XXVII  Niedziela Zwykła


Iz 5,1-7 Pieśń o winnicy
Flp 4,6-9 Czyńcie to, czego się nauczyliście, a Bóg pokoju będzie z wami
Mt 21,33-43 Przypowieść o dzierżawcach winnicy


    Właściciele galilejskich winnic często pochodzili spoza Palestyny, dlatego zostawiali winnice pod opieką dzierżawców, spodziewając się należnych sobie plonów. Pieśń o winnicy z pierwszego czytania opowiada o niewdzięczności Narodu Wybranego, odrzucającego miłość Pana Boga i Jego prawa. Podczas gdy prorok zwraca uwagę na niewdzięczność całego narodu, Pan Jezus, w zainspirowanej tą pieśnią przypowieści o złych dzierżawcach, podkreśli szczególną odpowiedzialność przywódców narodu. Odrzucenie przez nich Chrystusa jest skazaniem budowli Kościoła na ruinę oraz postawieniem siebie i innych w sytuacji realnego niebezpieczeństwa utraty zbawienia. Uczciwa praca w winnicy wymaga jedynie pokornego pełnienia woli swego Pana, o czym powie Święty Paweł w drugim czytaniu.

1.    Przez cały październik z Matką Bożą trwamy na modlitwie różańcowej. Różaniec towarzyszy nam w chwilach radości i doświadczenia. Rozważając tajemnice z życia Pana Jezusa i Maryi, w różańcowe dziesiątki wplatamy nasze sprawy osobiste, sprawy naszych rodzin, narodu, Kościoła, całej ludzkości. W ten sposób prosta modlitwa różańcowa pulsuje naszym życiem. Jakże wielka jest dziś potrzeba modlitwy o pokój na świecie i w intencji zagrożonej rodziny. Spróbujmy na nowo odkryć różaniec we wspólnocie parafialnej i w zaciszu domowego Kościoła.  
Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe:
•    Dla dorosłych codziennie   przed mszą św. wieczorną  na godz.17.30.
•    Dla dzieci we wtorki i piątki  na godz.16.30
•    W kaplicy na Wzgórzu Wolności od poniedziałku do piątku  na godz.18.00
•     Przy Krzyżu w Łapalicach w dni powszednie na godz.17.00, w niedziele i święta na godz.14.00

2.    Dzisiejsza niedziela i cały październik stanowią dobrą okazję do zainteresowania się różami Żywego Różańca w naszej parafii. Cieszymy się z parafian, którzy należą już do tych róż, a pozostałych zachęcamy do zaangażowania się w ich działalność. Niektóre róże wymagają uzupełnienia z powodu śmierci lub wyjazdu części ich członków. W związku z tym zainteresowanych wstąpieniem do róż zapraszamy do zakrystii w każdą pierwszą niedzielę po nabożeństwie różańcowym. Jeśli będzie więcej chętnych osób, to być może uda się założyć nowe róże. Do obowiązków osób należących do róży należy branie udziału w nabożeństwach różańcowych odbywających się raz w miesiącu oraz codzienne odmawianie   jednej tajemnicy różańca w intencjach wyznaczonych przez Kościół.

3.    Dzisiaj  już po raz 17. Obchodzimy  w całym kraju  Dzień Papieski. To wspaniała okazja, aby zagłębić się w nauczanie naszego wielkiego Rodaka –  Świętego Jana Pawła II. Rozważania różańcowe podczas wieczornego nabożeństwa w tym dniu pragniemy osnuć wokół nauczania papieża Polaka. Chcemy również złożyć swoją „cegiełkę” w budowę żywego pomnika Jana Pawła II, materialnie wspierając zdolną, lecz ubogą młodzież pochodzącą ze wsi i małych miasteczek. Młodzi przedstawiciele naszej parafii stoją dziś przy drzwiach kościoła ze specjalnymi skarbonkami. „Bóg zapłać” za składane ofiary.

4.    Zachęcamy do nabycia nowego nru  „Gościa Niedzielnego”, „Pielgrzyma”, „Małego Pielgrzyma”  i innych czasopism  religijnych.

5.    W sobotę, 14 października, będziemy pamiętali o nauczycielach i wychowawcach, którzy obchodzą swoje doroczne święto. To ich dzień – Dzień Edukacji Narodowej. Wspierajmy ich naszą życzliwością, a przede wszystkim płynącą z serca gorącą modlitwą.  

6.    Zapraszamy na spotkania:
•    Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży – poniedziałek, godz. 19.00;
•    Kandydaci do bierzmowania z klas III gimnazjalnych (grupa III i IV) – wtorek;
•    Wspólnota Trudnych Małżeństw SYCHAR – piątek, godz. 18.00 (Msza święta i spotkanie w salce);
•    Schola parafialna – sobota, godz. 11.00.

7.    W piątek na Mszę świętą o godz. 18.00 zapraszamy szczególnie MAŁŻEŃSTWA na modlitwę w intencji naszych rodzin i małżeństw oraz wspólnoty SYCHAR.

8.    W sobotę o godz. 8.00 sprzed kościoła św. Kazimierza wyjazd dzieci na Diecezjalny Kongres Misyjny do Pelplina. Powrót ok. godz. 16.15.

9.    Msza św. z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze Boże błog. i opiekę Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej dla Kapłanów naszej Parafii oraz dla Julii Żabińskiej w dniu 14 urodzin, o łaskę zdrowia dla Pawełka Potrackiego i szczęśliwa operację i zdrowie dla Adriany Wenzel od 1194 Kręgu Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w poniedziałek o godz.8.00, w intencji Papieża Franciszka, Biskupów, kapłanów, Diakonów oraz Ojca Jonasza, o powołania kapłańskie, zakonne, misyjne i o powołania do III Zakonu Świeckich w sobotę o godz.8.00.


W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
•    9 X – bł. Wincenty Kadłubek (1160-1223), biskup krakowski, uczestnik Soboru Laterańskiego IV; dziełem jego życia są „Kroniki polskie”, w których zebrał wszystkie podania i mity o początkach Polski; jest uznawany za naszego pierwszego historyka  
•    13 X – bł. Honorat Koźmiński (1829-1916), prezbiter, kapucyn, który powołał do życia wiele bezhabitowych zgromadzeń zakonnych, przeważnie żeńskich  

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Bożej, Królowej Różańca Świętego – Matce i Królowej  z Kartuskiego Raju  polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia.

 

Wasi Duszpasterze