XXIII  Niedziela Zwykła

Iz 35,4-7a Przejrzą oczy niewidomych i uszy głuchych się otworzą
Jk 2,1-5 Bóg wybrał ubogich
Mk 7,31-37 Uzdrowienie głuchoniemego

Prorok Izajasz zapowiada cudotwórcze działanie Boga w czasach mesjańskich. Publiczna działalność Pana Jezusa i Jego liczne uzdrowienia, jak przywrócenie słuchu i mowy głuchoniememu, o którym usłyszymy w Ewangelii, stanowią tego wypełnienie.
Niech effatha z dzisiejszej Ewangelii zabrzmi mocno również w naszym sercu. Otwórzmy je na potrzeby każdego człowieka. Otwórzmy je również na słowo Boże i Jego działanie w naszym życiu. Uzdrowienie głuchoniemego jest przykładem, jak Boże działanie przemienia człowieka, otwiera go na nowe życie. Chrystus wciąż pragnie każdego z nas uzdrawiać i obdarzać swą łaską. Nie zamykajmy się na Boże działanie w nas.

1.     Rozpoczął się nowy rok szkolny i katechetyczny. Zainteresujmy się, czy nasze dzieci i młodzież sumiennie korzystają z katechizacji szkolnej oraz  z przygotowania do I Komunii św. i sakramentu bierzmowania.

2.    W czwartek  Dzień Fatimski – zapraszamy na godz.17.30 na różaniec i po mszy św. do udziału w procesji fatimskiej do Parku św. Jana Pawła II.

3.    W nadchodzący piątek, 14 września, przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Krzyż jest naszym chrześcijańskim godłem – znakiem męki i śmierci naszego Odkupiciela. Jednak po nim nadeszło zmartwychwstanie i wniebowstąpienie. Krzyż jest więc także znakiem naszej nadziei. Pamiętajmy też, że Chrystusowym krzyżem staje się ołtarz w naszej świątyni i we wszystkich kościołach na całym świecie. Na nim podczas każdej Eucharystii Chrystus ponawia swoją paschalną Ofiarę „za życie świata”. Nasza Ojczyzna i jej dzieje znaczone są krzyżami. Jak nigdzie w Europie, zwłaszcza Zachodniej, wszędzie górują u nas krzyże. Zachowujmy je w szacunku i dbałości nie tylko przy okazji święta Podwyższenia Krzyża. Zachęcamy do licznego udziału w świątecznej Mszy Świętej.

4.    Msza św. przy Łapalickim Krzyżu  w piątek 14 września  o godz.17.30 w łączności z dziękczynieniem za tegoroczne żniwa i plony ziemi, poświęcenie wieńca dożynkowego, jak zawsze przygotowanego przez mieszkańców Łapalic, natomiast w Kaplicy Krzyża św. w Kaplicy na Wzgórzu Wolności  msza św. odpustowa   w poniedziałek  17 września o godz. 19.00.

5.    Zachęcamy do nabycia nowego nru „Pielgrzyma”,  „Gościa Niedzielnego”, „Misyjnych Dróg”  i innych czasopism.

6.    W tym tygodniu, w sobotę, 15 września, przypada jeszcze jedno maryjne wspomnienie liturgiczne – Najświętszej Maryi Panny Bolesnej. Matka Boża od chwili poczęcia aż po krzyż na Kalwarii jest dla nas wzorem trwania przy Chrystusie, naszym Zbawicielu, nawet poprzez tak bolesne tajemnice. Uczmy się od Niej wiary, nawet wtedy,  gdy dotyka nas potęga zła.

7.    W sobotę 15 września zapraszamy do udziału w uroczystościach odpustowych w Kościerzynie ku czci Matki Bożej Bolesnej, który jest świętem Róż Różańcowych Rejonu Kościerskiego. Program: godz.10.45 – procesja z Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej z kopią Jej figury na Plac Jana Pawła II, godz.11.30 – suma odpustowa pod przewodnictwem Ks. Kanclerza Adama Kałduńskiego

8.    Apostolstwo Dobrej Śmierci zaprasza na Nowennę do Matki Bożej Bolesnej  do piątku 14.09. 2018  o godz.17.30.

9.    W niedzielę  16-ty dzień miesiąca - po mszy św. o godz.18.00 nabożeństwo za wstawiennictwem św. Jana Pawła II.

10.    W środę zapraszamy na uroczyste posłanie Zelatorów Żywego Różańca, którzy będą przekazywać naszym rodzinom zaproszenie na misje św., które przeżywać będziemy w dniach od 30 września do 7 października.

11.    W przyszłą  niedzielę miesiąca kolekta na W.S.D. w Pelplinie.

12.    We wtorek 11 września  w parafii św. Kazimierza rozpoczyna się dekanalna katechizacja przedmałżeńska adresowana do narzeczonych i młodzieży powyżej 18 roku życia, która nie ukończyła takiego kursu w ramach katechizacji szkolnej. Szczegóły w gablocie ogłoszeń.

13.    Są jeszcze wolne miejsca na pięciodniową pielgrzymkę autokarową, na którą zapraszają Szensztackie Siostry Maryi : w dniach 12 – 16 września. W programie: Toruń – Radio Maryja  i Sanktuarium Matki B. Nowej Ewngelizacji ,  Niepokalanów , Warszawa , Powsin, Góra Kalwaria, Otwock - Świder. Dokładniejsze  informacje są umieszczone w gablocie.

14.    Zapraszamy na spotkania:
•    Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży – środa, godz. 19.00;
•    Adoracja Najświętszego Sakramentu z uwielbieniem – czwartek, godz. 19.00;
•    Wspólnota trudnych małżeństw SYCHAR – piątek, godz. 18.00;
•    Koło misyjne dzieci – sobota, godz. 9.00;
•    Schola parafialna – sobota, godz. 11.00;
•    Spotkanie dla rodziców i kandydatów do bierzmowania z klas VII – poniedziałek (17 września), godz. 18.30;
•    Spotkanie dla rodziców i kandydatów do bierzmowania z klas VIII i III gimnazjum – czwartek (20 września), godz. 18.30.

15.    W piątek po mszy św. wieczornej zapraszamy rodziców dzieci, które w przyszłym roku przystąpią do I Komunii św. na spotkanie, które odbędzie się w kościele. Obecność obowiązkowa.

16.    W dniach od 23 do 24 września w parafii św. Wojciecha w Kartuzach będzie gościł pan Jacek Pulikowski, który wygłosi konferencje ”Remont Małżeński” dla rodzin, małżeństw, narzeczonych oraz wszystkich chętnych. Szczegóły na plakacie.

17.    Msza św.  z podziękowaniem za otrzymane łaski i Boże błog., opiekę Matki Bożej dla wszystkich Pielgrzymów, którzy uczestniczyli w pielgrzymce Żywego Różańca do Częstochowy, Skrzatusza, Legnicy, Wambierzyc, Pragi w środę o godz.18.00, prosimy o Boże błog. dla Ojców z Róży Podwyższenia Krzyża Św. w Łapalicach oraz o Dary Ducha Św. czerpane z bierzmowania dla naszych Kapłanów, aby Boże Miłosierdzie doprowadziło nas do szczęśliwości wiecznej w czwartek o godz.8.00,   w intencji Członków ADŚ w sobotę o godz.8.00,  

18.    Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Kartuzach zaprasza 25 września  na spotkanie z postacią i twórczością Zofii Kossak. Szczegóły na plakacie.   

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
•    13 IX – św. Jan Chryzostom (ok. 349-407), biskup Konstantynopola, jeden z czterech wielkich doktorów Kościoła wschodniego.
•    15 IX – Najświętsza Maryja Panna w Jej tajemnicach bolesnych.
Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej  z Kartuskiego Raju  polecamy  dzieci i młodzież na nowy rok szkolny, a solenizantom i jubilatom świętującym w tym tygodniu życzymy zdrowia, Bożego błogosławieństwa i pokoju w sercu.  
Wasi  Duszpasterze