X

V Niedziela Zwykła

Hi 7,1-4.6-7 Marność życia ludzkiego
1 Kor 9,16-19.22-23 Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii
Mk 1,29-39 Jezus uzdrawia i wypędza złe duchy

Nieraz bardzo dokucza nam nasza słabość i kruchość. Słowo Boże chce nam dziś uświadomić, że choć nasze życie przemija na tym świecie, to z każdą sprawą możemy przyjść do Pana Jezusa. Dlatego, jak zauważa Święty Paweł, powinniśmy głosić Dobrą Nowinę, bo bardzo wielu ludzi potrzebuje Bożej łaski i naszego świadectwa o Panu Bogu.
Posłuchajmy więc z wielką wiarą i wdzięcznością Słowa Bożego, aby mogło ono przemieniać nasze serce, oczyszczając je z egoizmu i uzdrawiając z ran, które zostały nam zadane przez grzechy.

1. Chrystus w czasie Eucharystii uczy nas modlitwy. Wielokrotnie wskazywał, że trzeba na nią znaleźć nie tylko miejsce, lecz także czas. Uczymy się w tym kościele, jak w sercu i w codzienności budować świątynię, w której będziemy spotykać Boga twarzą w twarz na modlitwie i wsłuchiwać się w Jego słowa.

2. W czwartek, 11 lutego, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Dokładnie tego dnia w 1858 roku, cztery lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Najświętsza objawiła się ubogiej pasterce, Bernadecie Soubirous w Grocie Massabielskiej. Wzywała do modlitwy oraz pokuty. Lourdes zasłynęło z licznych nawróceń i uzdrowień, stając się w krótkim czasie centrum kultu maryjnego we Francji. Dziś do Lourdes przybywają chorzy pielgrzymi z całego świata. W tym dniu obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Tamte wydarzenia upamiętnia znana i chętnie śpiewana pieśń Po górach, dolinach. Podczas osiemnastu spotkań z Bernadetą Maryja wzywała do modlitwy oraz pokuty i prosiła, aby na miejscu objawień został zbudowany kościół. Tak też się stało. Pamiętajmy w naszych modlitwach o naszych chorych, zwłaszcza z powodu epidemii.

3. Serdecznie zapraszamy w dni powszednie na różaniec błagalny o ustanie epidemii od poniedziałku do soboty o godz.7.30.

4. Zachęcamy do nabycia nowego nru ” Pielgrzyma”, „Gościa Niedzielnego” oraz innych czasopism.

5. Msza św. o Boże błog.i opiekę Matki Bożej dla Członkiń 42 Róży Matek oraz naszych Księży we wtorek o godz.8.00, w intencji Ojca Świętego, naszych Biskupów, Kapłanów, Ojca Jonasza i o powołania kapłańskie, zakonne, misyjne i do życia konsekrowanego i do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w sobotę o godz.8.00, z podziękowaniem za otrzymane łaski i z prośbą o dalsze Boże błog. i opiekę dla Rodzin Kręgu Matki Bożej Pielgrzymującej z Os. XX Lecia i Nowego Osiedla oraz dla Kapłanów naszej Parafii w niedzielę o godz.8.15.

6. W minionym tygodniu odeszli po nagrodę do Pana śp. Andrzej Czaja z ul. Reja, śp. Irena Dominiecka z ul. Chmieleńskiej, śp. Igor Karcz z ul. Prokowskiej, śp. Ewa Zielińska-Baniak z ul. Mściwoja II, pogrzeb śp. Krystyny Kliszewskiej z Os. Wybickiego w poniedziałek o godz. 10:00 w kolegiacie, eksporta z Domu Pogrzebowego przy Placu św. Brunona – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a wszystkich naszych drogich Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…

W tym tygodniu patronuje nam:
– w środę 10 lutego – św. Scholastyka (ok. 480-547), dziewica, siostra św. Benedykta, założyciela zakonu benedyktynów i patrona Europy, założyła żeński zakon według reguły benedyktyńskiej i całkowicie poświęciła się Panu Bogu.

Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

Wasi Duszpasterze