II Niedziela Adwentu

Ba 5,1-9 W drodze do nowego Jeruzalem
Flp 1,4-6.8-11 Bądźcie czyści i bez zarzutu na dzień Chrystusa
Łk 3,1-6 Wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże

Prorocki fragment Księgi Barucha, skierowany do zburzonej Jerozolimy i do cierpiących wygnańców, zbliża nas do „światła chwały” Bożej. To sam Bóg czeka na nas, aby uwolnić nas od smutku i utrapienia i wprowadzić do radości, która nie ma końca. Wspominane przez Świętego Pawła dobre dzieło znajdzie swoje ukoronowanie w „dniu Chrystusa”. Dla wielu jednak praca dopiero się rozpoczyna, trzeba rozpoznać grzechy, pokutować za nie i stawać się nowym człowiekiem. Stąd w czasie Adwentu powraca do nas Janowe wołanie zaczerpnięte z księgi proroka Izajasza: „prostujcie ścieżki dla Pana”. Oby nic z tego, co ważne, nie umknęło naszej uwagi podczas dzisiejszej liturgii słowa.  Niech ten święty czas mobilizuje każdego do duchowej odnowy i zacieśniania więzi z Bogiem. Przygotowujemy się na spotkanie z Panem, który przyjmuje na siebie nasze człowieczeństwo po to, aby je przemienić, uświęcić. Nie pozwólmy, aby religijny charakter Adwentu zagłuszyły nachalne reklamy i przedświąteczna bieganina między regałami w marketach.

1.     Serdecznie zapraszamy   na Roraty:
•    Dorosłych codziennie na godz.6.00
•    Dzieci od poniedziałku do piątku włącznie na godz.16.30.

2.    Bóg zapłać za ofiary składane dzisiaj do puszek przed kościołem  na Pomoc dla Kościoła na Wschodzie. Pamiętajmy w naszej prywatnej modlitwie o wspólnotach katolickich żyjących w krajach byłego Związku Radzieckiego, gdzie wciąż odczuwa się brak kapłanów i trzeba odbudowywać życie religijne po latach ateistycznego spustoszenia.

3.    Zapraszamy na spotkania opłatkowe:  w sobotę po mszy św. o godz.8.00 wszystkich Członków Apostolstwa Dobrej Śmierci, a w przyszłą niedzielę o godz.15.00 wszystkich  Zelatorów Żywego Różańca.

4.    Serdecznie zachęcamy do nabycia nowego nru  „Gościa Niedzielnego”, „Galilei” oraz innych czasopism.

5.     W czwartek, 13 grudnia, w kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, będziemy modlić się o pokój i pomyślność naszej Ojczyzny.

6.    Trwa w naszej parafii akcja „Napełnij worek św. Mikołaja”. Dziękujemy za wszelką pomoc i okazane serce najbardziej potrzebującym z naszej Parafii. Dary można składać w zakrystii.

7.    Zapraszamy na spotkania:
•       Wspólnota młodzieżowa (grupa starsza) – środa, godz. 19.00;
•       Adoracja Najświętszego Sakramentu z uwielbieniem – czwartek, godz. 19.00;
•       Wspólnota trudnych małżeństw SYCHAR – piątek, godz. 18.00;
•       Koło misyjne dzieci – sobota, godz. 10.00;
•       Schola dziecięca – sobota, godz. 10.00.

8.     Msza św. za ++z I Róży Ojców i Księży, którzy pracowali w naszej parafii  w poniedziałek o godz.6.00, w intencji Sióstr z 41 Róży Niewiast oraz Członków ich Rodzin we wtorek o godz.6.00, o Boże błog. i opiekę Matki Bożej dla Członków I Róży Ojców we wtorek  o godz.16.30, o zdrowie i  Boże błog., dla Rodzin 794 Kręgu Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej i o Boże błog. dla naszych Kapłanów   w środę o godz.6.00,  o Boże błog. dla Członków XI Róży Ojców i o Boże błog. dla Kapłanów naszej Parafii w czwartek o godz.8.00,  w intencji Członków ADŚ w sobotę o godz.8.00.

9.    W przyszłą niedzielę, już po raz drugi, gościć będziemy w naszej Parafii pana Bartosza Rutkowskiego założyciela Fundacji Orla Straż, która  wspiera ofiary terroryzmu na Bliskim Wschodzie. Pomaga ludziom bezpośrednio dotkniętym tragedią: rodzinom wykupionym z niewoli, wysiedleńcom, rodzinom żołnierzy chroniących ludność cywilną, wdowom oraz dzieciom po zabitych żołnierzach. Pomaga w realizacji małych, celowych projektów pozwalających na powrót do normalnego życia po wojnie: wyposaża szkoły, wspomaga rodziny przesiedleńców, otwiera miejsca pracy dla powracających uchodźców, organizuje naukę zawodu dla kobiet wykupionych z niewoli ISIS oraz zajęcia dla ich dzieci. Dodatkowo wspiera legalne, lokalne jednostki obrony cywilnej i wojska chroniące cywili (kupno żywności, łączności, wyposażenie oraz szkolenia medyczne). Od niedawna współprowadzi stacjonarny ośrodek edukacyjno - terapeutyczny dla wdów i sierot z obozu dla przesiedleńców w miejscowości Khanke. Przed mszami Pan B. Rutkowski będzie dawał świadectwo swojej pracy, a po mszy św. będzie zbiórka do puszek przed kościołem na pomoc ofiarom terroryzmu zwłaszcza w Syrii.

10.    Burmistrz Kartuz, Starosta Powiatu Kartuskiego oraz Rada Organizacji Pozarządowych Powiatu Kartuskiego zapraszają w niedzielę 16 grudnia w godz.16.00 – 18.00 na Kartuski Rynek do uczestnictwa w spotkaniu mieszkańców podczas III Kaszubskiej Wigilii, w czasie której będzie śpiewanie kolęd, dzielenie się opłatkiem, występy na scenie i poczęstunek.

11.    Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Kartuzach zaprasza na wykład Pani Ewy Kowalewskiej  p.t. Współczesne problemy obrony życia i rodziny, który odbędzie się we wtorek 11 grudnia o godz.17.00 w Sali Szkoły Katolickiej w Kartuzach – Rynek  6.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
•    13 XII – św. Łucja (283-304), dziewica, męczennica, patronka ociemniałych,
•    14 XII – św. Jan od Krzyża (1542-1591), prezbiter, karmelita, hiszpański poeta, jeden z największych mistyków Kościoła.

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej  z Kartuskiego Raju  polecamy wszystkich  Starszych i Chorych oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia.
Wasi Duszpasterze