XXV  Niedziela Zwykła

Mdr 2,12.17-20 Jeśli sprawiedliwy jest Synem Bożym, Bóg ujmie się za nim
Jk 3,16-4,3 Źródłem niepokojów jest nieład wewnętrzny
Mk 9,30-37 Jeśli kto chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich

Zestawiając dzisiejsze drugie czytanie z Ewangelią, znajdujemy odpowiedź, co pomaga, a co przeszkadza w byciu blisko Pana Boga. Pycha, zazdrość i różne żądze powodują nasze zamknięcie na Boga, natomiast otwartość, szczerość, prostota, pokora i uczciwość – cechy, które łatwo odnaleźć u małego dziecka – pozwalają odkrywać Bożą obecność i działanie w życiu. Nie bójmy się tych przymiotów odnajdywać w sobie, bo wtedy rzeczywiście Pan Bóg ujmie się za nami i przyjdzie nam z pomocą. Pan Jezus przez całe swoje ziemskie życie wiedział, do czego się przygotowuje, że Jego śmierć będzie ceną za zbawienie ludzi. My też wiemy, że aby osiągnąć zbawienie, musimy przejść przez drogę codziennego krzyża naszych cierpień, niepowodzeń, grzechów. Zbawiciel wskazuje nam, że najlepszą postawą życiową jest postawa pełnego zaufania Panu Bogu. Mamy być jak małe dziecko, które bezgranicznie ufa swoim rodzicom.

1.    W ciągu tego miesiąca, przez wstawiennictwo Matki Bożej i wielu świętych, polecaliśmy Panu Bogu losy naszej Ojczyzny, życie i rozwój naszych dzieci, nasze rodziny. Nadal prośmy o żywą wiarę, nadzieję i miłość, gotową dzielić z braćmi to, co posiadamy, choćby w najskromniejszym wymiarze. Może w pobliżu nas żyją biedne dzieci, które trzeba wesprzeć, aby i one godnie i radośnie uczęszczały do szkoły. Pamiętajmy, że dzieci są naszym największym skarbem i najlepszą „inwestycją” na przyszłość. Niech nasze rodziny, jako domowe Kościoły, promieniują Ewangelią, a czerpią do tego moc ze wspólnej modlitwy i Eucharystii, nie tylko niedzielnej i świątecznej, ale i codziennej.  

2.     W sobotę, 29 września, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała, a po kolejnej niedzieli, 2 października, wspomnienie św. Aniołów Stróżów. Może na co dzień nie zawsze pamiętamy, że miłosierny Bóg troszczy się o każdego z nas, posyłając swoich Aniołów, którzy chronią nas i nam pomagają. To nie lukrowana bajka dla dzieci. Anioły są bowiem namacalnym przejawem obecności Pana Boga w świecie, Jego głosem. Łączą niebo z ziemią. Wszędzie, gdzie spotykamy dobroć, miłość, jedność i pokój, tam też są obecne Anioły. Archaniołowie cieszą się wyjątkową bliskością Pana Boga, dlatego korzystajmy z ich pośrednictwa, prośmy o pomoc, zwłaszcza w trudnych sprawach, kiedy zaczyna brakować nadziei.   

3.     Zachęcamy do nabycia nowego nru  „Gościa Niedzielnego”, „Pielgrzyma”,   „Małego Pielgrzyma”, „Misyjnych Dróg” i innych czasopism.

4.    Za tydzień w naszej Parafii rozpoczynamy Misje Święte, które prowadzić będą dla nas Ojcowie Redemptoryści. Dziękujemy Zelatorom Żywego Różańca za przekazanie mieszkańcom naszej Parafii zaproszeń ze szczegółowym programem. Jeszcze raz przypominamy o zmianie godzin mszy św. w czasie Misji, dlatego intencje Mszy Św. przyjęte na godz.7.00 i 8.00 będą odprawione o godz.9.00, gdyż porannych mszy św. nie będzie. W niedzielę 30 września z okazji rozpoczęcia Misji Św.  mszy św. o godz.18.00 będzie przewodniczył Jego Ekscelencja Ks. Biskup Wiesław Śmigiel z Torunia, który przed 11 laty prowadził Misje Św. w naszej Parafii wraz z ks. Drem Wojciechem Kardysiem. Módlmy się za całą nasza Parafię – o Dary Ducha Świętego na ten wyjątkowy i święty dla nas czas.

5.    W związku z misjami uroczysty chrzest św. odbędzie się w październiku dopiero w drugą niedzielę miesiąca.

6.    W przyszłą niedzielę kolekta na budowę nowych kościołów w naszej Diecezji.

7.    Od kilku lat na terenie naszego Powiatu  odbywa  się   akcja "Dwa Światy", mająca na celu pozyskanie środków na potrzeby hospicjów. Jedynym hospicjum związanym z Caritas Diecezji Pelplińskiej jest Kartuskie Hospicjum Domowe. Już więc pragniemy zaprosić wszystkich do włączenia się w tę akcję, która u nas odbędzie się w przyszłą niedzielę w formie zbiórki oraz 14 października w formie koncertu w kościele św. Wojciecha w Kartuzach. Szczegóły na plakacie. Jednocześnie informujemy, że biuro Hospicjum jest czynne codziennie od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-10.00, w plebanii św. Wojciecha w Kartuzach na Osiedlu Wybickiego oraz możliwości odpisania 1 % podatku na działalność hospicyjną.

8.    W przyszłą więc, ostatnią niedzielę miesiąca nasza zbiórka na cele dobroczynne będzie przeznaczona na nasze Kartuskie Hospicjum Domowe

9.    Msza św.  za zmarłych z 741 Kręgu Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej i zmarłych Kapłanów naszej Parafii w czwartek o godz.8.00, w intencji:  w dniu kolejnej rocznicy powstania Róż Różańcowych w Łapalicach, prosimy o Błog. Boże dla Ks. Biskupa Ryszarda w dniu jego Urodzin oraz dla naszych kapłanów i żyjących Członków naszej wspólnoty różańcowej i niebo dla wszystkich zmarłych Kapłanów, a także dla naszych bliskich zmarłych. Szczególnie pamiętamy o ks. Prałacie Henryku Ormińskim założycielu naszych Róż. Św. Józefie, św. Stanisławie Kostko módlcie się za nami  w piątek  o godz.7.00.

10.    Zapraszamy na XIII Kartuski Targ Produktów Ekologicznych w sobotę w godz. 9.00 – 13.00 w Parku im. Solidarności w Kartuzach.

11.    Zapraszamy na rekolekcje „Stadion Młodych: włącz pełnię wiary”, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie. Spotkanie skierowane jest szczególnie do młodych, ale zaproszony jest każdy, kto chce we wspólnocie żywego Kościoła modlić się i wielbić Boga. W planie msza św., Adoracja, konferencje ciekawych mówców, koncerty i niespodzianki dla uczestników. Ludzie dziś szukają wzorców, dlatego pragniemy przedstawić najlepszy z możliwych wzór do naśladowania – Jezusa Chrystusa! Przyjedźcie! Zabierzcie rodzinę, przyjaciół, znajomych, sąsiadów – wypełnijmy stadion. Bilety do nabycia przez stronę eBilet.pl więcej informacji na stronie stadionmlodych.eu oraz na plakacie w gablocie.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
•    27 IX – św. Wincenty à Paulo (1581-1660), francuski kapłan, opiekun ubogich i założyciel Zgromadzenia Księży Misjonarzy.
•    28 IX – św. Wacław (ok. 907-929), książę czeski, propagator chrześcijaństwa, męczennik.
•    29 IX – święci Archaniołowie Michał, Gabriel i Rafał.

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej  z Kartuskiego Raju  polecamy  szczególnie naszą rodzinę parafialną, przygotowującą się do Misji św., które już za tydzień rozpoczniemy, a solenizantom i jubilatom świętującym w tym tygodniu życzymy zdrowia, Bożego błogosławieństwa i pokoju w sercu.  
Wasi  Duszpasterze