5 Niedziela Wielkiego Postu


Jr 31,31-34 Nowe przymierze
Hbr 5,7-9 Chrystus stał się sprawcą zbawienia wiecznego
J 12,20-33 Ziarno, które wpadłszy w ziemię obumrze, przynosi plon obfity

Wywyższony i umierający na krzyżu Syn Boży dokonuje odkupienia wszystkich ludzi i zawiera ze swoim ludem nowe i wieczne przymierze – tak w jednym zdaniu można by streścić przesłanie dzisiejszej liturgii słowa. Przez śmierć Chrystusa Bóg pojednał świat z sobą i zawarł Nowe Przymierze ze swoim nowym ludem. Naszą wdzięczną odpowiedzią niech będzie jeszcze większa gorliwość w spełnianiu dobrych uczynków, przylgnięcie do naszego Pana i Zbawiciela oraz posłuszeństwo Jego słowu.

1.    Dzisiaj  w naszej parafii rozpoczynamy rekolekcje wielkopostne dla dorosłych i dla  dzieci ze Szkoły Podst. Nr 2, które poprowadzi  ks. Prof. Tomasz Gałkowski z Łodzi.  We wtorek i w środę kolekta dla ks. Rekolekcjonisty, jako wyraz naszej wdzięczności za trud głoszenia rekolekcji św. Program rekolekcji jest następujący:
 
NIEDZIELA 18.03.2018
Nauki rekolekcyjne na wszystkich Mszach Świętych (dzieci godz.12.30)

PONIEDZIAŁEK 19.03.2018
Godz. 7.00 Msza św. z nauką dla dorosłych
Godz. 8.00 Nauka dla dzieci Szkoły Podstawowej nr 2 kl. IV – VI (w kościele)
    Droga Krzyżowa w Kościele
Godz. 9.30 Nauka dla dzieci Szkoły Podstawowej nr 2 kl. 0– III (w kościele)
    Droga Krzyżowa w Kościele
Godz. 10.30 Msza św. z nauką dla chorych i osób starszych (z udzieleniem sakramentu chorych i Błogosławieństwem Lourdzkim)
Godz.16.30  Msza św. z nauką dla dorosłych
Godz. 18.00 Msza św. z nauką dla dorosłych
    Po Mszy św. Nabożeństwo  dla rodziców i małżonków

WTOREK 20.03.2018
Godz. 7.00 Msza św. z nauką dla dorosłych
Godz. 8.00 Nauka dla dzieci Szkoły Podstawowej nr 2 kl. IV – VI (w kościele)
Godz. 9.30 Nauka dla dzieci Szkoły Podstawowej nr 2 kl. 0– III (w kościele)
Godz. 10.30 Msza św. z nauką dla dorosłych (błogosławieństwo Matek w stanie błogosławionym i małych dzieci)
Godz. 18.00 Msza św. z nauką dla dorosłych

ŚRODA  21.03. 2018
Godz. 7.00 Msza św. z nauką dla dorosłych
    Od  godz. 8.00 do godz. 10.00 spowiedź św.
Godz. 8.30 Nauka dla dzieci Szkoły Podstawowej nr 2 kl. IV – VI
Godz. 9.30 Nauka dla dzieci Szkoły Podstawowej nr 2 kl. 0– III
Godz. 10.00 Msza św. z nauką dla dorosłych
    Od godz. 15.00 do godz. 18.00 – spowiedź św.
Godz. 16.30 Msza św. z nauką dla dorosłych (w tym czasie przerwa w spowiedzi)
Godz. 18.00 Nowenna do M.B.N.P, msza św. z nauką dla dorosłych  

2.    W dzisiejszą niedzielę zmienia się charakter przeżywanego  okresu na bardziej pasyjny. Od jutra podczas liturgii Mszy Świętej będziemy modlić się prefacją o Męce Pańskiej, a ponadto zachowujemy w naszej Ojczyźnie zwyczaj zasłaniania krzyży.

3.    Nabożeństwa pokutne w następującym porządku:
•    W  środę o godz.17.30 – różaniec
•    W  piątek –  Droga Krzyżowa – tylko jedna - po mszy św. wieczornej o godz.17.00.  W tym roku pójdziemy następującymi ulicami: Klasztorną, Wzgórze Wolności, Mickiewicza, Słowackiego, Konopnickiej, Prusa, Sienkiewicza, Reja, Chmieleńską, Mickiewicza, Wzgórze Wolności i Klasztorną – zakończenie nabożeństwa przy Krzyżu Misyjnym. Serdecznie zapraszamy do udziału i prosimy o zabranie ze sobą świec i śpiewników, ponieważ będziemy śpiewać więcej zwrotek pieśni pasyjnych.                          
•    W   niedzielę Wielkiego Postu – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz.15.00       

4.    Jutro przypada uroczystość św. Józefa, oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i patrona Kościoła. Msze św. o godz.7.00, 10.30,16.30 i 18.00.

5.    Chorych z posługą sakramentalną odwiedzimy w Wielki Piątek od godz.8.00. Odwiedzimy wszystkich chorych, których odwiedzamy  w pierwsze soboty miesiąca oraz wszystkie osoby starsze i chore które zostaną zgłoszone w biurze parafialnym. Nie będzie już odwiedzin w pierwsza sobotę kwietnia.

6.    Uroczysty chrzest św. będzie  w I Święto Wielkanocy w czasie  mszy św. o godz.12.30. nauka przed chrztem dla rodziców i chrzestnych w środę 28 marca po mszy św. o godz.18.00.

7.    Przyszła niedziela, 25 marca, będzie już Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam głębokie przeżywanie tajemnicy męki i zmartwychwstania Chrystusa Pana. Podczas uroczystej liturgii pobłogosławimy gałązki wierzbowe, które będą przypominały palmy jerozolimskie, słane pod stopy wjeżdżającego do Świętego Miasta Chrystusa – Mesjasza.

8.    W przyszłą niedzielę 25 marca 2018 kandydaci przygotowujący się do sakramentu bierzmowania z klas 7 szkół podstawowych i 2 gimnazjalnych będą uczestniczyli w diecezjalnej celebracji XXXIII Światowego Dnia Młodzieży w Kościerzynie. Wyjazd z Kartuz o godz. 12.00, z parkingu przy Kartuskim Centrum Kultury ul. Klasztorna 1, a powrót ok. godz. 18.00. Wymagana jest pisemna zgoda rodziców, której wzór można odebrać do jutra, tj. poniedziałku, w zakrystii po mszach.

9.    Ze względu na wielki Tydzień, w tym roku uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzieło Duchowej Adopcji  obchodzić będziemy dopiero w poniedziałek, 9 kwietnia

10.    Spotkania:
•    Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży - poniedziałek, godz. 19.00;
•    Koło misyjne – sobota, godz. 9.00;
•    Schola parafialna – sobota, godz. 11.00.

11.    W przyszłą niedzielę, ostatnią miesiąca zbiórka do puszek na cele charytatywne, które prowadzi nasz Parafialny Zespół Caritas.

12.    Przypominamy, że również w tym roku pragniemy przygotować dekoracje kwiatowe Grobu Pańskiego  wspólne od wszystkich Parafian, a więc zamiast kwiatów, kto chciałby się przyczynić do dekoracji przy Grobie Pańskim może złożyć ofiarę do skarbonki przy Złotej Kaplicy. Serdeczne Bóg zapłać.

13.    Dzisiaj zachęcamy do nabycia „Gościa Niedzielnego”, „Cuda i Łaski Boże”, „Misyjnych Dróg” i innych czasopism.

14.    Bóg zapłać za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę w czasie kolekty na cele inwestycyjne, które wyniosły 7292 zł i 100 koron.

15.    Msza św. o Boże błog. i opiekę Matki Bożej z okazji Imienin dla Pani Józi  Labuda i Jej Bliskich od 39 Róży Matek w poniedziałek o godz.10.30,  prosimy o Boże błog. na każdy dzień ziemskiego pielgrzymowania dla Sióstr z Róży pw. Św. Heleny w Łapalicach oraz o o Boże Miłosierdzie i Dary Ducha Świętego dla nich oraz naszych Duszpasterzy, abyśmy z Bożego Miłosierdzia czerpali siłę i moc do trwania na modlitwie za Ojczyznę i nasze Rodziny. Józefie św. chroń.  we wtorek o godz.10.30, z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze Boże błog. i opiekę Matki Bożej dla Członkiń 30 Róży Matek i Kapłanów naszej Parafii w środę o godz.7.00, o zdrowie, Boże błog. dla Niewiast i ich Rodzin z 21 Róży Niewiast z podziękowaniem za okazane łaski w środę o godz.16.30.

16.    W minionym tygodniu odeszły po nagrodę do Pana śp. Krystyna Bobrowska z ul. Dra Majkowskiego , śp. Monika Król z ul. Bohaterów Westerplatte i śp. Jadwiga Piankowska z ul. Słowackiego, a pogrzeb śp. Leona Wróbel  z Os. Derdowskiego w poniedziałek o godz.13.00 w kościele św. Kazimierza.  – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, naszych Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej, dziś rekolekcyjnej,  wielkopostnej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju  na czas rekolekcji polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia.