III Niedziela Wielkanocna


Dz 3,13-15.17-19 Bóg naszych ojców wskrzesił Jezusa
1 J 2,1-5 Chrystus jest ofiarą przebłagalną za nasze grzechy
Łk 24,35-48 Musiały się wypełnić zapowiedzi Pisma

Śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa, zbawcze wydarzenia, które wspominamy i uobecniamy podczas każdej Mszy Świętej, były zapowiadane przez proroków, co przypomina w swojej katechezie Apostoł Piotr. Pan Jezus również mówi o tym, gdy po swoim zmartwychwstaniu pokazuje się swoim uczniom, dając im się poznać. Dzięki Niemu zostaliśmy odkupieni. Jaka jest na to nasza odpowiedź? Czy podejmiemy wezwanie, zaproszenie do nawrócenia, do życia zgodnego z Bożymi przykazaniami? Czy staniemy się świadkami Zmartwychwstałego? Chciejmy w tę szczególną niedzielę, w Niedzielę Biblijną, jeszcze gorliwiej słuchać słowa Bożego, by rzeczywiście podjąć trud przemiany życia i by świadczyć o Jezusie żyjącym i działającym pośród nas.

1.    Dziś jest trzecia niedziela Wielkanocy. Nadal przeżywamy okres radości płynącej z doświadczenia mocy Chrystusa zmartwychwstałego. Dzięki tej mocy stajemy się wolni od samych siebie, od krępujących schematów i przyzwyczajeń. Ta moc uzdalnia nas do kochania innych i tworzenia z nimi autentycznej wspólnoty – komunii. Okres od zmartwychwstania do wniebowstąpienia Pan Jezus poświęcił tym, których najbardziej umiłował. Spróbujmy wejść do tego grona, poczujmy się zaproszeni do bliskiego przebywania ze Zmartwychwstałym, które najlepiej realizuje się przez nasz pełny udział w Eucharystii.  

2.    Nie zapominajmy, że źródłem naszej radości i mocy do ciągłego trwania przy Chrystusie, a jeśli odeszliśmy z powodu naszych słabości, do ciągłego powracania, jest Boże miłosierdzie. Zmartwychwstały Pan Jezus nie rozlicza Piotra z trzykrotnego zaparcia się Go, ale trzykrotnie pyta o miłość. I nasze grzechy, raz powierzone Bożemu miłosierdziu, stają się „błogosławioną winą”. Dlatego Kościół przypomina, że jeszcze jest stosowny czas na spowiedź św. i Komunię św. wielkanocną.

3.    Na mocy decyzji Konferencji Episkopatu Polski w trzecią niedzielę Wielkanocy we wszystkich diecezjach w Polsce obchodzona jest Niedziela Biblijna, która rozpoczyna następujący po niej Tydzień Biblijny. Niedziela i Tydzień Biblijny to inicjatywy kierowane szczególnie do tych wiernych, którzy w sposób szczególny interesują się Pismem Świętym. Ale nie tylko do nich. Ponieważ w obecnym roku duszpasterskim skupiamy uwagę na naszym osobistym powołaniu do głoszenia Dobrej Nowiny w świecie, gdzie znajdziemy lepsze źródło poznania Bożej ekonomii zbawienia, jeśli nie w Biblii. Zatem nie tylko dzisiaj, w Niedzielę Biblijną oraz w ciągu tego rozpoczynającego się Tygodnia Biblijnego wczytujmy się z ochotą i rozważajmy słowo Boże, zwłaszcza zawarte na kartach Ewangelii.

4.    Dzisiaj procesja wielkanocna przed mszą św. o godz.9.30, a w przyszłą niedzielę przed mszą św. o godz.11.00.

5.    Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, „Cuda i Łaski Boże”, jest jeszcze aktualny   „Pielgrzym” i inne czasopisma religijne.

6.    Ze względów zdrowotnych kończy  w naszej Parafii posługę zakrystiana Pan Adam Merchel, który przez wiele lat z wielkim oddaniem i poświęceniem ją wypełniał. Zapraszamy na mszę św. dziękczynną  za posługę Pana Adama w przyszłą niedzielę na mszę św. na godz.11.00. Odtąd posługę zakrystiana będą pełnić: Pani Beata Żaczek i Panowie Roman i Marek Szymańscy, którym serdecznie dziękujemy za podjęcie się tych zadań oraz życzymy Szczęść Boże.

7.    Od kilku lat na terenie naszego kraju odbywa się ogólnopolska akcja „Pola nadziei”, mająca na celu pozyskanie środków na potrzeby hospicjów. Jedynym hospicjum związanym z Caritas Diecezji Pelplińskiej jest Kartuskie Hospicjum Domowe. Już dziś więc pragniemy ogłosić i zachęcić wszystkich do włączenia się w tę akcję, która odbędzie się 22 kwietnia. Zachęcamy również do wzięcia udziału w akcjach towarzyszących. Szczegóły na plakacie. Jednocześnie informujemy, że biuro hospicjum jest czynne codziennie od poniedziałku do piątku, w godz.8.00-10.00 w plebanii parafii św. Wojciecha w Kartuzach na Os. Wybickiego oraz o możliwości odpisania 1% podatku na działalność hospicyjną.

8.    Dzieci przygotowujące się do I Komunii św. zapraszamy w tym tygodniu na spotkania: w poniedziałek 16.04.18 godz. 16.30 klasy A,B,C;   we wtorek 17.04.18 godz. 16.30 klasy D,E, oraz dzieci z pozostałych szkół; w środę 18.04.18 godz. 16.30 klasy A,B,C;
w czwartek 19.04.18 godz. 16.30 klasy D,E, oraz dzieci z pozostałych szkół. Spotkania przygotowawcze odbywają się w kościele.

9.    W dniach od 11 do 13 maja w Pelplinie odbędą się rekolekcje misyjne dla dzieci (w zakrystii można dzisiaj odebrać zgody na ten wyjazd dla dzieci z naszego koła misyjnego).

10.    Spotkania:
*    Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży - poniedziałek, godz. 19.00;
*    Koło Misyjne Dzieci - sobota, godz. 9.00;
*    Schola parafialna - sobota, godz. 11.00.

11.    Msza św. z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośba o dalsze Boże błog., zdrowie i opiekę Matki Bożej dla Wandy Korwel z okazji 70 Urodzin od 40 Róży Matek oraz o Boże błog. i zdrowie dla całej Rodziny w poniedziałek o godz.8.00, za śp. Teresę Adamczyk od 401 Kręgu Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w środę o godz.7.00, w intencji Członków ADŚ w  sobotę o godz.8.00.

12.    Bóg zapłać za ofiary złożone w ubiegłą niedziele na cele inwestycyjne, które wyniosły 7123 zł i 3 euro.

13.    Dzisiaj zapraszamy na uroczystą inaugurację nowych organów w kościele św. Kazimierza  w Kartuzach: o godz. 15,30 Ks. Bp Ryszard KASYNA uroczyście pobłogosławi nowy instrument, a po nim koncert inauguracyjny w wykonaniu prof. Bogusława GRABOWSKIEGO z Akademii Muzycznej z Gdańska i   organisty  p. Tomasza DRĄŻKOWSKIEGO.   

14.    W czwartek 19 kwietnia 2018 r. w Kawiarence pod Refektarzem odbędzie się koncert charytatywny, połączony z pokazem zdjęć i wykładem wolontariuszki z Kenii. Koncert poprowadzi młodzież z I LO z Kartuz.  

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej, wielkanocnej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju  polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia.
                                                                                                        
Wasi Duszpasterze