X

II Niedziela Wielkiego Postu

Rdz 22,1-2.9-13.15-18 Ofiara Abrahama
Rz 8,31b-34 Bóg nie oszczędził dla nas własnego Syna
Mk 9,2-10 Pielgrzymując na ziemi uczestniczymy w życiu wiecznym

Pan Bóg pragnie z nami rozmawiać o naszym życiu. Dzisiejsze Słowo Boże przypomina nam o Bożym prowadzeniu. Postawa Abrahama wobec próby, jakiej zostaje poddany przez Pana Boga, a związanej ze złożeniem ofiary z jedynego syna, wskazuje na jego wiarę i pełne zaufanie. Święty Paweł zaświadcza, że Pan Bóg zawsze staje po stronie człowieka, bo dał nam swojego umiłowanego Syna. Ewangelijna scena Przemienienia Jezusa także uświadamia nam Bożą troskę o nas. Pozwólmy teraz Panu Bogu, by Jego Słowo otworzyło nasze serca.

1. W centrum liturgii drugiej niedzieli Wielkiego Postu Kościół stawia Jezusa, który na górze Tabor ujawnia trzem wybranym uczniom prawdę, że jest umiłowanym Synem Boga Ojca. Oni poznali prawdę o Jezusie, który ich wezwał i za którym podążyli. Niech czas postu będzie dla nas okazją nieustannego odkrywania prawdy o Tym, który na ołtarzach naszych świątyń ofiarowuje się Bogu za nas, staje się pokarmem na życie wieczne.

2. Dzisiejsza niedziela nazywana jest niedzielą Ad Gentes. Naszymi modlitwami obejmujemy także głoszenie Ewangelii Chrystusowej na misjach i tych, którzy dobrą nowinę o zbawieniu niosą na krańce ziemi. Oni często na wzór Chrystusa cierpią prześladowania i płacą najwyższą cenę z własnego życia dla odkupienia innych braci. Ofiarami do puszek przed kościołem wspieramy misjonarzy i wszelkie dzieła misyjne. Niech to będzie wyraz naszej solidarności i wymierny udział w misji ewangelizacyjnej Kościoła.

3. Serdecznie zapraszamy w dni powszednie na różaniec błagalny o ustanie epidemii od poniedziałku do soboty o godz.7.30.

4. Jutro rozpocznie się miesiąc, w którym w szczególny sposób będziemy oddawali cześć opiekunowi Pana Jezusa – św. Józefowi. Po każdym różańcu w intencji ustania epidemii o godz.7.30 będziemy odmawiali litanię do św. Józefa i polecali jego wstawiennictwu sprawy naszych rodzin. Św. Józef jest nie tylko wspaniałym opiekunem Świętej Rodziny, ale i niezwykłym orędownikiem w trudnych czasach epidemii i w sprawach naszych rodzin.

5. Zapraszamy serdecznie na nabożeństwa pokutne w następującym porządku:
• W każdy piątek – Droga Krzyżowa – w tym roku zapraszamy całe rodziny na godz.16.30, 18.00 i 19.15.
• W każdą niedzielę Wielkiego Postu – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.

6. Poniedziałek - 1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, którzy są nazywani także żołnierzami niezłomnymi. Przez lata starano się wymazać pamięć o nich z historii naszego narodu. Ich miłość do ojczyzny, niezłomna walka o niepodległość i suwerenność Polski po zakończeniu II wojny światowej, ofiara życia zasługują na naszą pamięć, a przede wszystkim na pełną miłości modlitwę. Zachęcamy do pamięci o nich w naszych modlitwach.

7. W środę na godz.17.00 zapraszamy na nabożeństwo w intencji naszej Ojczyzny.

8. W środę po Mszy Świętej o godz.18.00 zapraszamy rodziców dzieci, które w tym roku mają przystąpić do pierwszej Komunii św. na spotkanie modlitewno-formacyjne w kościele.

9. W tym tygodniu dni eucharystyczne: w czwartek zapraszamy na godzinę na godz.17.00, w piątek po mszy św. o godz.7.00 nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. W piątek spowiedź św. od godz.16.00, po drodze krzyżowej o godz.16.30 Msza Święta. Nabożeństwo pierwszo sobotnie: o godz.7.30 różaniec, a po mszy św. o godz.8.00 nabożeństwo do Niepokalanego Serca N.M.P. W sobotę odwiedzimy naszych Chorych z posługą sakramentalną.

10. W przyszłą niedzielę pierwsza niedziela miesiąca
• Suma z liturgią w języku kaszubskim
• godz.14.30 nabożeństwo różańcowe dla Róż Żywego Różańca i wszystkich wspólnot parafialnych
• Gorzkie Żale

11. Serdecznie zachęcamy do nabywania nowego nru „Gościa Niedzielnego”, „Apostolstwa Chorych”; jest jeszcze aktualny „Pielgrzym” i inne czasopisma religijne.

12. Zwyczajem lat ubiegłych zachęcamy do udziału w zbiórce sprzętu i urządzeń elektrycznych i elektronicznych na rzecz Misji Świętych prowadzonej przez Green Office Ecologic, która odbędzie się w marcu, urządzenia można składać na parkingu przy refektarzu w wyznaczonym miejscu we wtorek 23 marca od godz.10.00 i w środę 24 marca do godz.8.30, odbiór nastąpi w środę 24 marca o godz. 9.00.

13. W minionym tygodniu odeszli z naszej parafialnej wspólnoty po nagrodę do Pana śp. Magdalena Macholla z ul. Sienkiewicza i śp. Wincenty Kamiński – Ojciec Ks. Leszka Kamińskiego z Os. XX Lecia, a pogrzeb śp. Mieczysławy Fierka z Nowego Osiedla w poniedziałek o godz.13.00 w kolegiacie. Eksporta z Domu Pogrzebowego przy Placu św. Brunona – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…

W tym tygodniu patronuje nam:
– w czwartek 4 marca – św. Kazimierz (1458-1484), królewicz, pobożny czciciel Niepokalanej i Najświętszego Sakramentu, główny patron Litwy – odpust w Parafii św. Kazimierza – suma odpustowa o godz.18.00.

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej wielkopostnej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia.

Wasi Duszpasterze