I Niedziela Adwentu

Jr 33,14-16 Potomek Dawida będzie wymierzał sprawiedliwość
1 Tes 3,12-4,2 Utwierdzenie w świętości na przyjście Chrystusa
Łk 21,25-28. 34-36 Oczekiwanie powtórnego przyjścia Chrystusa

W tym roku liturgicznym w kolejne niedziele skupimy się na lekturze Ewangelii według Świętego Łukasza, która według tradycji była przeznaczona dla chrześcijan nieżydowskiego pochodzenia. To próba głoszenia Ewangelii o Jezusie Chrystusie w języku zrozumiałym dla Greków. Jej głównym przesłaniem jest ukazanie Jezusa jako źródła nadziei dla tych, którzy ją stracili. Dziś w pierwszym czytaniu Bóg obiecuje przez proroka Jeremiasza sprawiedliwość i bezpieczne mieszkanie. Tymczasem Święty Paweł będzie nas zachęcał do wzrastania w doskonałości i świętości, bo dla uczniów Chrystusa to jest właśnie droga do realizacji tych pragnień. Bo jak bez świętości poradzi sobie człowiek z pożądliwościami ciała, które czynią go nieprzygotowanym na przyjście Chrystusa? Otwórzmy nasze serca na słowo Boże, by szybciej bijąc, dały nam znak, że są otwarte na tchnienie Ducha Świętego.

1.     Pierwsza Niedziela Adwentu rozpoczyna nowy rok liturgiczny. Kościół zaprasza nas do przeżywania na nowo historii zbawienia, która znajduje swoje odzwierciedlenie w liturgii Ludu Bożego. Rozpoczęty dziś Adwent przypomina nam nie tylko o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia, ale nade wszystko wzywa do gotowości na powtórne przyjście Zbawiciela na końcu czasów.

2.    Nowy rok liturgiczny i duszpasterski w Kościele w Polsce będziemy przeżywać pod hasłem „W mocy Bożego Ducha”. Jest to drugi rok w cyklu poświęconym sakramentowi bierzmowania. Będziemy zwracać szczególną uwagę na misję chrześcijanina, jaka wypływa z przyjętego bierzmowania i na budowanie i rozwijanie więzi z Kościołem. Przyszła niedziela to od wielu lat Dzień Modlitwy i Pomocy Kościołowi na Wschodzie, w krajach byłego Związku Sowieckiego. Po wszystkich Mszach będą zbierane ofiary na ten cel.

3.    Jednocześnie dzisiejszą niedzielą wchodzimy w liturgiczny okres Adwentu, który jest radosnym oczekiwaniem na przyjście Pana. Do 16 grudnia będziemy zgłębiać tajemnicę powtórnego przyjścia Chrystusa przy końcu czasów. Kolejne dni mają służyć naszemu bezpośredniemu przygotowaniu do świąt Narodzenia Pańskiego. Ten czas warto dobrze wykorzystać dla odkrycia w sobie apostolskiego powołania. Z uwagą wpatrujmy się w Maryję, która jest najpiękniejszym wzorem adwentowego niesienia dobrej nowiny o przyjściu Odkupiciela. Wpatrujmy się w Maryję podążającą do swej krewnej Elżbiety i starajmy się naśladować Jej bezgraniczne zawierzenie oraz oddanie Panu Bogu i ludziom.

4.    Przepisy liturgiczne pozwalają, aby w dni powszednie Adwentu celebrować Mszę wotywną o Najświętszej Maryi Pannie, tak zwaną Mszę roratnią. Zapraszamy do licznego udziału w roratach,  w ten sposób, w blasku światła lampionów roratnich i świec, rozbudźmy w naszych sercach oczekiwanie na przyjście Chrystusa. Niech nie zabraknie podejmowanych dobrowolnych umartwień, zwłaszcza powstrzymania się od hucznych zabaw. Pamiętajmy o wsparciu potrzebujących: dzieci z ubogich rodzin, osób starszych, samotnych, choćby przez zakup świec Caritasu, które są już do nabycia w naszym kościele.  Staropolskim zwyczajem zapraszamy   na roraty:
•    Dorosłych codziennie na godz.6.00
•    Dzieci i rodziców oraz młodzież od poniedziałku do piątku  włącznie na godz.16.30

5.    Dyrekcja, Nauczyciele i Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kartuzach zapraszają na koncert charytatywny  „Dzieci Dzieciom”, który jest piękną tradycją naszej Szkoły, a  który odbędzie się 7 grudnia w piątek o godz.17.00 rozpoczęcie. Udział Państwa w tym koncercie zapewni niejednemu dziecku radość ze świątecznego upominku. Serdecznie zachęcamy do udziału.

6.    We wtorek wspomnienie św. Barbary, otaczamy modlitwą bezrobotnych i poszukujących pracy.  

7.    W czwartek wspominamy św. Mikołaja. Pamiętamy o tych, którzy obdarują nas upominkami. Dzieci niech szczególnie pamiętają o Roratach w tym dniu.

8.    W sobotę, 8 grudnia przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Zapraszamy na Msze Święte o godz.6.00, 8.30, 11.00,  16.30, 12.30 i 18.00 podczas których będziemy prosić Maryję o pomoc w walce z pokusami i grzechem, w walce o czystość serca oraz o pełnienie woli Bożej w życiu. Dzieci, które w przyszłym roku mają przystąpić do I Komunii św. zapraszamy  na poświęcenie medalików w sobotę na godz.16.30. W szczególny sposób zapraszamy na Godzinę Łaski dla całego świata 12.00 do 13.00:
•    Wystawienie Najświętszego Sakramentu i Modlitwa  Anioł Pański
•    Modlitwa Różańcowa tajemnice bolesne.
•    Około godz. 12.30 Uroczysta Msza Święta  
•    Koronka do Bożego Miłosierdzia i zawierzenie naszych rodzin, naszej ojczyzny i świata N.S.P.J i N.M.P.
•    Ciebie Boga wysławiamy i uroczyste błogosławieństwo dla naszych Rodzin i Ojczyzny.
Matka Boża, objawiając się w Święto Niepokalanego Poczęcia, 8 grudnia 1947 r., pielęgniarce Pierinie Gilli w Montichiari we Włoszech powiedziała: "Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia, w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata. Dzięki modlitwie w tej godzinie ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Będą masowe nawrócenia. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga. Pan, mój Boski Syn Jezus, okaże wielkie miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą się modlić za bliźnich. Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona. Wkrótce ludzie poznają wielkość tej Godziny łaski. Jeśli ktoś nie może w tym czasie przyjść do kościoła, niech modli się w domu".    

9.    Wspólnota Żywego Różańca zaprasza na Nowennę przed Uroczystością:  od poniedziałku do piątku po roratach o godz.6.00.

10.    W przyszłą drugą niedzielę kolekta na nasze parafialne inwestycje.   

11.    Towarzystwo Miłośników Kartuz wraz z Kartuskim Centrum Kultury serdecznie zapraszają na wspólne rozpoczęcie okresu przedświątecznego. We czwartek 6 grudnia o 15.30 spotkanie z Mikołajem w Centrum Kultury - wspólne zabawy, konkursy  a następnie ok godz.17.00   przemarsz do Parku przy Kolegiacie i zapalenie lampek choinkowych, wspólne śpiewanie kolęd przy choince oraz słodkie rozmaitości dla najmłodszych". Serdecznie zapraszamy .

12.    Zapraszamy na spotkania:
•       Wspólnota młodzieżowa (grupa starsza) – środa, godz. 19.00;
•       Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży – piątek, godz. 19.00;
•       Wspólnota młodzieżowa (grupa młodsza) – sobota, godz. 19.00;

13.    W sobotę o godz. 9.30 z parkingu przy Pl. Św. Brunona dzieci ze scholi oraz koła misyjnego wyjeżdżają na dzień mikołajkowy.

14.    Dzisiaj rozpoczynamy akcję „Napełnij worek św. Mikołaja”. Po mszach świętych młodzież z duszpasterstwa rozdaje tzw. „Woreczki” z nazwą potrzebnego produktu spożywczego bądź przemysłowego. Akcja będzie trwała do 16 grudnia. Już teraz dziękujemy za wszelką pomoc i okazane serce najbardziej potrzebującym z naszej Parafii. W  środę  zapraszamy na nabożeństwo i msze św. w intencji naszej Ojczyzny na godz.17.00, natomiast spotkanie Członków naszego Parafialnego Oddziału Caritas odbędzie w środę  po mszy św. wieczornej.

15.    W tym tygodniu dni eucharystyczne:  w czwartek  zapraszamy na godzinę świętą po mszy św. o godz.16.30, w piątek po mszy św. o godz.7.00 nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. W piątek spowiedź św. od godz.16.00.

16.    Msza św. z prośbą o potrzebne  łaski dla Rodzin Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej Pielgrzymującej z Nowego Osiedla i Osiedla XX Lecia oraz o Boże Miłosierdzie i radość nieba dla ++ z ich Rodzin i ++Kapłanów  w poniedziałek o godz.6.00,    z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze Boże błog., za pośrednictwem Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej dla Członków i ich Rodzin 401 Kręgu oraz dla Kapłanów w czwartek o godz.8.00, z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze Boże błog., o zdrowie i pokój w rodzinach  i opiekę Matki Bożej dla Członków 21 Róży Matek i ich Rodzin i Kapłanów   w piątek  o godz.6.00, Bogu Trójedynemu dziękujemy za miniony rok i prosimy o Boże błog. dla całej Kartuskiej Rodziny Pszczelarskiej oraz o niebo dla zmarłych Pszczelarzy w piątek o godz. 16.30,   o świętość w Rodzinach intencja ofiarowana od FZŚ w sobotę o godz. 6.00, w intencji Ojca św., naszych Biskupów, Kapłanów, Ojca Jonasza oraz o powołania kapłańskie, zakonne, misyjne i o powołania do FZŚ w sobotę o godz.

17.    Rada Rodziców i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. św. Kazimierza w Kartuzach zaprasza na Kiermasz Świąteczny, który odbędzie się w szkole, w piątek 7 grudnia od godz. 17.00. Tegoroczny program Kiermaszu jest niezwykle bogaty. Uczniowie Jedynki przygotowali moc wrażeń artystycznych, m.in.: spektakl Bożonarodzeniowy w wykonaniu dzieci z zerówek, koncert kolęd - zaśpiewny i zagrany przez uczniów szkoły, prezentacje obyczajów bożonarodzeniowych, zarówno w języku polskim jak i angielskim. Na scenie pojawi się też perełka szkoły Zespół Regionalny Krôsniăta. Oprócz uczty duchowej będzie też coś dla ciała: rodzice przygotowali gorący barszcz, ciasta, napoje, słodycze itp. Wszyscy, którzy przyjdą na Kiermasz będą mogli też nabyć wspaniałe stroiki i ozdoby świąteczne. Mamy nadzieje, że nie zabraknie mieszkańców Kartuz na tym wydarzeniu. Zapraszamy!

18.    W minionym tygodniu z naszej parafialnej wspólnoty odeszli po nagrodę do Pana śp. Helena Wójtowicz    z ul. Prokowskiej, śp. Tadeusz Labuda z Os. XX Lecia, śp. Marian Spierewka z Placu św. Brunona – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłych  polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…