XXVIII  Niedziela Zwykła

Mdr 7,7-11 Mądrość to skarb najcenniejszy
Hbr 4,12-13 Skuteczność słowa Bożego
Mk 10,17-30 Rada dobrowolnego ubóstwa

Wymagające jest słowo Boże, które za moment usłyszymy, ale też niezwykle żywe i skuteczne, co podkreśla autor Listu do Hebrajczyków. Jesteśmy wezwani, by całkowicie zaangażować się w jego wypełnianie, by ukochać je ponad wszystko i naprawdę żyć nim na co dzień. Pytanie, które usłyszał Jezus, powinno nurtować każdego z nas: co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne? Nie bójmy się go postawić w naszej osobistej modlitwie przed Panem Jezusem. Nie obawiajmy się także odpowiedzi, jakiej nam udzieli. On zna nasze serca i wie, jakie wymagania może nam postawić. Wypełniając je, osiągniemy zbawienie.

1.    We wtorek, 16 października, przypada 40. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły – Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Decyzją polskiego Parlamentu dzień 16 października jest w naszym kalendarzu Dniem Papieża Jana Pawła II. W ten sposób naród polski składa uznanie „największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory, stanowczości i wyrozumiałości, mądrości…”. Dziś Panu Bogu dziękujemy za wieloletnią posługę św. papieża Polaka, a jednocześnie prosimy o jego wstawiennictwo, abyśmy wytrwali na wytyczonej przez niego drodze. Zapraszamy na mszę św. na godz.18.00 za wstawiennictwem św. Jana Pawła II i po mszy św. nabożeństwo w Kaplicy św. Brunona i św. Jana Pawła II i ucałowanie relikwii. Dzisiaj obchodzimy 18. Dzień Papieski.  Rozważajmy na nowo nauczanie św. Jana Pawła II. Zachęcamy, abyśmy nadal budowali żywy pomnik papieża Polaka w sercach młodych, zdolnych, ale naszych ubogich rodaków, których edukację możemy wspierać za pośrednictwem Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Bóg zapłać za złożone dzisiaj do puszek na ten cel ofiary.

2.    Msza św. z podziękowaniem za pontyfikat św. Jana Pawła II i w intencji  powołań kapłańskich, zakonnych, misyjnych, do życia konsekrowanego i do III Zakonu św. Franciszka w poniedziałek o godz.19.00 w Kaplicy św. Krzyża na Wzgórzu Wolności.

3.    Dzisiaj w Dniu Edukacji Narodowej nasze myśli kierujemy w stronę nauczycieli, katechetów i wychowawców. Otoczmy ich naszymi modlitwami. W prezencie –   dla wszystkich Nauczycieli, katechetów i pracowników naszych szkół, a także dla wszystkich  mieszkańców Kartuz i okolic kierujemy zaproszenie - w niedzielę 14 października o godz. 15,30 do kościoła św. Kazimierza -  na koncert orkiestry dętej  Posaunenchor z niemieckiego Olsberga – w programie utwory sakralne i świeckie.

4.    Przez cały październik z Matką Bożą trwamy na modlitwie różańcowej. Różaniec towarzyszy nam w chwilach radości i doświadczenia. Rozważając tajemnice z życia Jezusa i Maryi, w różańcowe dziesiątki wplatamy wszystkie nasze sprawy osobiste, sprawy naszych rodzin, narodu, Kościoła, całej ludzkości. W ten sposób prosta modlitwa różańcowa pulsuje naszym życiem. Jakże wielka jest dziś potrzeba modlitwy o pokój na świecie i w intencji zagrożonej rodziny! Spróbujmy na nowo odkryć różaniec we wspólnocie parafialnej i w zaciszu domowego Kościoła. Na nabożeństwo październikowe Wszystkich Drogich Parafian serdecznie zapraszamy
•    Dla dorosłych codziennie   przed mszą św. wieczorną  na godz.17.30
•    Dla dzieci we wtorek i piątek   na godz.16.30
•     Przy Krzyżu w Łapalicach w dni powszednie na godz.17.00, w niedziele i święta na godz.14.00

5.    W czwartek, 18 października, w kalendarzu liturgicznym przypada święto św. Łukasza Ewangelisty. Jednocześnie jest to Dzień Modlitw za Pracowników Służby Zdrowia. Gorącą modlitwą obejmiemy wszystkich, którzy troszczą się o nasze zdrowie i życie podczas Mszy Świętych.

6.    Zapraszamy na spotkania:
• Kandydaci do bierzmowania z klas VIII i III gim. (dziewczyny) – wtorek, godz. 16.00    (I grupa) i godz. 16.45 (II grupa);
•       Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży – środa, godz. 19.00;
•       Schola parafialna – sobota, godz. 11.00
•    W sobotę o godz. 8.30 dzieci z koła misyjnego wyjeżdżają na Kongres Misyjny do Pelplina.

7.    Zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego” i innych czasopism.

8.    Przyszłą niedzielę, 21 października, będziemy przeżywali jako Niedzielę Misyjną, rozpocznie się również Tydzień Misyjny. Pamiętajmy, że do każdego z nas Pan Jezus kieruje polecenie: „Idźcie i głoście”, tym bardziej modlitewnie i materialnie starajmy się wspierać dzieła misyjne Kościoła. Kolekta w przyszłą niedzielę na misje święte.

9.     Dzisiaj odbywa  się w naszym mieście akcja "Dwa Światy". Zapraszamy na  koncert    do kościoła św. Wojciecha na godz.19.00. Akcja ma na celu wsparcie naszego Kartuskiego Hospicjum Caritas. Szczegóły na plakacie  w gablocie.

10.    Chór Cartusia z Kartuskiego Centrum Kultury zaprasza na koncert z okazji XXV Lecia działalności, który odbędzie się w piątek 19 października o godz. 19.00 w Kolegiacie. Dyrygent: Małgorzata Kuchtyk, Akompaniament: Adam Pietrzak.

11.    Parafia św. Kazimierza zaprasza do udziału w pielgrzymce do Ziemi Świętej w dniach 16 – 22 02. 2019 roku. Koszt 3600 zł.Szczegóły na plakacie w gablocie.   

12.    Parafia św. Kazimierza rozpoczyna przygotowania na wspólny wyjazd do Barcelony na coroczne spotkanie młodych w ramach ekumenicznej wspólnoty braci z Taize. Koszt wyjazdu 700 zł i 50 euro. Szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu i planu przygotowania udziału u Ks. Arkadiusz Guza i Ks. Stanisława Mejera.

13.    W poniedziałek obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. Chcemy wspierać naszymi modlitwami rodziców, którzy przeżywają utratę dziecka. W ich intencjach odmówimy modlitwę różańcową. Dlatego też w sobotę na godz.10.00 zapraszamy na mszę św.  do kościoła św. Wojciecha w intencji Dzieci, Rodziców i Rodzin, które utraciły dzieci, a po mszy św złożenie szczątków dzieci martwourodzonych do przygotowanego grobowca na cmentarzu w Bilowie  oraz poświęcenie tego grobowca.

14.    W czwartek  po mszy św. wieczornej Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie – Oddział w Kartuzach zaprasza na spotkanie w Kartuskiej Kolegiacie  z panem Prof. Józefem Borzyszkowskim, który wygłosi konferencję na temat życia i świętości Sługi Bożego Ks. Bpa. Konstantyna Dominika.

15.    Msza św. w intencji Członków Apostolstwa Dobrej Śmierci w sobotę o godz.8.00.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
•    15 X – św. Teresa od Jezusa (1515-1582), hiszpańska mistyczka i odnowicielka zakonów karmelitańskich.
•    16 X – św. Jadwiga Śląska (ok. 1180-1243), niemiecka księżniczka, żona polskiego księcia Henryka Brodatego, jako wdowa została mniszką, patronka Śląska.
•    17 X – św. Ignacy Antiocheński (zm. ok. 107), uczeń i następca św. Piotra jako biskup Antiochii, pisarz, męczennik.
•    18 X – św. Łukasz (I w.), uczeń św. Pawła, autor Ewangelii oraz Dziejów Apostolskich, patron lekarzy i malarzy.
•    20 X – św. Jan Kanty (1390-1473), polski kapłan, profesor Akademii Krakowskiej, człowiek żywej wiary i głębokiej pobożności.
Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Królowej Różańcowej i  Matce z Kartuskiego Raju  polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia.                                                                                                                
Wasi  Duszpasterze