XVI  Niedziela Zwykła

Jr 23,1-6 Bóg sam ustanowi pasterzy
Ef 2,13-18 Chrystus jednoczy ludzkość
Mk 6,30-34 Jezus dobry pasterz

Dzisiejsze Słowo Boże mówi o wielkiej dobroci i trosce Pana Boga. Przez usta proroka Jeremiasza zapowiada przyjście Zbawiciela – Króla sprawiedliwości. Dokonało się to w osobie Jezusa Chrystusa, który przez swoją Krew pojednał nas z Bogiem Ojcem i uczynił z nas Nowy Lud Boży. Pan Jezus w Ewangelii jest ukazany jako Ten, który troszczy się o swoich uczniów powracających z ewangelizacyjnej misji oraz o tych, którzy się wokół Niego zebrali. My też zebraliśmy się wokół Tego, który jest naszym Dobrym Pasterzem. Chcemy, by nas prowadził, chronił i karmił swoim słowem.

1. Trwa pełnia lata, wakacji, urlopów. Bywa, że zapatrzeni w siebie nie dostrzegamy tych, którzy pozostali na uboczu, którzy może w szczególny sposób potrzebują naszej pomocy.    Pamiętajmy też o trudzie rolników podczas żniw, że każda kromka chleba to pot i wiele godzin ludzkiej pracy. Szanujmy to i nie przestawajmy im życzyć: Szczęść Boże.  

2. Dzisiaj odpust w Sianowie. Suma o godz. 11.30 pod przewodnictwem ks. Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasyny. Serdecznie zachęcamy do udziału, w Uroczystościach Odpustowych przez całą oktawę – program szczegółowy jest wywieszony w gablocie – a szczególnie zapraszamy w poniedziałek, 23 lipca, którego liturgii będzie przewodniczyć nasza Parafia.  Autobus będzie podstawiony o godz.17.20 przy kościele, powrót ok. godz.22.00.

3. W poniedziałek przypada  święto św. Brygidy (ok. 1302-1373), patronki Europy. Warto spojrzeć na jej piękne życie (żony, matki, a potem zakonnicy). Jest ono świadectwem, że każdy stan może być przestrzenią spotkania z Panem Bogiem. Wpatrując się w tę szlachetną postać, widzimy, że los każdego człowieka, także współczesnego, jest drogą szukania Pana Boga albo raczej drogą, na której jesteśmy przez Niego odnajdywani. Uznając aktualność jej przykładu, papież św. Jan Paweł II w 1999 roku ogłosił Brygidę współpatronką Europy. Jak ona trwajmy w Tym, który nas tak umiłował.  

4. W środę, 25 lipca, obchodzimy święto św. Jakuba Apostoła. Został powołany jako jeden z pierwszych uczniów Pana Jezusa wraz ze swoim bratem Janem, stąd Jakub Starszy albo Większy. Spośród Apostołów jest pierwszym, a po Szczepanie drugim męczennikiem Kościoła. Już w 44 roku na rozkaz Heroda został ścięty mieczem (Dz 12,1-2). Jego krótkie życie świadczy o tym, że tylko miłość i pokorna służba są drogą do prawdziwej wielkości.  

5. Pod tą samą datą czcimy też św. Krzysztofa, męczennika z połowy III wieku, patrona kierowców i podróżujących, orędownika w śmiertelnych niebezpieczeństwach. Może warto pamiętać o nim podczas wakacyjnych wojaży, prosić go o opiekę, aby szczęśliwie i cało powrócić do domu. Z racji wspomnienia tego świętego, mimo wakacji, pobłogosławimy nasze pojazdy mechaniczne i będziemy modlili się o roztropne ich wykorzystywanie. Niech ta modlitwa nie ogranicza się do jednego dnia w roku. Niech nam nigdy nie zabraknie rozsądku i wyobraźni na drodze. Błogosławieństwo kierowców, samochodów i innych pojazdów w naszej parafii będzie miało miejsce po mszy św. o godz.18.00. MIVA Polska zachęca kierowców i właścicieli pojazdów do złożenia ofiary – jeśli to możliwe, w wysokości jednego grosza za każdy przejechany kilometr – na zakup środków transportu dla misjonarzy. Ofiary na ten cel będzie można złożyć w czasie kolekty w środę oraz  do skarbony przy wejściu do Złotej Kaplicy.

6. W czwartek, 26 lipca, w liturgii wspominamy św. Joachima i św. Annę, rodziców Najświętszej Maryi Panny. W dzisiejszych trudnych czasach pomniejszania roli rodziny warto zwrócić się w modlitwie do tych świętych małżonków, prosząc o pomoc w budowaniu silnej Bogiem polskiej rodziny. Módlmy się też za naszych rodziców i dziadków – tych żyjących i tych powołanych już do wieczności.

7. W najbliższą sobotę, 28 lipca ks. Stanisław odwiedzi swoich chorych z komunią świętą.

8. Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, „Apostolstwa Chorych”, „Naszej Arki”, jest jeszcze aktualny „Pielgrzym” i inne czasopisma religijne.

9. W przyszłą niedzielę na godz.19.00 zapraszamy na kolejny koncert Kartuskiego Festiwalu Muzyki Organowej i  Kameralnej. Wystąpią: Małgorzata Klorek – organy i Trio harmonijkowe Animato: Marek Jaroszyński- harmonijka chromatyczna, Piotr Bieliński – harmonijka akordowa i Piotr Włodarczyk – harmonijka basowa.

10. W niedzielę zapraszamy na mszę św. o godz.7.00 na rozpoczęcie XXVIII Pieszej Kaszubskiej Pielgrzymki na Jasną Górę Diecezji Pelplińskiej i pożegnanie Pielgrzymów, w sobotę o godz.17.30 w kolegiacie zapraszamy na różaniec w intencji Pielgrzymów, Rodzin i Parafian pozostających w domach. Serdecznie zachęcamy do udziału.

11. Sejm II Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 24 lipca 1919 roku uchwalił ustawę o Policji Państwowej, która jako organ wykonawczy władz państwowych i samorządowych, po latach zaborów i niewoli, miała za zadanie ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego. Praca policjanta /a tak naprawdę służba/ jest dziś szczególnie trudna, niebezpieczna i odpowiedzialna, dlatego potrzebna jest im nasza życzliwość i modlitwa. To piękna okazja do wyrażenia wdzięczności wszystkim policjantom, za ich poświęcenie jak i ich rodzinom i bliskim. Zapraszamy na mszę św. z okazji Święta Policji w intencji naszych Policjantów i Policjantek oraz  pracowników cywilnych Policji   Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach oraz o Boże błog. dla  Członków ich Rodzin w czwartek o godz.8.30 w kolegiacie.

12. W przyszłą niedzielę kolekta na budowę nowych kościołów.

13. W przyszłą, ostatnia  niedzielę miesiąca przed kościołem zbiórka do puszek na cele charytatywne, które prowadzi nasz Parafialny Zespół Caritas.

14. W minionym czasie odeszli po nagrodę do Pana śp. Grzegorz Paracki  z  Zielonego Wzgórza,  śp. Jan Lejk  z Os. XX Lecia i śp. Bernard Kerschnik z ul. Klonowej, a pogrzeb śp. Marii Marszałkowskiej z ul. Sambora w poniedziałek o godz.13.00 w kolegiacie. Eksporta z Domu Pogrzebowego przy Placu św. Brunona  – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłych  polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…         

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
23 VII – św. Brygida (1303-1373), szwedzka mistyczka, patronka Europy.
24 VII – św. Kinga (1234-1292), polska księżna, a następnie klaryska w Starym Sączu.
25 VII – św. Jakub Większy (I w.), pierwszy męczennik wśród Apostołów, patron Hiszpanii.
26 VII – święci Joachim i Anna, rodzice Najświętszej Maryi Panny.

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej  z Kartuskiego Raju  polecamy  dzieci i młodzież na czas trwających  wakacji, a solenizantom i jubilatom świętującym w tym tygodniu życzymy zdrowia, Bożego błogosławieństwa i pokoju w sercu. 
Szczęść Boże życzą Duszpasterze