XXIII  Niedziela Zwykła

Ez 33,7-9 Obowiązek upominania
Rz 13,8-10 Miłość jest wypełnieniem Prawa
Mt 18,15-20 Upomnienie braterskie


    Główną myślą dzisiejszych czytań jest troska o dobro braci. Księga Ezechiela, mówiąc o posłannictwie proroka, porównuje go do roli strażnika odpowiadającego za bezpieczeństwo ludzi oddanych jego opiece. Prorokowi nie wolno milczeć, w przeciwnym razie spadnie na niego kara za grzechy innych. Jest to zadanie wciąż aktualne w odniesieniu do współczesnych proroków, którym Pan Bóg powierzył troskę o swój lud. W tym kontekście Święty Mateusz, wspominając o upomnieniu braterskim, przestrzega, że przede wszystkim ma ono mieć na względzie dobro grzesznika, polegające na zażegnaniu niebezpieczeństwa utraty zbawienia. Według Świętego Pawła taka postawa wypływa z najgłębszego powołania człowieka, które wypełnia się w miłości do Pana Boga i ludzi.

1.     Rozpoczął się nowy rok szkolny i katechetyczny. Zainteresujmy się, czy nasze dzieci i młodzież sumiennie korzystają z katechizacji szkolnej oraz  z przygotowania do I Komunii św. i sakramentu bierzmowania.

2.    Jutro, w poniedziałek, 11 września, przypada rocznica tragicznych zamachów w Nowym Jorku. Z powodu nienawiści 16 lat temu zginęło tylu niewinnych ludzi. Chrystus nieustannie poucza nas: „Błogosławieni ubodzy w duchu…, błogosławieni cisi…, błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości…, błogosławieni miłosierni…, błogosławieni, którzy wprowadzają  pokój…”. Ale taki może być tylko ten, kto naprawdę żyje w wielkiej przyjaźni z Panem Bogiem, kto idzie drogą wiary, nadziei i miłości. Módlmy się dzisiaj także o to, aby Chrystus, którego na krzyż zawiodła miłość do każdego człowieka, przyciągnął do siebie jak największe rzesze ludzi. Prośmy o prawdziwy Boży pokój w naszych rodzinach, w naszej wspólnocie parafialnej, w naszej Ojczyźnie i na całym świecie.

3.    W środę Dzień Fatimski – zapraszamy na godz.17.30 na różaniec i po mszy św. do udziału w procesji fatimskiej do Parku św. Jana Pawła II.

4.    W nadchodzący czwartek, 14 września, przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Krzyż jest naszym chrześcijańskim godłem – znakiem męki i śmierci naszego Odkupiciela. Jednak po nim nadeszło zmartwychwstanie i wniebowstąpienie. Krzyż jest więc także znakiem naszej nadziei. Pamiętajmy też, że Chrystusowym krzyżem staje się ołtarz w naszej świątyni i we wszystkich kościołach na całym świecie. Na nim podczas każdej Eucharystii Chrystus ponawia swoją paschalną Ofiarę „za życie świata”. Nasza Ojczyzna i jej dzieje znaczone są krzyżami. Jak nigdzie w Europie, zwłaszcza Zachodniej, wszędzie górują u nas krzyże. Zachowujmy je w szacunku i dbałości nie tylko przy okazji święta Podwyższenia Krzyża. Zachęcamy do licznego udziału w świątecznej Mszy Świętej.

5.    Msza św. przy Łapalickim Krzyżu  w środę 13 września  o godz.17.30 w łączności z dziękczynieniem za tegoroczne żniwa i plony ziemi, poświęcenie wieńca dożynkowego, jak zawsze przygotowanego przez mieszkańców Łapalic, natomiast w Kaplicy Krzyża św. w Kaplicy na Wzgórzu Wolności  msza św. odpustowa   w czwartek  14 września o godz. 19.00.

6.    Zachęcamy do nabycia nowego nru „Pielgrzyma”,  „Gościa Niedzielnego” i innych czasopism.

7.    W tym tygodniu, w piątek, 15 września, przypada jeszcze jedno maryjne wspomnienie liturgiczne – Najświętszej Maryi Panny Bolesnej. Matka Boża od chwili poczęcia aż po krzyż na Kalwarii jest dla nas wzorem trwania przy Chrystusie, naszym Zbawicielu, nawet poprzez tak bolesne tajemnice. Uczmy się od Niej wiary, nawet wtedy gdy dotyka nas potęga zła.
8.    W sobotę 16 września zapraszamy do udziału w uroczystościach odpustowych w Kościerzynie ku czci Matki Bożej Bolesnej, który jest świętem Róż Różańcowych Rejonu Kościerskiego. Program:   godz.11.30 – procesja z Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej z kopią Jej figury na Plac Jana Pawła II, godz.12.00 – suma odpustowa pod przewodnictwem Ks. Biskupa Wiesława Śmigla

9.    Apostolstwo Dobrej Śmierci zaprasza na Nowennę do Matki Bożej Bolesnej  do czwartku 14.09. 2017  o godz.17.30.

10.    W przyszłą niedzielę, 17 września, w rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku, w modlitwach pamiętajmy o wszystkich poległych w obronie naszej Ojczyzny na Wschodzie.

11.    Tego samego dnia rozpoczną się też kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców oraz Tydzień Wychowania. Będzie to również Dzień Środków Społecznego Przekazu.

12.    W sobotę 16-ty dzień miesiąca - po mszy św. o godz.18.00 nabożeństwo za wstawiennictwem św. Jana Pawła II.

13.    W przyszłą  niedzielę miesiąca kolekta na W.S.D. w Pelplinie.

14.    We wtorek 12 września  w parafii św. Kazimierza rozpoczyna się dekanalna katechizacja przedmałżeńska adresowana do narzeczonych i młodzieży powyżej 18 roku życia, która nie ukończyła takiego kursu w ramach katechizacji szkolnej.

15.    Serdecznie zapraszamy na spotkania naszych wspólnot parafialnych: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży – poniedziałek, godz. 19.00; Koło misyjne dzieci – sobota, godz. 9.00; Schola dziecięca – niedziela, godz. 11.00. Spotkania odbywają się w naszych salkach parafialnych. Zapraszamy nowych członków, którzy pragną włączyć się w działalność wspólnot.

16.    Jeszcze raz przypominamy, że w związku z reformą szkolnictwa wchodzącą w życie 1 września 2017 r. Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej Pelplińskiej informuje, że sakrament bierzmowania będzie przyjmowała młodzież klasy ósmej szkoły podstawowej. Oznacza to w praktyce, że w tym roku przygotowanie rozpoczyna klasa II gimnazjum i VII szkoły podstawowej. Zapraszamy więc kandydatów do bierzmowania wraz z rodzicami na spotkanie organizacyjne w kościele po zakończeniu mszy św. o godz. 18.00 w czwartek 14 września. Obecność na spotkaniu kandydata i rodzica jest obowiązkowa, a ich  rodzice zgłaszają dziecko pragnące włączyć się w przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania w naszej parafii.

17.    W poniedziałek (11 września) o godz. 18.30 w naszym kościele spotkanie dla rodziców kandydatów do bierzmowania z klas III gimnazjalnych.

18.    W najbliższy wtorek spotkania dla kandydatów do bierzmowania z klas III Gimnazjum – grupa I i II.

19.    Msza św.  z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze Boże błog. i opiekę Matki Bożej dla Członkiń 42 Róży Matek i Kapłanów naszej Parafii w środę o godz.7.00, w intencji Członków ADŚ w sobotę o godz.8.00, z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o przebaczenie grzechów i o dalsze Boże błog. i opiekę Najśw. Maryi Panny Różańcowej i zdrowie dla Sióstr 21 Róży Matek i Członków ich Rodzin  w niedzielę o godz.8.15.

20.    Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Kartuzach zaprasza na wykład prof. Dra. Hab. Romualda Piekarskiego – Aktualność nauczania Kard. St. Wyszyńskiego o narodzie, który odbędzie się we wtorek 12 września o godz.16.00 w Sali Szkoły Katolickiej w Kartuzach – Rynek 6.    

21.    W ubiegłym tygodniu z naszej parafialnej wspólnoty odeszli po nagrodę do Pana śp. Janina Kobiela z ul. Ceynowy,  śp. Marian Bronk ze Staniszewa, śp. Bogdan Formela z ul. Wzgórze Wolności i  śp. Wiktoria Tomaczkowska z ul. Prokowskiej, a pogrzeb śp. Bogdana Wensierskiego z ul. Leśnej w środę o godz.10.00 w kościele św. Wojciecha. Eksporta z kaplicy pogrzebowej św. Wojciecha.  Dobry Jezu…

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
•    13 IX – św. Jan Chryzostom (ok. 349-407), biskup i doktor Kościoła, który zasłynął jako wielki obrońca czystości wiary i moralności, kaznodzieja i pisarz, obrońca ubogich  
•    16 IX – św. Korneliusz, papież, i św. Cyprian, biskup; obydwaj gorliwie bronili wiary chrześcijańskiej i ponieśli śmierć męczeńską w połowie III wieku  


 
Bożej niedzieli życzą Wasi Duszpasterze
 
 

 

 

.