęd poświęcenia świec. W tym dniu kolekta na klasztory klauzurowe. Święto Ofiarowania Pańskiego jest Dniem Życia Konsekrowanego, a więc osób, które obrały drogę życia zakonnego – szczególnego naśladowania Jezusa przez czystość, ubóstwo i posłuszeństwo. Ogarnijmy ich tego dnia naszą modlitwą i życzliwością.

3. W środę św. Błażeja z Sebasty, męczennika. Patron od: bólu zęba, choroby gardła, choroby pęcherza, na dobrą spowiedź, kaszel, krwotoki, patron: garbarzy, gręplarzy, handlujących i produkujących wełnę, krawców, kamieniarzy, lekarzy, modystek (kapelusznic), murarzy, muzyków, handlujących końmi, chorych na obrzęki, piekarzy, szewców, sztukatorów, tkaczy, chorych na wrzody, zranienia kolcami, chroni zwierzęta domowe i dzikie, oraz jest patronem Dubrownika. Jest jednym z czternastu Wspomożycieli. Żył na przełomie III i IV wieku. Jego życie owiane jest tajemnicą i legendami. Urodził się na terenie dzisiejszej Turcji w Cezarei Kapadockiej. Był lekarzem, jednak porzucił wykonywanie zawodu i przez jakiś czas prowadził życie pustelnicze. Został wybrany na biskupa gminy chrześcijańskiej w Sebaście. Miał cudownie uleczyć syna pewnej kobiety, któremu gardło przebiła ość. Dla upamiętnienia tego wydarzenia Kościół do dziś w dniu św. Błażeja błogosławi gardła. Działo się to w czasach, kiedy chrześcijanie byli prześladowani. W 316 roku Gubernator Kapadocji na rozkaz cesarza Licyniusza rozpoczął prześladowania wyznawców Jezusa. Św. Błażej był zmuszony uciekać. Został jednak pojmany i osadzony w więzieniu. Był biczowany i okrutnie torturowany, ostatecznie zginął przez ścięcie głowy mieczem. Legenda głosi, że św. Błażej objawił się miejscowemu księdzu z kościoła św. Szczepana. Ostrzegł mieszkańców Dubrownika przed najazdem wojsk z Wenecji. Najeźdźcy widząc wielkie przygotowania do obrony miasta odstąpili od ataku. TRADYCJA GŁOSI, ŻE PODCZAS TORTUR PROSIŁ BOGA O WSTAWIENNICTWO ZA OSOBAMI CHORYMI NA GARDŁO.
Po każdej mszy świętej można otrzymać błogosławieństwo świecami, które będzie nas chroniło od chorób gardła.

4. Serdecznie zapraszamy w dni powszednie na różaniec błagalny o ustanie epidemii od poniedziałku do soboty o godz.7.30.

5. W środę, pierwszą miesiąca zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji naszej Ojczyzny na godz.17.00 i o godz.18.00 Msza Święta.

6. W tym tygodniu dni eucharystyczne: w czwartek zapraszamy na godzinę świętą na godz. 17.00, w piątek po mszy św. o godz.7.00 nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. W piątek spowiedź św. od godz.16.00, o godz.16.30 msza św., w sobotę Nabożeństwo pierwszo sobotnie: o godz.7.30 różaniec, a po mszy św. o godz.8.00 - nabożeństwo do Niepokalanego Serca N.M.P. W sobotę odwiedzimy naszych Chorych z posługą sakramentalną.

7. W przyszłą niedzielę pierwsza niedziela miesiąca
• Suma z liturgią w języku kaszubskim
• godz.15.00 nabożeństwo różańcowe dla Róż Żywego Różańca i wszystkich wspólnot parafialnych i spotkanie III Zakonu św. Franciszka.

8. Msza św z podziękowaniem za otrzymane łaski, o zdrowie, pokój w Rodzinach, Dary Ducha Świętgo dla Członków i ich Rodzin z 1 Róży Ojców i Kapłanów naszej Parafii w poniedziałek o godz.18.00, z podziękowaniem za zdrowie, za otrzymane łaski i z prośbą o dalsze Boże błog. i opiekę Matki Bożej dla 17 Róży Niewiast i Kapłanów naszej Parafii w środę o godz.8.00,z podziękowaniem za otrzymane łaski, zdrowie, o pokój w Rodzinach, Dary Ducha Świętego dla Członków i ich Rodzin z 21 Róży Matek, o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne oraz Księży z naszej Parafii w niedzielę o godz.7.00.

9. W minionym tygodniu odeszli po nagrodę do Pana śp. Jerzy Lewna z ul. Słowackiego, śp. Krystyna Wittstock z Os. XX Lecia, śp. Bernard Gołombek z ul. Zamkowej i śp. Ludwika Zwara z ul. Podgórnej – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…

10. Dyrekcja Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Kartuzach informuje, że rozpoczyna rekrutację dzieci do wszystkich klas szkoły podstawowej. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną szkoły. Informacje o szkole oraz dokumenty rekrutacyjne można pobrać na oficjalnej stronie internetowej szkoły (www.katolik.kartuzy.pl) oraz na szkolnym profilu Facebook. Tel. kontaktowy 501 989 523 lub 506 299 471

11. W tym tygodniu patronują nam:
– w piątek 5 lutego – św. Agata (ok. 235-251), dziewica i męczennica;
– w sobotę 6 lutego – święci męczennicy Paweł Mika (1565-1597) i Towarzysze, pierwsi męczennicy Dalekiego Wschodu.
Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów.

Wasi Duszpasterze