XVII  Niedziela Zwykła

2 Krl 4,42-44 Elizeusz rozmnaża chleb
Ef 4,1-6 Usiłujcie zachować jedność
J 6,1-15 Jezus rozmnaża chleb

Przerywamy na kilka niedziel lekturę Ewangelii św. Marka na rzecz Janowego opisu cudownego nakarmienia tłumów na pustkowiu i Jezusowej katechezy eucharystycznej wygłoszonej po tym wydarzeniu. Zapowiedź tego cudu znajdujemy w pierwszym czytaniu, gdzie prorok Elizeusz niewielką ilością chleba nakarmił setkę ludzi. Widzimy jednocześnie Pana Jezusa pragnącego nasycić wszelkie ludzkie pragnienia. Jak wtedy, tak i dziś Jezus chce nas karmić swoim słowem i Ciałem, chce nas zjednoczyć przy wspólnym stole, do czego zachęca nas również św. Paweł w drugim czytaniu.

1. Mija połowa wakacji. Wraz z początkiem obecnego tygodnia rozpoczniemy sierpień. To miesiąc dla nas szczególny na płaszczyźnie tak religijnej, jak i historycznej. W tym miesiącu ze wszystkich stron Polski i Europy setki tysięcy pielgrzymów zdążają na Jasną Górę. Łączmy się w modlitwie z tymi, którzy podjęli trud wyjścia na pątnicze szlaki. Włączmy się też w wielką modlitwę o trzeźwość naszego narodu. Może dla wyrwania z nałogu pijaństwa czy narkomanii kogoś bliskiego, znajomego warto ofiarować Panu Bogu czasową lub całkowitą abstynencję. Naszym orędownikiem w modlitwie o trzeźwość jest św. Maksymilian Maria Kolbe.                          Pan Jezus zawsze dostrzega potrzeby tych, którzy do Niego przychodzą. Chojną ręką karmi głodnych, ale nakazuje uczniom pozbierać ułomki, aby nic się nie zmarnowało. Zachęca nas, abyśmy nie marnowali żywności, którą możemy dzielić się z głodnymi. Mamy wspólnie dbać o dobre wykorzystanie Bożych darów.

2. W środę, 1 sierpnia, przypada 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W połowie miesiąca przedmiotem refleksji staną się sierpniowe dni narodowego przebudzenia na przełomie lat osiemdziesiątych na polskim Wybrzeżu. Wspomnijmy też „Cud nad Wisłą” z 1920 roku. Niech to bogactwo sierpniowych rocznic i wielkich świąt utwierdzi naszą wiarę i ufność w moc i potęgę Pana wieków. Te ważne intencje przedłożymy Panu Bogu

3.  W czwartek, 2 sierpnia, przypada odpust Porcjunkuli, związany z postacią św. Franciszka z Asyżu. Warunkiem jego uzyskania jest wzbudzenie właściwej intencji, stan łaski uświęcającej, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża oraz nawiedzenie parafialnego kościoła. Dokładnie odpust ten można uzyskać w czasie od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia. Skorzystajmy z tej nadzwyczajnej łaski darowania kar doczesnych za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, a jeszcze przez nas nienaprawione.

4. Dzisiaj na godz.19.00 zapraszamy na kolejny koncert Kartuskiego Festiwalu Muzyki Organowej i  Kameralnej. Wystąpią: Małgorzata Klorek – organy i Trio harmonijkowe Animato: Marek Jaroszyński- harmonijka chromatyczna, Piotr Bieliński – harmonijka akordowa i Piotr Włodarczyk – harmonijka basowa. Kolejny koncert w przyszłą niedzielę.

5. Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, „Pielgrzyma”, „Małego Pielgrzyma” i innych czasopism religijnych.

6. W środę zapraszamy wszystkich do modlitwy w intencji naszej Ojczyzny na godz. 17.00, którą rozpoczniemy od wystawienia Najświętszego Sakramentu, różaniec i msza św.  o godz.18.00   w intencji Ojczyzny.  

7. W tym tygodniu dni eucharystyczne:
*w czwartek   zapraszamy na godzinę świętą na godz. 17.00,
*w piątek po mszy św. o godz.7.00 nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego - będziemy przepraszać Serce Boże za wszelki brak miłości, *za lekceważenie daru Bożego miłosierdzia. Będziemy prosić o łaskę nawrócenia dla siebie i dla tych, którzy Pana Boga przepraszać nie chcą, spowiedź św. od godz.16.00, szczególnie przypominamy dzieciom, które obchodzą Nowennę I piątków i młodzieży przygotowującej się do bierzmowania,  o godz.16.30 dodatkowa  msza św.  
*Nabożeństwo pierwszo sobotnie: o godz.7.30 różaniec, a po mszy św. o godz.8.00   - nabożeństwo do Niepokalanego Serca N.M.P. W sobotę  Ks. Marcin i Ks. Proboszcz odwiedzą swoich  Chorych   z posługą sakramentalną.   

8. W przyszłą niedzielę:
*Suma z liturgią w języku kaszubskim
*Msza św. z chrztem dzieci o godz.13.30, nauka przed chrztem   w sobotę  o godz.17.30 w spowiednicy
*godz.15.00  nabożeństwo różańcowe dla Róż Żywego Różańca i wszystkich wspólnot parafialnych i spotkanie  III Zakonu św. Franciszka

9. Bóg zapłać za ofiary składane dzisiaj do puszek przed kościołem przez nasz Caritas parafialny na cele charytatywne.

10. Msza św. z podziękowaniem za otrzymane łaski, o zdrowie i Boże błog., Dary Ducha Świętego dla Członków I Róży Ojców ich Rodzin i Kapłanów w czwartek o godz.7.00, o Boże błog. i zdrowie dla Członków  F.Z.Ś. przez wstawiennictwo Matki Bożej Anielskiej w czwartek o godz.18.00.

11. Apostolstwo Dobrej Śmierci zaprasza do udziału w pielgrzymce do Górki Klasztornej w środę 5 września. Wyjazd o godz.7.30 – powrót ok. godz.20.00. W programie, w zależności od pogody do wyboru: albo dla chętnych Muzeum Etnograficzne  we Wdzydzach (bilety płatne dodatkowo), albo Sanktuarium we Wielu, albo akwedukt w Fojutowie koło Czerska. Koszt 80 zł (przejazd i obiad). Zapisy w biurze parafialnym. Serdecznie zachęcamy do udziału.

12. Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński zaprasza do  zwiedzenia Mobilnego Muzeum Multimedialnego prezentującego z pomocą nowoczesnych technik elektronicznych wystawę poświęconą 100 – Leciu odzyskania niepodległości. Wystawę będzie można zwiedzać bezpłatnie w poniedziałek 30 lipca w godz.12.00-18.00 i wtorek 31 lipca w godz.10.00-16.00  na Kartuskim Rynku.

13. Pogrzeb śp. Arkadiusza Kisiel z ul. Mściwoja II  w poniedziałek o godz.13.00 w kolegiacie. Eksporta z Domu Pogrzebowego przy Placu św. Brunona i pogrzeb śp. Bronisławy Kryszewskiej z ul. Mściwoja II w poniedziałek o godz.10.00 w Kiełpinie – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłych  polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…         

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
31 VII – św. Ignacy z Loyoli (1491-1556), hiszpański rycerz, założyciel zakonu jezuitów.
1 VIII – św. Alfons Maria Liguori (1696-1787), włoski kapłan, założyciel zgromadzenia redemptorystów.
4 VIII – św. Jan Maria Vianney (1786-1859), francuski kapłan, gorliwy spowiednik, patron proboszczów.

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej  z Kartuskiego Raju  polecamy  dzieci i młodzież na czas trwających  wakacji, a solenizantom i jubilatom świętującym w tym tygodniu życzymy zdrowia, Bożego błogosławieństwa i pokoju w sercu.
Wasi Duszpasterze