IX Niedziela Zwykła

Pwt 5,12-15 Szabat przypomnieniem wyzwolenia z Egiptu
2 Kor 4,6-11 Życie Jezusa staje się widoczne w naszym ciele
Mk 2,23-3,6 Jezus jest Panem szabatu

O potrzebie świętowania szabatu, jako dnia poświęconego dla Pana, przypomną nam zarówno pierwsze czytanie, jak i Ewangelia. Prawo Mojżeszowe mówiło o szabacie jako obowiązku, a Pan Jezus chce wskazać jeszcze głębszy, bo duchowy sens jego świętowania. Ma ono prowadzić do pomnażania dobra, do naszego ubogacenia i uświęcenia. Bądźmy zatem siewcami dobra i życzliwości podczas pracy i w chwilach wypoczynku. Słowo Boże niech staje się busolą, jak własnym życiem, które często jawi się jako droga krzyżowa, ukazywać życie Chrystusa i Jego chwałę.

1.    Pan Jezus przypomina nam dzisiaj prawdę, że to szabat został ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu. Każdy dzień święty ma pomóc człowiekowi najpierw w poznaniu i przybliżeniu się do Pana Boga, a następnie w jego osobistym i wspólnotowym rozwoju. Nie powinien być on traktowany jako czas bezczynności i lenistwa czy też jako czas nadmiernego zabiegania o posiadanie dóbr materialnych, ale jako dzień poświęcony Panu Bogu.

2.     Zapraszamy na nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa:
•    w kościele po mszy św. wieczornej dla całych rodzin  
•    w kaplicy na Wzgórzu Wolności od poniedziałku do piątku o godz.18.00
•    w Łapalicach przy krzyżu: w niedziele o godz.14.00, a w dni powszednie o godz.18.00

3.    Do czwartku włącznie trwamy w tradycyjnej oktawie uroczystości Bożego Ciała. Po wieczornej Mszy Świętej – eucharystyczna procesja wokół kościoła – ostatnia procesja eucharystyczna w piątek.

4.     W piątek przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która jest również Światowym Dniem Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Będziemy wynagradzać Bożemu Sercu za grzechy i zniewagi ludzkie oraz będziemy prosili, by wszyscy kapłani w Sercu Jezusowym znajdowali siłę i moc do codziennej posługi i źródło własnego uświęcenia. Zapraszamy w tym dniu do modlitwy w tej intencji i do uczestnictwa we Mszach Świętych o godz. 7.00, 8.30, 11.00, 16.30 i 18.00. Przypominamy także, że w tym uroczystym dniu nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

5.    W sobotę, w którą przypadnie wspomnienie Niepokalanego Serca NMP

6.    Dzisiaj przeżywamy ustanowiony kilka lat temu w Kościele w Polsce Dzień Dziękczynienia. Dziękujemy Bożej Opatrzności za opiekę nad naszym narodem. Bóg zapłać za ofiary składane dziś   do puszek przed kościołem na budowę świątyni Opatrzności Bożej  w Warszawie.

7.    W środę zapraszamy wszystkich do modlitwy w intencji naszej Ojczyzny na godz. 17.00, którą rozpoczniemy od wystawienia Najświętszego Sakramentu, różaniec i  msza św.  o godz.18.00   w intencji Ojczyzny.  

8.    W tym tygodniu  I czwartek   zapraszamy na godzinę świętą na godz. 17.00.   

9.    Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, „Pielgrzyma”, „Małego Pielgrzyma” i innych czasopism.

10.    W środę po mszy św. wieczornej zapraszamy na spotkanie wszystkich Członków Parafialnego Zespołu Caritas.

11.    Spotkania:
•    piątek, godz. 18.00 - Wspólnota Trudnych Małżeństw SYCHAR;
•    sobota, godz. 9.00 - Koło Misyjne;
•    sobota, godz. 11.00 - Schola parafialna.

12.    8 gdańska drużyna wędrowniczek "Landela" zaprasza na wieczór poezji, który odbędzie się 10 czerwca (niedziela) o godz. 18.00 w Katolickiej Szkole Podstawowej w Kartuzach. Celem wydarzenia jest zebranie funduszy na harcerski zagraniczny obóz wędrowny. W programie montaż słowno-muzyczny, prezentacja drużyny, plany obozowe oraz słodki poczęstunek.

13.    W przyszłą drugą niedzielę miesiąca kolekta na nasze parafialne inwestycje

14.    Burmistrz Kartuz informuje, że trwa nabór w ramach Kartuskiego Budżetu Obywatelskiego 2019. Pomysły można zgłaszać do 4 czerwca 2018r.. informacje na ten temat można znaleźć na stronie Urzędu Miejskiego w Kartuzach www.kartuzy.pl

15.    Rada Pedagogiczna i Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 1 im. św. Kazimierza w Kartuzach oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Jedynki w Kartuzach organizuje w sobotę 9 czerwca 2018 r. od godz. 12.00 – 16.30 Festyn Rodzinny dla uczniów, rodziców szkoły oraz mieszkańców miasta i gminy Kartuzy. Festyn połączony będzie z  obchodami Dnia Dziecka. Dla wszystkich moc atrakcji, a do wygrania wiele cennych nagród – m.in. rower, piłki itp. W programie imprezy przewidzieliśmy m.in. Przedstawienie dla mam w wykonaniu najmłodszych dzieci, Zespół Regionalny ,,Krôsniăta’’ Z Kartuz, Zumba dla dorosłych i dzieci, Koncert gwiazdy: Anny Brzeskiej, zjeżdżalnie dmuchane dla dzieci, konkurencje sportowe dla rodzin, pokaz walk zapaśniczych, kiksbokserskich, stoiska grillowe, z ciastami, słodyczami, napojami, konkursy, qwizy, zabawy, warsztaty grupy rekonstrukcji Wojsk specjalnych i historycznych

16.    Tradycyjnie Ruch Światło Życie – Domowy Kościół zaprasza do udziału w dziękczynnej za kolejny rok formacji,  pieszej pielgrzymce z Kartuz do Sianowa – wyjście w sobotę o godz.7.00 z Kolegiaty Kartuskiej.

17.    Msza św. z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o zdrowie i opiekę Matki Bożej dla  Sióstr II Róży Niewiast  oraz Kapłanów naszej Parafii w poniedziałek  o godz.8.00,  za śp. Stanisława Kosznickiego od 401 Kręgu M.B. Trzykroć Przedziwnej we wtorek o godz.7.00,  O zdrowie, Boże błog. i dary Ducha Świętego, opiekę Matki Bożej Opiekunki Kapłanów dla Kapłanów pracujących w naszej Parafii od 45 Róży Matek w środę o godz.8.00, Z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o dalsze Boże błog. i opiekę Matki Bożej i łaskę zdrowia  dla Uczestników spotkania z okazji 50 Lecia Matury LO ul. Klasztornej w Kartuzach w piątek o godz.14.00, W intencji Ojca św., naszych Biskupów, kapłanów oraz o powołanie kapłańskie, zakonne misyjne i do życia konsekrowanego oraz do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w sobotę o godz.8.00.

18.    W minionym tygodniu odszedł  po nagrodę do Pana śp. Kazimierz Burchart z ul. Jeziornej – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłego  polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu.    

19.     W czwartek 7 czerwca zapraszamy kandydatów do bierzmowania na spowiedź od 17.00 oraz mszę o godz. 18.00 w ramach spotkań formacyjnych przygotowujących do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.

W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:
•    5 VI – św. Bonifacy (ok. 673-754), pierwszy biskup misyjny ludów germańskich, męczennik czczony jako patron Niemiec.