Uroczystość Trójcy Przenajświętszej

Pwt 4,32-34.39-40 Bóg jest jeden
Rz 8,14-17 Otrzymaliśmy Ducha przybrania za synów
Mt 28,16-20 Chrzest w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego

W czytaniach na dzisiejszą uroczystość Najświętszej Trójcy usłyszymy o Panu Bogu, który jest nieustannie obecny, który towarzyszy swojemu stworzeniu, towarzyszy człowiekowi na drogach jego życia. Najpierw usłyszymy zachętę Mojżesza, by jeszcze raz rozważyć Boże dzieła, których dokonał dla swojego ludu, wyprowadzając Naród Wybrany z egipskiej niewoli i prowadząc go przez pustynię do Ziemi Obiecanej, potem Pawłowe przypomnienie o darze Ducha Świętego, który czyni nas dziećmi Bożymi i dziedzicami życia wiecznego, i w końcu usłyszymy zapewnienie Pana Jezusa, że pozostaje z nami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata. Niech słowo, które przypomina o obecności Pana Boga w życiu człowieka, prowadzi nas i oświeca, by móc tej bliskości i działania na co dzień doświadczać.

1.    Dzisiaj, w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, ze szczególną czcią Kościół wypowiada modlitwę: „Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu…”. Warto też zdać sobie sprawę, że ile razy świadomie i pobożnie wykonujemy znak krzyża, modlitewnie wielbimy Trójcę Przenajświętszą – jednego Boga w trzech Osobach. Jeśli dzisiaj człowiekowi, nawet chrześcijaninowi, trudno pojąć tę prawdę, tym bardziej módlmy się o Bożą mądrość i o światło Ducha Świętego. I oby wszystko w naszym życiu było czynione na chwałę Trójcy Świętej! Odpust w Goręczynie – suma odpustowa o godz.11.30.

2.    W najbliższy czwartek, 31 maja, w liturgii będziemy celebrować uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Z Chrystusem utajonym w Najświętszym Sakramencie wyjdziemy w uroczystej eucharystycznej procesji z kościołów na ulice naszych miast i drogi naszych wiosek. Będziemy dziękować Bogu za dar Eucharystii, będziemy prosić Chrystusa o błogosławieństwo i pokój dla Kościoła powszechnego, naszej Ojczyzny i naszego Narodu. Udział w tej procesji jest publicznym wyznaniem wiary w to, że Jezus jest wśród nas, w naszym życiu zawsze obecny. Przygotujmy cztery ołtarze, udekorujmy nasz parafialny wieczernik i nasze domy, mieszkania, a przede wszystkim otwórzmy Jezusowi nasze serca, aby mogło je opromienić Jego błogosławieństwo.

3.    Msze św. tradycyjnie już o godz.6.30 w kaplicy w szpitalu, 7.00,  8.00, 9.00, 10.00 i o godz.18.00. Po mszy św. o godz.10.00 wyruszy z Kolegiaty  procesja, a  zakończenie będzie przy kościele św. Wojciecha. Ołtarze: przy Kartuskim Centrum Kultury, przy figurze Matki Bożej Królowej Korony Polskiej, przy Domu Sióstr i na Osiedlu Wybickiego.  Przy ostatnim ołtarzu wysłuchamy okolicznościowego kazania. Dzieci pierwszokomunijne uczestniczą w szatach liturgicznych i idą przed dziewczynkami sypiącymi kwiaty. Dziewczynki pierwszokomunijne i rocznicowe, ale też i młodsze i starsze zapraszamy do sypania kwiatków, zapraszamy na próbę we wtorek na godz.16.30.

4.    Procesje eucharystyczne wokół naszego kościoła będą się odbywały codziennie po mszy św.  wieczornej przez całą tak zwaną oktawę Bożego Ciała, również  w niedzielę.  Nie sprawiajmy Chrystusowi zawodu obojętnością, wykrętem czy lenistwem. Jak On pragnie być blisko nas, tak my przychodźmy jak najczęściej do Niego.

5.    Zapraszamy na nabożeństwa ku czci Matki Bożej, a od piątku do Najświętszego Serca Pana Jezusa:   
•    w kościele po mszy św. wieczornej dla całych rodzin  
•    w kaplicy na Wzgórzu Wolności od poniedziałku do piątku o godz.18.00
•    w Łapalicach przy krzyżu: w niedziele o godz.14.00, a w dni powszednie o godz.18.00

6.    Wspólnota Żywego Różańca zaprasza do udziału w pielgrzymce w dniach od 29 sierpnia do 2 września 2018 – w programie: Skrzatusz, Legnica, Wrocław, Praga, Kudowa Zdrój i Częstochowa. Koszt 1050 zł. Zapisy  w biurze parafialnym. Szczegóły na plakacie  w gablocie ogłoszeń. Serdecznie zachęcamy do udziału.

7.    Dzisiaj - w ostatnią niedzielę miesiąca zapraszamy na festyn  organizowany przez nasz Parafialny Zespół Caritas na rzecz poszkodowanych w czasie ubiegłorocznej wichury Parafian z Silna w ramach pomocy Parafia Parafii.  Po wszystkich mszach św. będzie zbiórka do puszek na ten właśnie cel, po mszy św. o godz.11.00 będą już występy oraz czynne stragany z grochówką, kuchem kaszubskim, chlebem ze smalcem, a po mszy św. o godz.12.30 dalsze występy zaproszonych Gości. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym dobroczynnym  festynie., a poszkodowanych Parafian z Silna wspierajmy modlitwą i nasza ofiarą, ponieważ ich sytuacja pozostaje nadal jeszcze bardzo trudna i ciągle mają jeszcze dużo do odbudowania. Szczegóły na plakacie.

8.    Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”  i innych czasopism.

9.    W tym tygodniu dni eucharystyczne: w piątek po mszy św. o godz.7.00 nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. W piątek spowiedź św. od godz.16.00, o godz.16.30 msza św. Nabożeństwo pierwszo sobotnie: o godz.7.30 różaniec, a po mszy św. o godz.8.00 w czasie której szczególnie będziemy się modlić w intencji ofiarodawców, darczyńców i przyjaciół naszej parafii - nabożeństwo do Niepokalanego Serca N.M.P. W sobotę  Ks. Marcin i Ks. Proboszcz odwiedzą swoich  Chorych   z posługą sakramentalną, natomiast  Ks. Stanisław odwiedzi swoich chorych z posługą sakramentalną już w piątek od godz. 8.30.

10.    W przyszłą niedzielę  pierwsza niedziela miesiąca
•    Suma z liturgią w języku kaszubskim
•    Msza św. z chrztem dzieci o godz.13.30, nauka przed chrztem w sobotę o godz.17.30 w spowiednicy
•    godz.15.00  nabożeństwo różańcowe dla Róż Żywego Różańca i wszystkich wspólnot parafialnych i spotkanie  III Zakonu św. Franciszka

11.    W sobotę o godz. 4.30 z dworca PKS wyjazd młodzieży na spotkanie młodych w Lednicy.

12.    W sobotę nie będzie spotkań dla dzieci w ramach Koła misyjnego oraz scholi parafialnej.

13.    Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie organizuje przejazd autokarowy do Warszawy na uroczystości XI Święta Dziękczynienia, które odbędą się w Świątyni Opatrzności Bożej w dniu 3 czerwca. Cena przejazdu wynosi 78 złotych od osoby. Tegoroczne Święto Dziękczynienia będzie przebiegało pod hasłem: DZIĘKUJEMY ZA NIEPODLEGŁOŚĆ. Kontakt i zapisy: Jan Mazur: 601 896 800, Kazimierz Formela 605 744 740. Serdecznie zapraszamy!

14.    Biuro Radia Maryja w Kartuzach przy Parafii św. Kazimierza zaprasza na XXVII Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja do Częstochowy w dniu 7.07.2018 r. - wyjazd 7.07 2018 o godz. 22.00 sprzed dworca PKP w Kartuzach, powrót 8.07.2018 w godzinach nocnych. Koszt 90 zł. Zapisy  w biurze Radia Maryja w Kartuzach we wtorki i piątki w godz.9.00-11.00, a także pod numerem telefonów: Terenia: 695973912, Brygida: 720115948 i Elżbieta: 691858460.

15.    Msza św. z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o dalsze Boże błog. i opiekę Matki Bożej i łaskę zdrowia  dla Sióstr i ich Rodzin z 40 Róży Matek oraz Kapłanów naszej Parafii  w środę o godz.7.00, w intencji ++Sióstr z 39 Róży Matek pw. Św. Teresy od Dzieciatka Jezus oraz ++Księży, którzy posługiwali w naszej Parafii w środę o godz.18.00, Z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze boże błog., zdrowie i pokój w rodzinach 30 Róży Matek oraz o potrzebne łaski i Dary Ducha Świętego dla naszych Kapłanów  w czwartek o godz.7.00, Z podziękowaniem za otrzymane łaski i z prośbą o dalsze zdrowie, Boże błog. opiekę Matki Bożej dla Siostry Janiny Piepiórka i jej Rodziny z okazji 65 Urodzin od 40 Róży Matek w czwartek o godz.9.00.


Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej Uroczystości Trójcy Przenajświętszej.  Niech Bóg Jedyny w Trzech Osobach błogosławi solenizantom i jubilatom tego tygodnia.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
•    29 V – św. Urszula Ledóchowska (1865-1939), polska zakonnica, patriotka, założycielka zgromadzenia sióstr urszulanek szarych.
•    1 VI – św. Justyn (zm. ok. 165 r.), rzymski filozof, obrońca wiary, męczennik.