Ogłoszenia Duszpasterskie

Kartuska Kolegiata

VI Niedziela Zwykła

15 lutego 2015

 

Kpł 13,1-2.45-46 Odosobnienie trędowatego

1 Kor 10,31–11,1 Paweł naśladowcą Chrystusa

Mk 1,40-45 Uzdrowienie trędowatego

Przepisy z Księgi Kapłańskiej, które usłyszymy dziś w pierwszym czytaniu, mówią o trądzie. Izraelita uważał, że każde cierpienie i choroba jest wynikiem złego życia i oddalenia się od Boga. Stąd potrzebna była pokuta, która w przypadku trądu polegała na izolacji od społeczeństwa. Dla Jezusa tym trądem nie były jedynie zewnętrzne objawy, ale grzech. W dzisiejszej Ewangelii usłyszymy, że Chrystus, uzdrawiając chorego, odsyła go do rzeczywistości duchowej.

I wsłuchując się w liturgię słowa, zwłaszcza w List św. Pawła do Koryntian, który tylko pozornie odbiega od treści pozostałych czytań, zauważmy zachętę Apostoła, aby życie odczytywać w kontekście wiary i czynić wszystko jedynie na chwałę Boga.

 1. Dziś – szósta niedziela w ciągu roku,  rozpoczęcie 48. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu. W odpowiedzi na apel Komisji Episkopatu Polski ds. Trzeźwości zechciejcie podjąć dobrowolną abstynencję od alkoholu na okres Wielkiego Postu albo na dłuższy czas, dla ratowania ludzi uzależnionych od alkoholu.
 2. W najbliższą środę – zwaną Środą Popielcową – rozpoczniemy okres Wielkiego Postu, czyli czas 40-dniowego przygotowania paschalnego, a zarazem okres pokuty w Kościele a także czas Komunii Świętej wielkanocnej. W Środę Popielcową rozpoczną się także kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.
 3. Dzisiaj, w poniedziałek i wtorek adoracja Najświętszego Sakramentu. Dzisiaj rozpoczęcie po mszy św. o godz.13.30, zakończenie o godz.18.00, a w poniedziałek i wtorek od godz. 8.30-10.00 i po południu 15.00-18.00.
 4. W Środę Popielcową msze św. o godz.00, 8.30, 11.00, 16.30 i 18.00. W czasie każdej mszy św. posypanie popiołem. Przypominamy, że w Środę Popielcową obowiązuje wszystkich post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Kościół jednak zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy w sensie ścisłym nie są do niego zobowiązani. Pamiętajmy też, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek.   Kolekta w środę popielcową zostanie przeznaczona jako jałmużna postna dla potrzebujących.
 5. Obrzęd posypania głów popiołem ma nam przypominać o konieczności nawrócenia, czyli zmiany naszego życia i postępowania. Mamy porządkować nasze życie, eliminować z niego to wszystko, co nie służy naszemu dobru. Może to być np. nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, czyli łakomstwo. Może to być nieopanowany gniew, któremu ulegamy za każdym razem, gdy coś nie idzie po naszej myśli. Może to być zbyt długie przesiadywanie przed komputerem czy telewizorem, co z kolei może prowadzić do zaniedbywania obowiązków rodzinnych czy zawodowych. Może to także być niechęć do wykonywania tego, co jest naszym obowiązkiem, a w zamian oddawanie się tym zajęciom, które nam sprawiają przyjemność, przy czym niekoniecznie są właśnie tym, czym powinniśmy się zajmować w danej chwili. Tych dziedzin do porządkowania może być wiele. Ważne, aby każdy z nas pomyślał nad tym i wybrał to, nad czym w tym czasie chciałby popracować, po to, aby życie stało się lepsze, piękniejsze, a przez to również cenniejsze, bardziej ofiarne.
 6. Nabożeństwa pokutne w następującym porządku:
 • W każdą środę o godz. 17.30 – różaniec
 • W każdy piątek – Droga Krzyżowa
  • Dla dzieci – godz.16.30
  • Dla dorosłych o godz.18.00
  • Dla młodzieży – godz.19.15
 • W każdą niedzielę Wielkiego Postu – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz.15.00.
 1. Za udział w każdym z tych nabożeństw możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie zwykłych warunków, tj.: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii św., modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechy nawet lekkiego. Chciejmy obficie korzystać z tego skarbca łaski, jaki poprzez Kościół ofiaruje nam Bóg, aby zbliżyć nas do siebie.
 2. Zachęcamy do nabycia nowego nru „Pielgrzyma”, Gościa Niedzielnego”, „Listu”, „Apostolstwa Chorych”, a także innych   czasopism religijnych
 3. Zapraszamy na spotkanie kandydatów do bierzmowania w poniedziałek dla grupy I, we  wtorek dla grupy II i III. Spotkania odbędą sie w salce o godz. 16.30
 4. Bóg zapłać za ofiary złożone w czasie kolekty na nasze parafialne inwestycje, które wyniosły 8386 zł i 2 euro.

11.Msza św. za śp. Klarę Sikorską od Sąsiadów z Os. XX Lecia PRL 3 w poniedziałek o godz.18.00, z podziękowaniem za otrzymane łaski, za szczęśliwie narodzone dzieci i za tych, którzy włączyli się w Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w środę o godz.18.00 z prośbą o Boże błog. na każdy dzień ziemskiego trudu dla Sióstr z Róży pw. Św. Heleny w Łapalicach oraz o Boże błog. dla Duszpasterzy, abyśmy z Ewangelii czerpali siłę i moc do trwania na modlitwie za osoby konsekrowane i nasze Rodziny w piątek o godz.8.00,++Członków Wspólnoty Najświętszego Sakramentu i Niepokalanej w sobotę o godz.7.00, o Boże błog. dla Członków Apostolstwa Dobrej Śmierci w sobote o godz.8.00.

 1. Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Heweliusz zaprasza na Festyn Rodzinny „Sięgając gwiazd”, który odbędzie się 21 lutego w hali widowiskowej przy Gimnazjum nr 2 w Żukowie. Szczegóły na plakacie w gablocie.
 2. W poniedziałek 16-ty dzień miesiąca – po mszy św. wieczornej zapraszamy na nabożeństwo za wstawiennictwem św. Jana Pawła II.

14. W minionym tygodniu z naszej parafialnej wspólnoty odszedł po nagrodę do Pana śp. Marek Gołata z ul. Obrońców Poczty Polskiej, pożegnaliśmy również śp. Ks. Kan. Witolda Bieruta – Proboszcza z Borowa, który należał również do naszej Kapituły Kolegiackiej Kartuskiej, a pogrzeb śp. Teresy Hering z ul. Gdańskiej w poniedziałek o godz.10.00 w kościele św. Kazimierza i śp. Czesława Marszałkowskiego z ul. Prokowskiej w poniedziałek o godz.12.00 w kolegiacie. Eksporty z Domu Pogrzebowego przy Placu św. Brunona. Dobry Jezu…