X

4 Niedziela Wielkiego Postu

2 Krn 36, 14-16.19-23 Gniew i miłosierdzie Boże
Ef 2,4-10 Umarli wskutek grzechu zostali zbawieni przez łaskę
J 3,14-21 Bóg posłał swego Syna, aby świat został zbawiony

Pan Bóg cierpliwie pochyla się nad grzesznikiem, o czym przypomina nam dzisiaj Słowo Boże. Druga Księga Kronik wspomina historię króla perskiego, który wzywa lud do odbudowy świątyni jerozolimskiej. Święty Paweł zwraca uwagę, że Pan Bóg w swoim miłosierdziu zawsze jest gotowy do dźwignięcia nas z grzechu. Wydał za nas swojego Syna, abyśmy zostali wybawieni z grzechów i mogli przebywać z Nim w wieczności. Jan Ewangelista zauważa ludzką skłonność do grzechu, do trwania w ciemności. Uwalnia nas z niej jedynie ukrzyżowany Chrystus Pan, który jest naszym uzdrowieniem i życiem wiecznym. Wysłuchajmy Słowa Bożego i pozwólmy mu pocieszyć nasze serca, przyjmując Bożą łaskę.

1. Dzisiejsza, już czwarta niedziela Wielkiego Postu różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. Widzimy to nawet w zmianie postnego fioletu na różowy kolor szat liturgicznych. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku. Warto zatem zrobić pewne podsumowania i zastanowić się, czy postąpiłem na drodze nawrócenia i przemiany oraz podjąć jeszcze większy wysiłek, by dobrze wykorzystać przeżywany okres liturgiczny.

2. Życie ciągle stawia przed nami nowe wyzwania. Są one okazją do głębszej refleksji nad wartościami i zasadami, którymi się kierujemy. Wielki Post wzywa każdego z nas do zrewidowania życia, postawienia sobie pytania, czy naprawdę idziemy śladem Bożych drogowskazów. Żyć to stawać się człowiekiem, a dla wierzących – stawać się chrześcijaninem. To proces, który dokonuje się w nas nieustannie. Na tej drodze wpatrujmy się w Jezusa, który podczas rozmowy z Nikodemem mówi jasno i konkretnie: trzeba się na nowo narodzić, aby żyć.

3. Serdecznie zapraszamy w dni powszednie na różaniec błagalny o ustanie epidemii od poniedziałku do soboty o godz.7.30 w łączności z Nowenną do św. Józefa. Św. Józef jest nie tylko wspaniałym opiekunem Świętej Rodziny, ale i niezwykłym orędownikiem w trudnych czasach epidemii i w sprawach naszych rodzin.

4. We wtorek 16-ty dzień miesiąca – zapraszamy po Mszy Świętej wieczornej na nabożeństwo za wstawiennictwem św. Jana Pawła II.

5. Zapraszamy serdecznie na nabożeństwa pokutne w następującym porządku:
• W każdy piątek – Droga Krzyżowa – zapraszamy całe rodziny na godz.16.30, 18.00 i 19.15.
• W każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz.15.00– Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.

6. W piątek 19 marca będziemy obchodzić uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Ten dzień możemy nazwać dniem mężczyzn. Otoczmy modlitwą wszystkich walecznych mężczyzn: kawalerów, mężów, ojców, dziadków. Tego dnia prośmy Boga o wszelkie łaski dla nich, by codziennie wypełniali powołanie, do jakiego zostali wezwani. Msze Święte w tym dniu o godz.:7.00. 8.30, 11.00, 16.30 i 18.00.

7. Za tydzień w niedzielę 21 marca w naszej parafii rozpoczniemy parafialne rekolekcje wielkopostne, które przeżywać będziemy w tym roku w duchu odnowienia Misji Świętych. Poprowadzi je Ojciec Mariusz Więckiewicz - Redemptorysta. To szczególny czas łaski. Uczyńmy wszystko, co możliwe, abyśmy mogli uczestniczyć we wszystkich dniach rekolekcji. Zatroszczmy się o bliskich i przyjaciół, żeby mogli się spotkać ze Słowem – Jezusem Chrystusem. Przygotujmy się rzetelnie do spowiedzi świętej, którą przeżyjemy w środę. Pamiętajmy, że pełne uczestnictwo w rekolekcjach, spowiedź, Komunia Święta, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu i modlitwa w intencjach Ojca Świętego pozwalają nam uzyskać odpust zupełny. Wykorzystajmy szansę, jaką daje nam Kościół. Szczegółowy program rekolekcji jest wywieszony w gablocie ogłoszeń oraz znajdziemy go na stronie internetowej naszej Parafii.

8. Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego” i innych czasopism.

9. Msza św. za +Marię Dzienisz ofiarowana od Pracowników i Podopiecznych Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej w Kartuzach we wtorek o godz.7.00, z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze Boże błog. i opiekę Matki Bożej i zdrowie dla Członkiń 34 Róży Matek, ich Rodzin i Kapłanów naszej Parafii we wtorek o godz.8.00, za +Irenę Ostoja Lniską od 39 Róży pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w czwartek o godz.18.00, w intencji Apostolstwa Dobrej Śmierci w sobotę o godz.8.00, za +Martę Konkol ofiarowana od Przyjaciół Dziadków Marty w niedzielę o godz.11.00

10. Parafia św. Marcina w Sierakowicach zaprasza na Ekstremalną Drogę Krzyżową z Sierakowic do Sianowa. Szczegóły na plakacie w gablocie ogłoszeń oraz na www.edk.org.pl i facebooku Sierakowice EDK.

11. Przypominamy, że zwyczajem lat ubiegłych zachęcamy do udziału w zbiórce sprzętu i urządzeń elektrycznych i elektronicznych na rzecz Misji Świętych prowadzonej przez Green Office Ecologic, która odbędzie się w marcu, urządzenia można składać na parkingu przy refektarzu w wyznaczonym miejscu we wtorek 23 marca od godz.10.00 i w środę 24 marca do godz.8.30, odbiór nastąpi w środę 24 marca o godz. 9.00.

12. W ostatnią niedzielę miesiąca – 28 marca nasz Parafialny Zespół Caritas oraz nasi Wolontariusze przygotowują akcję PODARUJ SERCE. W tym dniu odbędzie się zbiórka do puszek oraz kiermasz rękodzieła, dekoracji i ozdób wielkanocnych na rzecz naszego Kartuskiego Hospicjum.

13. Dyrekcja Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Kartuzach informuje, że w związku z licznymi pytaniami szkoła katolicka organizuje dzień otwarty w niedzielę, 21 marca w godzinach od 8.00 do 13.30. Z racji pandemii koronawirusa spotkania rodziców i uczniów z dyrekcją odbywać się będą w formie indywidualnej po wcześniejszym umówieniu się i uzgodnieniu godziny spotkania. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną szkoły. Informacje o szkole można uzyskać na oficjalnej stronie internetowej (www.katolik.kartuzy.pl) oraz profilu Facebook. Tel. kontaktowy 501 989 523 lub 506 299 471

14. W minionym czasie odeszła po nagrodę do Pana śp. Irena Czaja z Jeziornej i śp. Wioletta Byczkowska z Nowego Osiedla, a pogrzeb śp. Franciszka Peplińskiego z Os. Wybickiego w środę o godz.13.00 w kościele św. Wojciecha – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej, dziś radosnej, wielkopostnej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju polecamy wszystkich naszych bliskich.

Wasi Duszpasterze