V Niedziela Wielkanocna

Dz 9,26-31 Gorliwość nawróconego Szawła
1 J 3,18-24 Miłujmy czynem i prawdą
J 15,1-8 Kto trwa w Chrystusie, przynosi owoc obfity

Za pomocą alegorii o winnym krzewie i latoroślach w Ewangelii znajdujemy zachętę, aby mocno przylgnąć do Pana Jezusa. To On sam nas zaprasza i zapewnia, że trwanie w Nim przynosi piękne, błogosławione owoce. Opowie o nich pierwsze czytanie, gdzie nawrócony Szaweł – św. Paweł po spotkaniu ze Zmartwychwstałym z wielką gorliwością niósł Dobrą Nowinę wielu narodom, przyczyniając się do rozwoju wspólnoty Kościoła. Podejmijmy zdecydowanie to zaproszenie. Niech wyraża się ono w naszym działaniu, w czynach miłości, o których wartości przypomni drugie czytanie. Uważne słuchanie słowa Bożego niech będzie pierwszym krokiem do zmiany naszego życia.

1.    Pan Jezus porównał dzisiaj siebie do krzewu winnego, a nas wierzących w Niego do latorośli. Tylko latorośl, która trwa w krzewie, może wzrastać. Trwać w Chrystusie to czerpać żywotne soki z Jego nauki i sakramentów. Kto nie stara się być blisko Zbawiciela, naraża się na bycie niegodnym udziału w królestwie Bożym.

2.     Dzisiaj, z inicjatywy MIVA Polska, modlimy się za kierowców i innych użytkowników dróg, przypominając sobie obowiązek przestrzegania zasad ruchu drogowego, jako fundamentu bezpieczeństwa.

3.     Dzisiaj także przypada 73. rocznica wyzwolenia obozu w Dachau. W Dniu Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego pamiętajmy w modlitwie o kapłanach, którzy złożyli wielką ofiarę z życia w czasie II wojny światowej.

4.    Gromadzimy się na Eucharystii, która jest darem nieskończonej miłości Pana Boga. Możemy ten wielkanocny sakrament przyjąć i pozwolić, aby przemieniał nas wewnętrznie, czynił coraz bardziej podobnymi do Chrystusa. Wszyscy jesteśmy zaproszeni, aby już tu, na ziemi, zacząć wchodzić w świętą rzeczywistość nieba. Najdoskonalszą nauczycielką na tej drodze jest dla nas Maryja – Ta, która wypowiedziawszy przy zwiastowaniu fiat, nigdy go nie cofnęła, nigdy nie odstąpiła od Bożego Syna, szła z Nim aż na Kalwarię, trwała w komunii założonej przez Niego wspólnoty – Kościoła.

5.    W najbliższy wtorek rozpocznie się miesiąc maj, który w naszej polskiej tradycji jest naznaczony modlitwą razem z Maryją, Matką Jezusa i przez Jej wstawiennictwo. Będziemy Ją prosić, by nam pomagała przyjmować i wypełniać naukę Jej Syna, by nas uczyła pełnić wolę Boga. Zapraszamy na nabożeństwa ku czci Matki Bożej:
•    w kościele po mszy św. wieczornej dla całych rodzin  
•    w kaplicy na Wzgórzu Wolności  od 7 maja - od poniedziałku do piątku o godz.18.00
•    w Łapalicach przy krzyżu: w niedziele o godz.14.00, a w dni powszednie o godz.18.00
To w szkole Maryi uczmy się całkowitego oddania Panu Bogu i braciom. Zadbajmy o Jej wizerunki w naszych domach i w przydrożnych kapliczkach. Rodzinnie gromadźmy się przy nich na śpiewanie Litanii loretańskiej, pieśni maryjnych, różaniec czy wieczorny Apel jasnogórski.

6.    Dzień 1 maja jest także Świętem Pracy. Naszymi modlitwami przez wstawiennictwo św. Józefa Rzemieślnika obejmiemy szczególnie osoby i rodziny borykające się z problemem bezrobocia i z dramatyczną sytuacją materialną. Nie opuszczajmy żadnej okazji, aby prosić tego patrona o wrażliwość sumień i ład moralny w naszym życiu rodzinnym i społecznym.

7.    W czwartek, 3 maja, uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Weźmy udział w liturgii tej uroczystości, dopisując w ten sposób kolejną kartę miłości naszego narodu do Maryi. Msze Święte jak w każdą niedzielę z odnowieniem Jasnogórskich Ślubów Narodu. Burmistrz Kartuz i Zarząd  Powiatu Kartuskiego zapraszają mieszkańców Kartuz do udziału w dniu 3 maja w uroczystościach z okazji   Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości rozpoczną się o godz.9.45 w kościele św. Kazimierza, gdzie zostanie odprawiona msza św., następnie udamy się pod figurę Matki Bożej Królowej Korony Polskiej.

8.    W środę z okazji Dnia Polonii i Dnia Flagi, w swoich   pacierzach czy przez udział we Mszy Świętej wyraźmy troskę o duchowy i materialny ład i rozwój w naszej Ojczyźnie.

9.    W środę zapraszamy wszystkich do modlitwy w intencji naszej Ojczyzny na godz. 17.00, którą rozpoczniemy od wystawienia Najświętszego Sakramentu, różaniec i  msza św.  o godz.18.00   w intencji Ojczyzny.  

10.    W tym tygodniu dni eucharystyczne:
•    w czwartek   zapraszamy na godzinę świętą na godz. 17.00,
•    w piątek po mszy św. o godz.7.00 nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego,  spowiedź św. od godz.16.00, o godz.16.30 msza św.  
•    Nabożeństwo pierwszo sobotnie: o godz.7.30 różaniec, a po mszy św. o godz.8.00 w czasie której szczególnie będziemy się modlić w intencji ofiarodawców, darczyńców i przyjaciół naszej parafii - nabożeństwo do Niepokalanego Serca N.M.P. W sobotę  odwiedzimy naszych Chorych   z posługą sakramentalną.   

11.W przyszłą niedzielę:
•    Suma z liturgią w języku kaszubskim
•    Msza św. z chrztem dzieci o godz.13.30, nauka przed chrztem   w sobotę  o godz.17.30 w spowiednicy
•    godz.15.00  nabożeństwo różańcowe dla Róż Żywego Różańca i wszystkich wspólnot parafialnych i spotkanie  III Zakonu św. Franciszka

11.    Dzisiaj procesja wielkanocna przed mszą św. o godz.12.30, a w przyszłą niedzielę przed mszą św. o godz.9.30.

12.    W piątek 4 maja zapraszamy na Adorację Najświętszego Sakramentu w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych, która rozpocznie się po mszy św. o godz.7.00, a zakończy o godz.18.00.

13.    W tym roku wszystkich chętnych do udziału w Pieszej Pielgrzymce do Wejherowa   na Odpust Kalwaryjski – Wniebowstąpienia Pańskiego (13 maja) zapraszamy   wspólnie  z Parafią w Grzybnie – w ubiegłym roku z Kartuz brało udział w pielgrzymce  kilkanaście osób.  Zapisy i informacje szczegółowe w biurze parafialnym w Parafii w Grzybnie.   Zachęcamy do udziału.

14.     Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, „Naszej Arki”  i innych czasopism.

15.    3 Maja zapraszamy na koncert Cappelli Gedanensis z udziałem Konstantego Andrzeja Kulki z okazji 100- Lecia Niepodległej, który odbędzie w kościele św. Kazimierza o godz.17.00.

16.    Trwają zapisy na rok 2018/2019 do Szkoły Muzycznej  w Kartuzach. Wnioski można składać do 15 maja. Szczegółowe informacje na stronie internetowej Szkoły.

17.    Ks. Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna  udzielił dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych   w piątek, 4 maja br.

18.    Msza św. w intencji Sióstr z  I Róży Matek i za Kapłanów naszej Parafii w środę o godz.18.00,   w intencji Maturzystów w piątek o godz.7.30, o Boże błog. i opiekę Matki Bożej dla Członków z 5 Róży św. Kamila oraz Kapłanów naszej Parafii w piątek o godz.8.00.

19.    W minionym tygodniu z naszej parafialnej wspólnoty odeszli  po nagrodę do Pana śp. Jadwiga Kuś z Os. Sikorskiego, śp. Zbigniew Klinkosz z Nowego Osiedla i śp. Krystyna Wika-Czarnowska z Os. Wybickiego, a pogrzeb śp. Jadwigi Treder z ul. Łąkowej w poniedziałek o godz.13.00 w kolegiacie. Eksporta z Domu Pogrzebowego przy Placu św. Brunona i pochówek na cmentarzu w Brodnicy Górnej – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłych  polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej, wielkanocnej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju polecamy Dzieci Pierwszokomunijne, ich Rodziny,  Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia.
Wasi Duszpasterze

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
•    2 V – św. Atanazy (295-373), biskup Aleksandrii w Egipcie, prześladowany za zwalczanie herezji, wierny obrońca wiary, ogłoszony Doktorem Kościoła.
•    4 V – św. Florian (ok. 250-304), rzymski żołnierz i męczennik pochodzący z terenów dzisiejszej Austrii, patron strażaków i hutników.