IV Niedziela Wielkanocna

Dz 4,8-12 Kamień odrzucony przez budujących stał się kamieniem węgielnym
1 J 3,1-2 Jesteśmy dziećmi Bożymi
J 10,11-18 Jezus jest dobrym pasterzem

W Ewangelii Pan Jezus porównuje siebie do pasterza troszczącego się o swoje owce, czyli o każdą i każdego z nas. Jest On pasterzem, który oddaje życie za swoje owce, który za nas oddaje życie, abyśmy cieszyli się jego pełnią. Jest On źródłem i dawcą wszelkiego dobra i jedynie w Nim jest nasze zbawienie, o czym mówi św. Piotr do arcykapłanów i żydowskiej starszyzny. Słuchajmy zatem słowa Bożego, szukając w nim wskazówek, jak jeszcze bardziej upodobnić się do Tego, który nas obdarza nieskończoną miłością i czyni z nas swoje dzieci.

1.    Pan Jezus sam siebie nazywa Dobrym Pasterzem, który daje swoje życie za owce. Wypełnił to całkowicie, ofiarując siebie na ołtarzu krzyża. Po swoim zmartwychwstaniu przekazał misję pasterską tym, których sam wybiera, aby ją wypełniali aż po krańce świata i aż do końca czasu.

2.    Dzisiaj rozpoczynamy tydzień modlitw o powołania do służby w Kościele. Codziennie będziemy prosić o nowych kapłanów, misjonarzy, osoby konsekrowane. Będziemy modlić się, aby wezwani przez Pana żniwa ochotnym sercem przyjęli powołanie, a także, aby rodziny wspierały tych, których Pan sobie wybrał. Niech błogosławieństwo nowych powołań spocznie również na naszej wspólnocie parafialnej.

3.    Jutro, w uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, modlimy się za naszą Ojczyznę. Odpust w Parafii św. Wojciecha – suma odpustowa o godz.17.00.

4.    W środę przypada święto św. Marka, Ewangelisty. Jest to tradycyjnie dzień modlitw o urodzaje. Przed mszą św. o godz.18.00 procesja błagalna o urodzaje wokół kościoła.

5.    Dzisiaj procesja wielkanocna przed mszą św. o godz.11.00, a w przyszłą niedzielę przed mszą św. o godz.12.30.

6.    Od kilku lat na terenie naszego kraju odbywa się ogólnopolska akcja „Pola nadziei”, mająca na celu pozyskanie środków na potrzeby hospicjów. Jedynym hospicjum związanym z Caritas Diecezji Pelplińskiej jest Kartuskie Hospicjum Domowe. Zachęcamy więc wszystkich do włączenia się w tę akcję, która się dziś odbywa. Zachęcamy również do wzięcia udziału w akcjach towarzyszących. Szczegóły na plakacie. Jednocześnie informujemy, że biuro hospicjum jest czynne codziennie od poniedziałku do piątku, w godz.8.00-10.00 w plebanii parafii św. Wojciecha w Kartuzach na Os. Wybickiego oraz o możliwości odpisania 1% podatku na działalność hospicyjną.

7.    Dzieci przygotowujące się do I Komunii św. zapraszamy w tym tygodniu na spotkania: we wtorek 24.04.18 godz. 16.30 klasy A,B,C; w  środę 25.04.18 godz. 16.30 klasy D,E, oraz dzieci z pozostałych szkół. Spotkania przygotowawcze odbywają się w kościele.

8.    Dzisiaj  zachęcamy do nabycia nowego nru „Pielgrzyma”,   „Gościa Niedzielnego”  i innych czasopism.

9.     Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Kartuzach zaprasza na spotkanie na temat: Rola Kościoła w odzyskaniu niepodległości na Kaszubach i Pomorzu. Spotkanie poprowadzi ks. Dr Leszek Jażdżewski – wykładowca Gdańskiego Seminarium Duchownego, diecezjalny duszpasterz Kaszubów, Dyrektor Archiwum Diecezjalnego  w Gdańsku. Odbędzie się ono we wtorek 24 kwietnia o godz.16.00 w Sali Katolickiego Gimnazjum w Kartuzach Rynek 6.

10.    We wtorek 24 kwietnia przyjeżdża do nas na ul. Klasztorną 1 mammobus firmy LUX  MED. Zachęcamy wszystkie panie w wieku 50-69 lat do wykonania badania profilaktycznego. Szczególnie panie urodzone w latach 1966 i 1967, ponieważ nie dostają one indywidualnych zaproszeń na badanie, wzorem pozostałych roczników. Istotą profilaktyki jest regularne badanie co dwa lata, nie poprzestawajcie więc na jednokrotnym badaniu, bo nie daje ono pewności o stanie zdrowia na wiele lat. Przed przyjściem do mammobusu konieczna jest rejestracja. Szczegóły podane są na plakacie w gablocie – Anna Siondalska Dyrektor Centrum Diagnostycznego LUX MED z Gdyni

11.    Burmistrz Kartuz, Towarzystwo Miłośników Kartuz oraz Miejska i Powiatowa  Biblioteka Publiczna  w Kartuzach serdecznie zapraszają na wspólne sadzenie drzew przy Kartuskiej Kolegiacie w ramach Kartuskich Inicjatyw Mieszkańców w środę 25 kwietnia o godz.17.00. Upamiętnieni zostaną: Jan z Rusocina – fundator Zakonu Kartuzów, Jan Thiergart – fundator kartuskiej świątyni, Jan Deterhus – pierwszy przeor oraz Jerzy Schwengel – wybitny XVIII-wieczny przeor dziejopis Zakonu. Serdecznie zapraszamy.

12.    W minionym tygodniu odeszli po nagrodę do Pana  śp. Ryszard Wolski  z ul. Sambora,  śp. Bogdan Lerczak z ul. Wzgórze Wolności i śp. Wicentyna Dąbrowska  z ul. Mściwoja II.  Pogrzeb śp. Gerarda Marszałkowskiego  z Os. Wybickiego w poniedziałek o godz.11.00  w kościele św. Wojciecha. Eksporta z Kaplicy Pogrzebowej św. Wojciecha. – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłych  polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu

 
W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
•    23 IV – św. Wojciech (ok. 956-997), biskup Pragi, misjonarz wśród Prusów, męczennik za wiarę, patron Gniezna i Polski.
•    25 IV – św. Marek (I w.), pochodzący z Jerozolimy towarzysz wypraw misyjnych św. Piotra i św. Pawła, autor drugiej Ewangelii kanonicznej.
 

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej, wielkanocnej niedzieli Dobrego Pasterza. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju  polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia.  

Wasi Duszpasterze