X

I Niedziela Wielkiego Postu

Rdz 9,8-15 Przymierze Boga z Noem po potopie
1 P 3,18-22 Woda chrztu nas ocala
Mk 1,12-15 Jezus był kuszony przez Szatana, aniołowie zaś Mu usługiwali

Słowo Boże dzisiejszej niedzieli chce nam zwrócić uwagę na kilka spraw. Księga Rodzaju i Pierwszy List Świętego Piotra Apostoła przypominają nam o Bożej miłości do każdego z nas. O tym, że Pan Bóg pragnie nas oczyścić z grzechów, abyśmy zajaśnieli na nowo Jego pięknem. Dlatego dał nam swego Syna, który także doświadczył trudu ludzkiego losu, kuszenia na pustyni i przekazał nam Boże zaproszenie do życia z Nim w wieczności. Wysłuchajmy Słowa Bożego, pozwalając Panu Bogu działać w naszym wnętrzu, aby mogła się wreszcie dokonać przemiana nas samych, abyśmy doświadczyli prawdziwej radości serca.

1. W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu Kościół stawia przed nami Chrystusa przebywającego przez czterdzieści dni na pustyni i kuszonego przez szatana. Rozpoczęty okres postu jest dla nas czasem duchowego wysiłku i zmagania. Niech u progu Wielkiego Postu towarzyszy nam duch pokuty i pragnienie przemiany serc, o co w tych dniach modlimy się z całym Kościołem. Uczyńmy wszystko, co możliwe, by ten czas nie był dla nas tylko kolejnym Wielkim Postem, ale doprowadził nas do pogłębienia duchowej relacji z Bogiem, który wychodzi nam naprzeciw, aby nas odnaleźć.

2. Zapraszamy serdecznie na nabożeństwa pokutne w następującym porządku:
• W każdą środę o godz. 7.30 i 17.30 – różaniec błagalny o ducha pokuty i ustanie epidemii
• W każdy piątek – Droga Krzyżowa – w tym roku zapraszamy całe rodziny na godz.16.30, 18.00 i 19.15.
• W każdą niedzielę Wielkiego Postu – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.

3. Serdecznie zapraszamy w dni powszednie na różaniec błagalny o ustanie epidemii od poniedziałku do soboty o godz.7.30.

4. W przyszłą niedzielę – Niedziela „Ad Gentes” – będziemy łączyć się z modlitwie, poście z misjonarzami i przeżywać solidarność i odpowiedzialność za misje św. W tę niedzielę będzie można złożyć swoją ofiarę do puszki przed kościołem, zebrane środki będą wsparciem i niekiedy umożliwią misjonarzom realizować dzieła ewangelizacyjne i humanitarne w krajach misyjnych.

5. Wraz ze Środą Popielcową rozpoczął się także czas tzw. Komunii świętej wielkanocnej, który potrwa aż do niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Przypominamy o przykazaniu kościelnym mówiącym o powinności skorzystania raz w roku z sakramentu pojednania i przyjęcia Komunii świętej w okresie wielkanocnym. Na te największe chrześcijańskie święta oczyśćmy nasze serca, uczyńmy je gotowymi na przyjęcie Zmartwychwstałego Pana.

6. Zachęcamy do nabycia nowego nru „Pielgrzyma”, „Gościa Niedzielnego”, „Małego Gościa” i innych czasopism. Niech duchowa lektura wspiera naszą wielkopostną formację.

7. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, pragniemy przygotować dekoracje kwiatowe Grobu Pańskiego wspólne od wszystkich Parafian, a więc zamiast kwiatów, kto chciałby się przyczynić do dekoracji przy Grobie Pańskim może złożyć ofiarę do skarbonki przy Złotej Kaplicy. Serdeczne Bóg zapłać.

8. Zachęcamy do włączenia się w dzieło miłosierdzia i pomocy rodzinom potrzebującym na przeżywanie świąt wielkanocnych poprzez nabycie świecy wielkanocnej w cenie 12 zł, są też wyłożone skarbonki na stolikach, w które w tym roku, w czasie Postu będziemy zbierać ofiary na rzecz osób starszych, które złożymy w darze w Wielki Czwartek.

9. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę na nasze parafialne inwestycje, które wyniosły 4937 zł.

10. Msza Święta za +Teresę Pionk od 39 Róży pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w środę o godz.18.00, za +Gerarda Markowskiego od 8 Róży Ojców w piątek o godz.7.00.

11. W minionym tygodniu odeszli z naszej parafialnej wspólnoty po nagrodę do Pana śp. Gerard Lehmann z Os. Wybickiego, śp. Maria Dunajska z Os. XX Lecia, śp. Dariusz Buhajewicz z Grzybna, a pogrzeb śp. Andrzeja Byczkowskiego z Os. Sikorskiego w poniedziałek o godz.13.00 w kościele św. Kazimierza – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej pierwszej wielkopostnej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia.

Wasi Duszpasterze