Ogłoszenia Duszpasterskie

IV Niedziela Zwykła

Kartuska Kolegiata

1 lutego 2015

 

Pwt 18,15-20 Bóg obiecuje zesłać proroka

1 Kor 7,32-35 Małżeństwo i celibat

Mk 1,21-28 Jezus naucza jako mający władzę

W pierwszym czytaniu Mojżesz, wydając ostatnie polecenia Narodowi Wybranemu, wskazuje, że Bóg ześle proroka wyjątkowego, który głosić będzie słowo Jahwe. Proroctwo to spełniło się faktycznie w osobie Jezusa Chrystusa, którego nauczanie od początku uderzało oryginalnością oraz niepojętą mocą, jak choćby nawet w dzisiejszej Ewangelii, która opisuje sytuację w Kafarnaum. Jezus jawi się jako nowy Mojżesz. Natomiast dzisiejszy tekst św. Pawła mówi o wskazówce, jaką daje Apostoł chrześcijanom, aby ci nie popadli na nowo w niewolę grzechu, z której Chrystus, nowy Mojżesz, wyprowadził ludzi.

 

1. Jutro święto Ofiarowania Pańskiego, które przenosi nas ponownie w klimat Narodzenia Pańskiego. Mamy okazję raz jeszcze spotkać się z naszym Zbawicielem, który przychodzi w postaci Dziecka, aby wybawić nas od panowania grzechu i zła. Msze św. o godz.7.00, 8.30, 11.00, 16.30 i 18.00. Na mszę św. o godz.16.30 zapraszamy szczególnie dzieci, które w tym roku mają przystąpić do I Komunii św. na poświęcenie świec.

2. Z woli papieża Jana Pawła II od 1997 roku w to święto w Kościele powszechnym obchodzony jest Dzień Życia Konsekrowanego, poświęcony modlitwie za osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom w niezliczonych zakonach, zgromadzeniach i instytutach świeckich. Pamiętajmy o nich w naszych modlitwach. Zechciejmy również materialnie wspierać szczególnie zakony kontemplacyjne (klauzurowe), których zadaniem jest przede wszystkim modlitwa za każdego z nas, za cały Kościół i świat. Poświęcając się modlitwie, zawierzają one Bożej Opatrzności również swoich ofiarodawców, wierząc, że ci, za których się modlą, nie zapomną o nich w swojej wielkoduszności. Jutro kolekta na klasztory klauzurowe.

3. Jutrzejsze święto kończy również tradycyjny okres śpiewania kolęd w naszych kościołach i rodzinach.

4. Zachęcamy do nabycia nowego nru „Pielgrzyma”, „Małego Pielgrzyma”,  „Gościa Niedzielnego”, „Drogi”  i innych czasopism.

5. Zapraszamy wszystkich do modlitwy w intencji naszej Ojczyzny w środę na godz. 17.00 na nabożeństwo za Ojczyznę, które rozpoczniemy od wystawienia Najświętszego Sakramentu, różaniec i w czasie mszy św. o godz.18.00 będziemy się modlić w intencji Ojczyzny.

6. W tym tygodniu dni eucharystyczne:  w czwartek zapraszamy na godzinę świętą na godz. 17.00, w piątek po mszy św. o godz.7.00 nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, któremu  przewodniczy Żywy Różaniec i III Zakon św. Franciszka. W piątek spowiedź św. od godz.16.00, o godz.16.30 dodatkowa msza św. W tę  sobotę  7 lutego   odwiedzi   chorych z posługą sakramentalną Ks. Mateusz, natomiast Ks. Marcin odwiedzi swoich chorych w sobotę 14 lutego. Nabożeństwo pierwszo sobotnie: o godz.7.30 różaniec,  a po mszy św. o godz.8.00 w czasie której szczególnie będziemy się modlić w intencji Ofiarodawców  naszej Parafii - nabożeństwo do Niepokalanego Serca N.M.P.

7. W przyszłą drugą niedzielę miesiąca kolekta na nasze parafialne inwestycje.

8. W dniach od 20 do 23 lutego organizujemy dla młodzieży, która w tym roku ma przyjąć Sakrament Bierzmowania rekolekcje wyjazdowe. Rekolekcje te odbędą się  w Pelplinie. Pragniemy, aby dzięki tym rekolekcjom nasza młodzież bardziej świadomie i z głęboką wiarą przyjęła ten sakrament. Koszt rekolekcji wynosi 100 zł. Rodziców, którzy pragną by ich dzieci uczestniczyły w tym rekolekcjach zapraszamy po Mszy św. do zakrystii po odbiór formularza zgłoszeniowego.

9. Rekolekcje poświęcone pielęgnowaniu więzi małżeńskiej, odbędą się w dniach 13-15 lutego 2015 r. w Collegium Marianum w Pelplinie. Spotkanie Małżeńskie zawierają warsztat dialogu małżeńskiego, w który wprowadzają uczestników pary małżeńskie i księża.  Mogą w nich uczestniczyć zarówno małżeństwa zgodne jak i przeżywające kryzys. ZGŁOSZENIA: Iwona i Krzysztof  Dolewa tel. 58 683 80 01 (17.00-20.00) lub e-mail:  zapisy@spotkaniapelplin.pl . Informacje:  www.spotkaniapelplin.pl

10. W środę po mszy św. wieczornej zapraszamy na spotkanie Zelatorów Żywego Różańca.

11. Tradycyjnie zapraszamy młodzież w I piątek  na godz.19.30  na nabożeństwo,  spowiedź i mszę św.   - tym razem do parafii w Grzybnie. Dla wszystkich, którym trudno będzie dojechać we własnym zakresie  będzie o godz.19.15 na Kartuskim Rynku podstawiony autobus. Serdecznie zapraszamy.

12. Dzisiaj łączymy się z Parafią w Prokowie, która obchodzi 25 Lecie istnienia. Uroczysta masz św. o godz.11.00 pod przewodnictwem Ks. Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasyny. Łączymy się w modlitwie z całą rodziną parafialną w Prokowie szczególnie serdecznie, gdyż wcześniej do 31 stycznia 1990 roku Prokowo było częścią naszej Parafii.

13. W minionym czasie odeszła po nagrodę do Pana z naszej parafialnej wspólnoty: śp. Renata Formela  z ul. Podgórnej Dobry Jezu…

 

 

 

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

· 3 II – św. Błażej, biskup Sebasty w Armenii i męczennik z IV wieku  - po każdej mszy św. „Błogosławieństwo św. Błażeja”

· 5 II – św. Agata, dziewica i męczennica z czasów cesarza Decjusza

· 6 II – święci męczennicy japońscy Paweł Miki i Towarzysze z XVI wieku

 

 

 

Błogosławionej niedzieli

życzą Duszpasterze