XXX Niedziela Zwykła

Jr 31,7-9 Pan wybawił swój lud
Hbr 5,1-6 Chrystus kapłanem na wieki
Mk 10,46-52 Uzdrowienie niewidomego z Jerycha

Prorok Jeremiasz zapowiada wybawienie dla ludu wybranego. Dokonało się ono w osobie Syna Bożego, którego Bóg ustanowił Kapłanem i Ofiarą za zbawienie całego świata, co przypomni drugie czytanie z Listu do Hebrajczyków. Syn Boży, Jezus Chrystus, widząc wielką wiarę u niewidomego Bartymeusza, przywraca mu wzrok. Niewidomy żebrak Bartymeusz jest dla nas wzorem, jak należy usilnie prosić Pana Jezusa w naszych modlitewnych błaganiach. Nie zrażał się opinią innych ludzi, którzy chcieli go uciszyć, bo miał żywą wiarę. Pan Jezus nie pozostaje nigdy obojętny na nasze wołanie z wiarą.  

1.    Dziś przeżywamy  ostatnią niedzielą października, ale nie odkładajmy różańca do szuflady, bierzmy go do ręki jak najczęściej. Pamiętajmy, że w tej prostej, a tak głębokiej modlitwie uwielbiamy Pana Boga oraz Jego i naszą Matką za wielkie dzieło odkupienia. Na różańcu możemy też wyprosić wiele   łask, zarówno nam samym, jak i naszym bliskim, i to nie tylko żyjącym, ale również zmarłym.

2.    Zapraszamy   na ostatnie różańcowe nabożeństwa:
•    Dla całych rodzin do środy włącznie  przed mszą św. wieczorną  na godz.17.30    
•    Dla dzieci we  wtorek  na godz.16.30
•     Przy Krzyżu w Łapalicach w dni powszednie na godz.17.00, w niedziele i święta na godz.14.00

3.    W czwartek 1 listopada uroczystość Wszystkich Świętych W tym dniu uwielbiamy Boga w Jego świętych wszystkich czasów – w ludziach, którzy przeszli przez życie wierni Bogu i Jego przykazaniom. Dla nas są oni drogowskazami na drodze do wieczności, na radosne spotkanie z Ojcem w Niebie.  Porządek nabożeństw żałobnych będzie następujący: w środę  o godz.18.00 msza św. już z Uroczystości Wszystkich Świętych, w czwartek przed południem msze św. jak w każdą niedzielę, po południu o godz. 13.30 w kolegiacie msza św. w intencji wszystkich zmarłych spoczywających na naszym cmentarzu, po tej mszy św. żałobna procesja na górny cmentarz, w czasie procesji wysłuchamy okolicznościowego kazania i msza św. w kościele zaraz po zakończonej procesji, w tym dniu nie będzie już mszy św. wieczornej. Wieczorem natomiast zapraszamy na godz. 20.00 na wieczorne nabożeństwo w kościele   przygotowane przez naszą młodzież.

4.    W piątek, 2 listopada, wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli  tak zwany Dzień Zaduszny. Nie  zapominajmy też, że przez osiem pierwszych dni listopada duszom w czyśćcu możemy ofiarować wielki dar – odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji oraz spełnienie pozostałych zwykłych warunków, to znaczy: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, przyjęcie Komunii Świętej, odmówienie modlitwy w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego.  Msze św. o godz.7.00, 8.30, 11.00, 16.00, po tej mszy św. wyruszy procesja żałobna na dolny cmentarz z udziałem orkiestry strażackiej i zaraz po procesji msza św.  w intencji zmarłych Strażaków Zawodowych, Członków OSP Kartuzy, ++Członków Orkiestry Strażackiej, ++ Emerytów i Rencistów Braci Strażackiej. Natomiast na cmentarzu w Bilowie porządek będzie następujący: w czwartek 1 listopada msza św.  w kościele św. Wojciecha o godz.10.30 i po mszy św.  nabożeństwo żałobne na cmentarzu w Bilowie. Serdecznie dziękujemy wszystkim za wspólną naszą troskę o nasz cmentarz i poszczególne groby. Jest to wyraz naszej wiary i wdzięcznej pamięci o naszych Przodkach i Bliskich. W tych listopadowych dniach w sposób szczególny pamiętamy też o naszych zmarłych. Niech pamięć ta będzie wyrazem nie tylko naszej kultury, ale i wiary w łączność z tymi, którzy przed nami odeszli do wieczności. Z wdzięczności za trud ich codziennego życia i poświęcenie dla nas, za wszelkie dobro kiedyś od nich otrzymane, zanieśmy im dar modlitwy, a zwłaszcza dar ofiary Mszy Świętej. Dopiero wtedy zaniesione kwiaty i zapalone na grobie znicze staną się wyrazem czegoś, co jest cenne w oczach Pana Boga. W obliczu śmierci i tajemnicy życia wiecznego nie wolno nam posługiwać się pustymi słowami i gestami.

5.    Podobnie jak w ubiegłych latach, aby podać dokładną  datę i godzinę kiedy w modlitwie różańcowej będziemy powierzać zmarłych polecanych naszym wspólnym modlitwom intencje modlitw różańcowych – zdrowaśki będzie można składać tylko w biurze parafialnym,   natomiast na msze św. zbiorowe w listopadzie można składać   w kościele, jak również w biurze. W ten sposób spełniamy życzenie Tych, którzy pragną być na modlitwie za swoich zmarłych i pragną wiedzieć kiedy się będziemy modlić za ich zmarłych. Msze św. zbiorowe będą 2, 4, 11 i 18 listopada 2018 roku o godz.11.00

6.       W tym miesiącu nie będzie specjalnych nabożeństw związanych z pierwszym czwartkiem i piątkiem miesiąca, ale zachęcamy do przyjęcia Komunii św. wynagradzającej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa w piątek. Natomiast przypada pierwsza sobota miesiąca:
•    Nabożeństwo pierwszo sobotnie: o godz. 7.30 różaniec, a po mszy św. o godz.8.00 w intencji naszych Ofiarodawców  - nabożeństwo do Niepokalanego Serca N.M.P. W sobotę  odwiedzimy naszych Chorych   z posługą sakramentalną.   

7.    W przyszłą niedzielę:
•    Suma z liturgią w języku kaszubskim
•    Msza św. z chrztem dzieci o godz.13.30, nauka przed chrztem   w sobotę  o godz.17.30 w spowiednicy
•    godz.15.00  nabożeństwo różańcowe dla Róż Żywego Różańca i wszystkich wspólnot parafialnych i spotkanie  III Zakonu św. Franciszka

8.     Organizujemy Parafialne Narciarskie Zimowisko w Zakopanem w dniach od 10 do 16 lutego 2019 r. (I tydzień ferii zimowych), gdzie oprócz wspaniałej zabawy na śniegu, nie zabraknie troski o sprawy duchowe. Poza codziennymi zjazdami na stokach narciarskich w Polsce i na Słowacji, kąpiele w wodach termalnych, kulig po Zakopanem, nawiedzenie Sanktuarium na Krzeptówkach, na Olczy i na Jasnej Górze i wiele innych atrakcji. W zimowisku mogą wziąć udział zarówno początkujący, średnio zaawansowani, jak i świetnie dający sobie radę z nartami, dzieci, młodzież jak i całe rodziny. Cena 800 zł.Informacje na stronie internetowej www.safarinarciarskie.blogspot.com oraz www.kolegiatakartuzy.pl - zakładka pielgrzymki. Zapisy w biurze parafialnym bądź bezpośrednio u ks. Marcina.

9.    Z okazji zbliżającej się Uroczystości Wszystkich Świętych, Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Kartuzach wraz z Parafią pw. św. Kazimierza   oraz Kartuskim Centrum Kultury organizuje kolejny już Bal Wszystkich Świętych. Zabawa odbywać się będzie w sali widowiskowej Kartuskiego Centrum Kultury w dniu 31 października 2018r. od godziny 17.00 do 19.00. Nad dziećmi czuwać będą m.in. wolontariusze z "kartuskiego katolika" oraz księża. Zapraszamy wszystkie dzieci, bez względu na wiek, w przebraniu za jakiegoś świętego lub anioła. Przewidziana jest krótka inscenizacja, śpiew, tańce i poczęstunek - po prostu, jak co roku, świetna zabawa. Prosimy rodziców, jeśli chcą z nami przebywać na sali, aby również przyszli w przebraniu i zaangażowali się we wspólne wychwalanie świętych.

10.    Zapraszamy na spotkania:
•   Kandydaci do bierzmowania z klas VIII i III gim. (młodzież żeńska) – wtorek, godz. 16.00 (I grupa) i godz. 16.45 (II grupa);
•    Wspólnota młodzieżowa (szkoły średnie) – środa, godz. 19.00;
•     Koło Misyjne dzieci – sobota, godz. 9.00;
•     Schola parafialna – sobota, godz. 11.00.

11.    Biuro Radia Maryja w Kartuzach zaprasza na  XXVII pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja  do Torunia – wyjazd 1 grudnia 2018 roku o godzinie 7.00 z parkingu przy dworcu PKP w Kartuzach. Powrót 1 grudnia w godzinach nocnych.  Koszt 50 zł, zapisy w biurze Radia Maryja przy Parafii św. Kazimierza we wtorki i piątki od godz.9.00 do 11.00 lub telefonicznie pod nrem tel.: 691858460 i  695973912.

12.    Msza św. za ++Członkinie z 44 Róży Matek oraz ++Kapłanów  z naszej Parafii w piątek o godz.8.30.   

13.    Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej  z Kartuskiego Raju  polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia.                                                                                                                

Wasi Duszpasterze