Wniebowstąpienie Pańskie

Dz 1,1-11 Uniósł się w ich obecności w górę
Ef 4,1-13 Dojdziemy do miary wielkości według Pełni Chrystusa
Mk 16,15-20 Jezus został wzięty do nieba i zasiadł po prawicy Boga


Wniebowstąpienie Pana Jezusa, które dziś świętujemy, i które opisuje w pierwszym czytaniu św. Łukasz we fragmencie z Dziejów Apostolskich, to zakończenie Jego ziemskiej misji. Jest jednocześnie momentem posłania Jego uczniów, by szli na cały świat i głosili Ewangelię. Otrzymaliśmy niełatwe zadanie głoszenia dobrej nowiny o zbawieniu, w którego realizacji nie jesteśmy sami. Pan Jezus towarzyszy nam swoją łaską i posyła Ducha Świętego, aby to nasze głoszenie było rzeczywiście wiarygodne oraz przynosiło obfite i trwałe owoce, i aby wszyscy, jak powie św. Paweł w drugim czytaniu, doszli do jedności wiary i pełnego poznania Boga.

1.    Dziś przeżywamy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.   W Kościele jest obchodzona już od V wieku. Chrystus Pan, zanim opuścił ziemię, powiedział do Apostołów: „A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie” (J 12,32). Tłumaczył im, że Jego odejście jest potrzebne, aby mógł zesłać Ducha Pocieszyciela. Po złożonej z samego siebie Ofierze Nowego i Wiecznego Przymierza wszedł do chwały Ojca, aby wstawiać się za nami, aby przygotować nam miejsce. Wpatrujemy się w górę, każdego dnia podążamy za Nim, obieramy ten właśnie kierunek, krocząc po ziemskich drogach wiary. Moc do tej wędrówki czerpiemy z samego Chrystusa obecnego w Eucharystii, odwagę i siły – z Ducha Świętego, który nieustannie nas wspiera i pociesza.

2.    Dzisiaj procesja wielkanocna z niedzielnym pokropieniem przed mszą św. o godz.11.00, a w przyszłą niedzielę ostatnia już procesja wielkanocna w tym roku przed mszą św. o godz.12.30.

3.    Dzisiaj Dzień Fatimski – zapraszamy dziś na godz.17.30 na różaniec fatimski, a po mszy św.  procesja fatimska do Parku św. Jana Pawła II.

4.    W sobotę   nasza parafialna uroczystość I Komunii św. Dzieci przygotowujące się do I Komunii św. zapraszamy  na spotkania przygotowawcze we wtorek 15.05.18 godz. 16.30  dzieci klasy A,B,C;  w środę 16.05.18 godz. 16.30 dzieci klasy D,E oraz dzieci z pozostałych szkół; spowiedź św. dzieci i członków Rodzin w czwartek 17.05.18 godz. 16.30 klasy A,B,C;  natomiast w piątek 18.05.18  o godz. 16.30 klasy D,E oraz dzieci z pozostałych szkół.  
 W sobotę dzieci klas A,B,C gromadzą się przy kościele o godz.9.20, rozpoczęcie o godz.9.30, po obrzędach wstępnych i błogosławieństwie rodziców, dzieci będą uroczyście wprowadzone  do kościoła, dopiero za nimi rodzice i wszyscy wierni, a  dzieci klas D,E oraz dzieci z pozostałych szkół gromadzą się przy kościele o godz.11.50, rozpoczęcie o godz.12.00, po obrzędach wstępnych i błogosławieństwie rodziców, dzieci będą uroczyście wprowadzone  do kościoła, dopiero za nimi rodzice i wszyscy wierni.  W niedzielę msza św. dla dzieci I Komunijnych klas A,B,C i ich Rodzin o godz.11.00, dzieci zajmują swoje miejsca w ławkach i również uroczyście przystępują do Komunii św. natomiast dla dzieci I Komunijnych klas D,E oraz dzieci z pozostałych szkół   i ich Rodzin o godz.12.30, dzieci zajmują swoje miejsca w ławkach i również uroczyście przystępują do Komunii św. W niedzielę dzieci I Komunijne klas A,B,C   z Rodzinami zapraszamy    na nabożeństwo majowe i dziękczynne na godz.15.00, natomiast dzieci I Komunijne klas  D,E oraz dzieci z pozostałych szkół z Rodzinami zapraszamy na nabożeństwo majowe i dziękczynne na godz.16.00 .  
W białym tygodniu od poniedziałku do piątku włącznie dzieci klas A,B,C będą uczestniczyć we mszach św. o godz.16.30, natomiast dzieci klas D,E oraz dzieci z pozostałych szkół o godz.18.00 - oprócz wtorku, w tym dniu wszystkie dzieci z Rodzicami i Rodzinami zapraszamy  do Sianowa, msza św. o godz.19.00 – dzieci zajmują miejsca w ławkach wraz  z rodzicami. Serdecznie zachęcamy do udziału i modlitwy w intencji naszych dzieci, rodziców i naszych rodzin.

5.    Dzieci przyjęte do I Komunii św. w ubiegłym roku zapraszamy na mszę św. dziękczynną w dniu I rocznicy - w niedzielę 20 maja na godz.9.30.

6.    W przyszłą niedzielę – Uroczystość  Zesłania Ducha Świętego. Zachęcamy do uczestnictwa w nowennie do Ducha Świętego -  o wylanie darów Ducha Pocieszyciela, którą odprawiać będziemy w łączności  z majowym.

7.    Zapraszamy na nabożeństwa ku czci Matki Bożej:   
•    w kościele po mszy św. wieczornej dla całych rodzin  
•    w kaplicy na Wzgórzu Wolności od poniedziałku do piątku o godz.18.00
•    w Łapalicach przy krzyżu: w niedziele o godz.14.00, a w dni powszednie o godz.18.00

8.    Chcielibyśmy przypomnieć, że uroczystością Zesłania Ducha Świętego kończymy okres Paschalnej Pięćdziesiątnicy, a zatem też tzw. okres Komunii świętej wielkanocnej. Codziennie   można skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania, aby móc czynić zadość przykazaniom kościelnym – obowiązkowi raz do roku przystąpienia do spowiedzi świętej i przyjęcia w okresie wielkanocnym Jezusa w Komunii świętej.

9.    Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, „Galilea” – Pismo św. bez tajemnic nr poświęcony pustyni   oraz inne czasopisma.

10.    Msza św. w Kaplicy na Wzgórzu Wolności we wtorek o godz.19.00 w intencji powołań kapłańskich, zakonnych, misyjnych i do życia konsekrowanego.

11.    W środę 16 dzień miesiąca po nabożeństwie majowym po mszy św. o godz.18.00 nabożeństwo do św. Jana Pawła II.

12.    Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach serdecznie zaprasza na Noc Muzeów 2018 pod patronatem Burmistrza Kartuz, która odbę dzie się 19 maja 2018 od godz.19.00 w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. W programie: 19.00 – występ kapeli Kazika, godz.19.15 – program dla dzieci w wykonaniu Dynamic Event, godz.20 .00 – spektakl plenerowy pt. „Pokój” w wykonaniu Teatru Snów, godz.21.00 muzyka na żywo, pokaz przędzenia przez Klub Rękodzieła Kołowrotek, godz.22.00 – pokaz Tańczących Fontann (kolejny o godz.23.00) do utworów muzycznych.

13.    Oddział Katolickiego Civitas Christiana w Kartuzach zaprasza na spotkanie na temat: Ojcostwo w ujęciu ks. Kard. St. Wyszyńskiego. Spotkanie poprowadzi ks. Piotr Kotras, odbędzie się ono we wtorek 15 maja o godz.16.00 w Sali Katolickiego Gimnazjum w Kartuzach, Rynek 6.

14.    Dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej w Kartuzach zaprasza na dzień otwarty szkoły w czwartek, 17 maja br. od 16.00 do 18.00. Jednocześnie informuje, że od 1 września tego roku do Katolickiej Szkoły Podstawowej w Kartuzach przyjmowane będą dzieci do klasy IV i VII.

15.    Msza św.  z podziękowaniem za otrzymane łaski, za łaskę zdrowia, z prośba o dalsze Boże błog. i opiekę Matki Bożej, o dalsze zdrowie dla Stowarzyszenia Kaszubskich Amazonek we wtorek o godz.18.00, w intencji członków Apostolstwa Dobrej Śmierci w sobotę o godz.8.00.

16.    Pogrzeb śp. Teresy Czaja   z  Os. Sikorskiego w poniedziałek o godz.10.00 w kościele św. Kazimierza.    Wieczny odpoczynek…
 
 
W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
•    14 V – św. Maciej (I w.), uczeń Pana Jezusa, wybrany do grona Apostołów, męczennik.
•    16 V – św. Andrzej Bobola (1591-1657), polski jezuita, misjonarz wśród prawosławnych, zamęczony przez kozaków, patron Polski.
 
Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej, wielkanocnej niedzieli Wniebowstąpienia Pańskiego. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju polecamy Dzieci Pierwszokomunijne, ich Rodziny,  Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia.
                                                                                                                   
Wasi Duszpasterze