Zesłanie Ducha Świętego

Dz 2,1-11 Wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym
Ga 5,16-25 Owoce Ducha
J 15,26-27; 16,12-15 Duch Prawdy doprowadzi was do całej prawdy

Pierwsze czytanie dzisiejszej uroczystości przypomina to, co wydarzyło się w dzień Pięćdziesiątnicy, kiedy to Apostołowie zostali napełnieni Duchem Świętym, by móc wyjść i głosić prawdę o zmartwychwstaniu Pana Jezusa. Jest to ten sam Duch, o którym Pan Jezus mówi swoim uczniom tuż przed swoją męką, śmiercią i zmartwychwstaniem. To Paraklet, Pocieszyciel i Obrońca, Duch Prawdy, który prowadzi do pełnego zrozumienia Bożego objawienia i który towarzyszy na drogach życia, udzielając swoich darów.

1.    W dzisiejszą uroczystość Zesłania Ducha Świętego, nazywaną w Polsce Zielonymi Świątkami, kończy się okres Wielkanocy. Kościół modli się: „Panie, nasz Boże, spraw, aby zgodnie z obietnicą Twojego Syna Duch Święty dał nam głębiej zrozumieć tajemnicę Eucharystii i doprowadził nas do całej prawdy”. On umacnia to, co słabe, prostuje to, co błędne, rozgrzewa oziębłe i przynosi błogosławieństwo pokoju. A my, poddając się Jego światłu i Jego ciepłu, jak uczniowie zgromadzeni wokół Maryi w Wieczerniku, możemy o tym zaświadczyć w codziennym życiu. Nie lękajmy się, On wszystkiego nas nauczy. Otwórzmy się tylko na Jego światło i pamiętajmy, że każda Eucharystia jest wciąż dokonującą się Pięćdziesiątnicą.

2.    Jutro, w poniedziałek - tradycyjnie drugi dzień Zielonych Świąt, obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Podczas Soboru Watykańskiego II biskupi polscy złożyli w Stolicy Apostolskiej prośbę o ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Matką Kościoła i oddanie całej ludzkości Jej Macierzyńskiemu Sercu. Zamykając drugą sesję soborową, papież Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła. Poniedziałkowe święto podkreśla rolę, jaką Maryja pełni w historii zbawienia i w mistycznym Ciele Chrystusa – Kościele. Postarajmy się uczestniczyć we mszy św., mimo, że jest to dzień pracy, zachowajmy świąteczny charakter w naszych domach. Msze św. o godz.7.00, 8.30,  11.00, 16.30  i 18.00.  

3.    W najbliższy czwartek natomiast oddamy cześć Jezusowi Chrystusowi, Najwyższemu
i Wiecznemu Kapłanowi. To nowe święto, wpisane do kalendarza liturgicznego na polecenie papieża Benedykta XVI, od 2013 roku jest obchodzone w naszej Ojczyźnie.  Niech to będzie dzień szczególnej modlitwy naszej wspólnoty parafialnej za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu. Naszą modlitewną pamięcią obejmiemy też neoprezbiterów  naszej diecezji, którzy wczoraj otrzymali święcenia kapłańskie.

4.    W przyszłą niedzielę Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Kończymy w tym dniu czas spowiedzi i Komunii wielkanocnej. Dzisiaj kończy się liturgiczny okres wielkanocny. Przypominamy, że zgodnie z zaleceniami Konferencji Episkopatu Polski czas Komunii św. wielkanocnej jest liczony od Środy Popielcowej do uroczystości Trójcy Przenajświętszej. Zachęcamy tych, którzy z różnych powodów w tym czasie jeszcze nie wypełnili trzeciego przykazania kościelnego, aby skorzystali z zaproszenia i przygotowani przez sakrament pokuty zjednoczyli się z Chrystusem w Eucharystii.

5.    Dzisiaj msza św. dla dzieci I Komunijnych klas A,B,C i ich Rodzin o godz.11.00, dzieci zajmują swoje miejsca w ławkach i również uroczyście przystępują do Komunii św. natomiast dla dzieci I Komunijnych klas D,E oraz dzieci z pozostałych szkół   i ich Rodzin o godz.12.30, dzieci zajmują swoje miejsca w ławkach i również uroczyście przystępują do Komunii św. Dzisiaj również dzieci I Komunijne klas A,B,C   z Rodzinami zapraszamy    na nabożeństwo majowe i dziękczynne na godz.15.00, natomiast dzieci I Komunijne klas  D,E oraz dzieci z pozostałych szkół z Rodzinami zapraszamy na nabożeństwo majowe i dziękczynne na godz.16.00 .  
W białym tygodniu od poniedziałku do piątku włącznie dzieci klas A,B,C będą uczestniczyć we mszach św. o godz.16.30, natomiast dzieci klas D,E oraz dzieci z pozostałych szkół o godz.18.00 - oprócz wtorku, w tym dniu wszystkie dzieci z Rodzicami i Rodzinami zapraszamy  do Sianowa, msza św. o godz.19.00 – dzieci zajmują miejsca w ławkach wraz  z rodzicami. Serdecznie zachęcamy do udziału i modlitwy w intencji naszych dzieci, rodziców i naszych rodzin.

6.    Dzieci przyjęte do I Komunii św. w ubiegłym roku zapraszamy dzisiaj na mszę św. dziękczynną w dniu I rocznicy   na godz.9.30.

7.    W przyszłą niedzielę – Uroczystość  Zesłania Ducha Świętego. Zachęcamy do uczestnictwa w nowennie do Ducha Świętego -  o wylanie darów Ducha Pocieszyciela, którą odprawiać będziemy w łączności  z majowym.

8.    Zapraszamy na nabożeństwa ku czci Matki Bożej:   
•    w kościele po mszy św. wieczornej dla całych rodzin  
•    w kaplicy na Wzgórzu Wolności od poniedziałku do piątku o godz.18.00
•    w Łapalicach przy krzyżu: w niedziele o godz.14.00, a w dni powszednie o godz.18.00

9.     W sobotę zapraszamy wszystkich do modlitwy w Dniu Matki. Żyjącym mamom chcemy wypraszać obfitość Bożych łask, a zmarłym radość wieczną.

10.    Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”,  „Małego Gościa”,  „ Pielgrzyma”, „Cuda i Łaski Boże”  i innych czasopism.  

11.     W środę po mszy św. wieczornej zapraszamy na spotkanie wszystkich Członków naszego Parafialnego Zespołu Caritas.

12.    Wspólnota Żywego Różańca zaprasza do udziału w pielgrzymce w dniach od 29 sierpnia do 2 września 2018 – w programie: Skrzatusz, Legnica, Wrocław, Praga, Kudowa Zdrój i Częstochowa. Koszt 1050 zł. Zapisy  w biurze parafialnym. Szczegóły na plakacie  w gablocie ogłoszeń. Serdecznie zachęcamy do udziału.

13.    Msza św. o zdrowie i Boże błog., Dary Ducha Świętego dla Członków i ich Rodzin 7 Róży Matek i Kapłanów we wtorek o godz.8.00,  o Boże  błog. i zdrowie dla Członkiń 24 Róży Matek i naszych Rodzin oraz  dla Ks. Proboszcza i Księży naszej Parafii  z okazji   rocznic święceń kapłańskich  w czwartek o godz.8.00.

14.    Bóg zapłać za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę na cele inwestycyjne, które wyniosły 7991 zł i 0,50 euro.

15.    W przyszłą, ostatnią niedzielę miesiąca zapraszamy na festyn  organizowany przez nasz Parafialny Zespół Caritas na rzecz poszkodowanych w czasie ubiegłorocznej wichury Parafian z Silna w ramach pomocy Parafia Parafii.  Po wszystkich mszach św. będzie zbiórka do puszek na ten właśnie cel, po mszy św. o godz.11.00 będą już występy oraz czynne stragany z grochówką, kuchem kaszubskim, chlebem ze smalcem, a po mszy św. o godz.12.30 dalsze występy zaproszonych Gości. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym dobroczynnym  festynie., a poszkodowanych Parafian z Silna wspierajmy modlitwą i nasza ofiarą, ponieważ ich sytuacja pozostaje nadal jeszcze bardzo trudna i ciągle mają jeszcze dużo do odbudowania. Szczegóły na plakacie.

16.    Szensztackie Siostry Maryi serdecznie zapraszają na pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w  Koszalinie  na Górze Chełmskiej  2 czerwca 2018, gdzie odbędą się  uroczystości z racji kolejnej  rocznicy wizyty  św. Jana Pawła II i  poświęcenia Sanktuarium Przymierza. W programie jeszcze jest odwiedzenie Pustelni na Górze Polanowskiej. Dokładniejsze informacje umieszczone są na plakacie w gablocie.

17.    Polski Związek Wędkarski Koło Nr 57 w Kartuzach Lokalna Grupa Rybacka zaprasza na Piknik Wędkarski „Dzień Dziecka”, który odbędzie się w sobotę 26 maja na Wyspie Łabędziej w Gaju Świętopełka. Szczegóły na plakacie w gablocie ogłoszeń.


W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:
•    26 V – św. Filip Nereusz (1515-1595), włoski kapłan, apostoł Rzymu wprowadzający z powodzeniem nowe formy duszpasterstwa.