Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata

Dn 7,13-14 Królestwo Syna Człowieczego
Ap 1,5-8 Chrystus jest władcą królów ziemi
J 18,33b-37 Królestwo Chrystusa nie jest z tego świata

Liturgia słowa w tę ostatnią niedzielę roku, kiedy czcimy Jezusa Chrystusa jako Króla wszechświata, ukazuje, jakie jest Jego królowanie. Ukazuje, że jest ono wieczne i że podlega Mu wszystko na niebie i na ziemi. Nie ma ono nic wspólnego z tym, co wiąże się na ziemi z królewską władzą. Najpełniej objawia się w chwili największej, po ludzku patrząc, porażki – w godzinie męki i śmierci Pana. Słuchając dzisiejszych biblijnych perykop, zadajmy sobie pytanie: czy chcemy naprawdę poddać się temu panowaniu? Wsłuchajmy się w nie uważnie i jeszcze raz obierzmy Chrystusa za Króla i Pana naszego życia.

1.    Dzisiejsza uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata to ostatni mocny akord roku liturgicznego przed adwentowym wyciszeniem. Do kalendarza liturgicznego została wprowadzona przez papieża Piusa XI w 1925 roku, na zakończenie przypadającego wówczas Roku Jubileuszowego. W odnowionej liturgii Kościół obchodzi tę uroczystość w ostatnią niedzielę roku kościelnego dla podkreślenia, że wszystko ma swój początek i będzie miało swoje ukoronowanie w Chrystusie. W dzisiejszą niedzielę warto zapytać się siebie: na ile świadomie przeżywam rok liturgiczny i czynnie włączam się w jego celebracje? Warto też spojrzeć wstecz i zrobić osobisty rachunek sumienia z budowania, pogłębiania mojej przyjaźni z Panem Bogiem i bliźnimi. Pamiętajmy, że zawsze jest czas i miejsce, aby to jeszcze naprawić. Tylko zjednoczeni z Chrystusem możemy zdążać do jedności królestwa, w którym Pan Bóg „otrze wszelką łzę” i będzie wszystkim we wszystkich. Dzisiaj po mszy św.  o godz. 11.00  uroczyste nabożeństwo z aktem  Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana i powierzeniem całej naszej Parafii. Za udział w tym nabożeństwie możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

2.    W najbliższy piątek, 30 listopada, przypada święto św. Andrzeja Apostoła. Był pierwszym uczniem powołanym przez Pana Jezusa, bratem św. Piotra. Tradycja głosi, że po zesłaniu Ducha Świętego udał się do Grecji, gdzie oddał życie za wiarę, ukrzyżowany głową do dołu. Pamiątką tego są tak zwane krzyże św. Andrzeja w kształcie litery „X”. Niech zgiełk andrzejkowych zabaw, jakie się w tym czasie organizuje, nie zagłuszy naszej modlitwy przez wstawiennictwo tego szczególnego Patrona.   

3.    Zachęcamy do nabycia nowego nru  „Gościa Niedzielnego” i innych czasopism religijnych.

4.    W czasie Adwentu, który za tydzień rozpoczynamy chcemy pamiętać o wsparciu potrzebujących: dzieci z ubogich rodzin, osób starszych, samotnych, choćby przez zakup świec Caritasu, które są już do nabycia w naszym kościele i włączenie się w Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, świece rozprowadzamy w formie cegiełek w cenie – mała świeca 8 zł, duża 15 zł  oraz włączenie się w akcję „Napełnij worek św. Mikołaja”, któremu patronuje nasz Parafialny Oddział Caritasu.

5.    W tym tygodniu I sobota miesiąca - Nabożeństwo pierwszo sobotnie: o godz.7.30 różaniec, a po mszy św. o godz.8.00   - nabożeństwo do Niepokalanego Serca N.M.P. W sobotę  odwiedzimy naszych Chorych z posługą sakramentalną. Natomiast  ks. Stanisław odwiedzi swoich chorych z posługą sakramentalną już w czwartek od godz. 8.30.

6.    W przyszłą niedzielę:
•    Suma z liturgią w języku kaszubskim
•    Msza św. z chrztem dzieci o godz.13.30, nauka przed chrztem   w sobotę  o godz.17.30 w spowiednicy
•    godz.15.00  nabożeństwo różańcowe dla Róż Żywego Różańca i wszystkich wspólnot parafialnych i spotkanie  III Zakonu św. Franciszka

7.    Bóg zapłać za ofiary składane dzisiaj do puszek przed kościołem na nasz Caritas parafialny.

8.    Zapraszamy na spotkania:
•       Kandydaci do bierzmowania z klas VIII i III gim. (młodzież żeńska) – wtorek, godz. 16.00 (I grupa) i godz. 16.45 (II grupa);
•       Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży – środa, godz. 19.00;
•       Koło Misyjne dzieci – sobota, godz. 9.00;
•       Schola parafialna – sobota, godz. 11.00.

9.    W piątek i w sobotę odbędą się w Szkole Podstawowej nr 2 rekolekcje dla kandydatów do bierzmowania z klas VII. W piątek w godzinach od 18.00 do 20.00; w sobotę od godz. 9.00 do ok. 15.00.

10.    I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Kartuzach zaprasza do udziału w kolejnym, IV Charytatywnym Kiermaszu Świątecznym. Środki zgromadzone podczas imprezy przekazane zostaną na potrzeby Kartuskiego Hospicjum Caritas. W programie m.in. jasełka w wykonaniu nauczycieli I LO; kawa, ciasto oraz aukcja przedmiotów ufundowanych przez sponsorów bądź przygotowanych przez rodziców i uczniów. Kartuskie Centrum Kultury - piątek, 30 listopada o godz. 17.00.

11.    W przyszłą niedzielę nasza młodzież z duszpasterstwa rozpoczyna akcję „Napełnij worek św. Mikołaja”. Po mszach świętych młodzież będzie rozdawała tzw. „Woreczki” z nazwą potrzebnego produktu spożywczego bądź przemysłowego. Akcja będzie trwała do 16 grudnia. Już teraz dziękujemy za wszelką pomoc i okazane serce najbardziej potrzebującym z naszej Parafii.

12.    8 grudnia organizujemy wyjazd mikołajkowy dla dzieci ze scholii oraz koła misyjnego. Prosimy rodziców o odbieranie kart zgłoszeń na planowany wyjazd.

13.    Msza św. za +Edmunda Treder i ++  z II Róży Ojców  w poniedziałek o godz.18.00.

14.     Oddział Katolickiego Stowarzyszenia  Civitas Christiana w Kartuzach zaprasza na wykład prof. Dra. Hab. Romualda Piekarskiego „Dlaczego Polacy zasłużyli na niepodległość wg Feliksa Konecznego”, który odbędzie się w poniedziałek 26 listopada o godz.17.00 w Sali Szkoły katolickiej w Kartuzach Rynek 6.

15.    Wszystkich uczestników Pieszej Pielgrzymki na Jasna Górę zapraszamy na spotkanie opłatkowe w przyszłą niedzielę o godz.14.30 w kościele św. Wojciecha.

16.    W minionym tygodniu z naszej parafialnej wspólnoty odeszła po nagrodę do Pana śp. Elżbieta Warmowską  z ul. Mickiewicza  – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłą  polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…       

17.     Niech Chrystus króluje w sercach solenizantów i jubilatów tego tygodnia.

W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:
•    30 XI – św. Andrzej (I w.), Apostoł, brat św. Piotra, jeden z najbliższych uczniów Pana Jezusa, szczególnie czczony w Kościele prawosławnym.


Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Chrystusowi Królowi, Matce Bożej, Pani Naszej i Królowej  z Kartuskiego Raju  polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia   
Króluj nam Chryste! Wasi Duszpasterze