XXXII Niedziela Zwykła
Jubileusz 100 Lecia Niepodległości POLSKI

1 Krl 17,10-16 Uboga wdowa karmi Eliasza
Hbr 9,24-28 Jedyna ofiara Chrystusa
Mk 12,38-44 Wdowi grosz

Wdowy – bohaterki dzisiejszych czytań – są przykładem osób, które potrafiły całkowicie zaufać Panu Bogu. Wdowa z Sarepty uwierzyła słowu proroka Eliasza, a ta, którą w Ewangelii spotykamy przy świątynnymi skarbcu, umiała złożyć w nim wszystko, co posiadała. Do takiej postawy trzeba nam nieustannie dojrzewać. Trzeba uczyć się pełnego zaufania Panu Bogu. Pan Bóg zaufał nam całkowicie, ofiarował za nas i dla naszego zbawienia swoje życie, a jaka będzie nasza odpowiedź?

1.    Pan Jezus, chwaląc gest ubogiej wdowy, zachęca nas do większej ufności w Bożą Opatrzność. Wszyscy jesteśmy w ręku Pana Boga i musimy uczyć się na co dzień coraz większego zaufania do Niego. Zaufanie do Pana Boga powinno wyrażać się nie tylko w wymiarze indywidualnym, ale także rodzinnym i wspólnotowym. Jako jeden naród powinniśmy też wciąż bardziej dziękować Panu Bogu i ufać Jego Opatrzności.

2.    Święto stulecia odzyskania niepodległości naszej Ojczyzny skłania nas do wyrażenia wielkiego dziękczynienia Panu Bogu za Jego opiekę nad Polską i jednocześnie do dalszej wytrwałej modlitwy za Ojczyznę. Na godz. 9.30 zapraszamy na mszę św. w intencji naszej Ojczyzny z udziałem Władz Samorządowych naszego Miasta i Powiatu i po tej mszy św. uroczystości patriotyczne przy figurze Matki Bożej Królowej Korony Polskiej. W tym dniu zapraszamy na koncert REQUIEM Op.48 Gabriela Faure na godz.18.00 do kościoła św. Wojciecha w wykonaniu Chóru Kakofonia, Sopockiego Chóru Kameralnego Continuo oraz Solistów. Szczegóły na plakacie w gablocie.

3.    Dzisiaj zapraszamy na Koncert Patriotyczny w 100-Lecie odzyskania niepodłegłości do Kawiarenki Pod Refektarzem na godz.18.30 w wykonaniu młodzieży licealnej z ul. Klasztornej SomGorsi

4.    W przyszłą niedzielę z naszego kościoła będzie transmitowana Msza św. pod przewodnictwem Ks. Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasyny o godz.13.00. nie będzie więc w tym dniu mszy św. o godz.12.30. Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału. W związku z przygotowaniem do transmisji w niedzielę będzie zarezerwowany parking przy wieży kościoła dla wozów transmisyjnych oraz będzie zamknięte wejście do kościoła przez spowiednicę. Przepraszamy za utrudnienia.

5.    Zapraszamy na spotkania:
•       Adoracja Najświętszego Sakramentu z uwielbieniem – poniedziałek, godz. 19.00;
•       Kandydaci do bierzmowania z klas VIII i III gim. (młodzież żeńska) – wtorek, godz. 16.00 (I grupa) i godz. 16.45 (II grupa);
•       Koło Misyjne dzieci – sobota, godz. 9.00;
•       Schola parafialna – sobota, godz. 11.00;
•       Wspólnota młodzieżowa (klasy 7 podstawowe) – sobota, godz. 19.00.

6.    W przyszłą niedzielę kolekta na Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie.

7.    Zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, „Misyjnych Dróg” i innych czasopism

8.    Msze św. zbiorowe za zmarłych  dzisiaj i w przyszłą niedzielę o godz.11.00.  

9.    W piątek 16-ty dzień miesiąca po mszy św. wieczornej zapraszamy na nabożeństwo za wstawiennictwem  Św. Jana Pawła II

10.    W piątek  NMP Matki Miłosierdzia – odpust w Parafii św. Kazimierza – suma o godz.17.00.

11.    Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach zaprasza na wykład ks. prof. Jana Perszona pt.” W stronę śmierci zdziczałej?”, który odbędzie się 16 listopada o godz.17.00 w Muzeum Kaszubskim przy ul. Kościerskiej 1. Wstęp wolny.

12.    W związku z przebudową drogi wojewódzkiej nr 211, generalny wykonawca informuje, że dnia 17.11.2018 w godzinach 7-17 zostanie wyłączony dla ruchu odcinek drogi pomiędzy miejscowościami Garcz-Miechucino. Na czas wykonania robót zostanie wyznaczony objazd przez miejscowości: Wygoda Łączyńska, Borucino, Brodnica Górna, Ręboszewo, Zawory, Chmielno, Garcz. Szczegóły na plakacie  w gablocie.

13.    Akademia Przyszłości działająca przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kartuzach poszukuje wolontariuszy. Wolontariusz może zyskać nie tylko satysfakcję z niesienia pomocy, ale przede wszystkim możliwość zyskania kluczowych kompetencji cenionych na rynku pracy związanych z działaniami projektowymi, organizacją wydarzeń, umiejętności komunikacyjne i interpersonalne. Oprócz tego każdy wolontariusz ma okazję poznać ciekawe osoby i nawiązać relacje. Do zadań wolontariusza należy spotkanie z wyznaczonym dzieckiem raz w tygodniu do końca roku szkolnego oraz angażowanie się w wydarzenia Akademii działającej przy szkole. Więcej informacji o możliwości zgłoszenia na str. www.superw.pl

14.    W minionym tygodniu odeszła po nagrodę do Pana  śp. Helena Kopiec z Banina, a pogrzeb śp. Jolanty Tumas z ul. Prokowskiej w poniedziałek o godz.12.00 w kolegiacie. Eksporta z Domu Pogrzebowego przy Placu św. Brunona – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłe  polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…         

15.    Msza św  za ++Siostry z I Róży Matek   oraz ++Kapłanów   w środę o godz.18.00, za ++Członków Apsotolstwa Dobrej Śmierci w sobotę o godz.8.00.

 W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
•    12 XI – św. Jozafat (1580-1623), biskup połocki obrządku wschodniego, zamęczony za wierność unii z Rzymem.
•    13 XI – święci Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn (zm. 1003), pustelnicy, benedyktyni, pierwsi polscy męczennicy.
•    17 XI  – św. Elżbieta Węgierska (1207-1231), księżna, która zostawszy wdową, wyrzekła się bogactw i przyjęła regułę trzeciego zakonu franciszkańskiego, opiekunka ubogich.
Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce Miłosierdzia  z Kartuskiego Raju  polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia  - Wasi  Duszpasterze