III Niedziela Adwentu

So 3,14-17 Bóg jest wśród swojego ludu
Flp 4,4-7 Pan jest blisko
Łk 3,10-18 Zapowiedź nowego chrztu

Prorok Sofoniasz w swej księdze posługuje się kontrastem: w pierwszej części ogłasza zniszczenie, a w drugiej odnowienie. Grzech zasługuje na zniszczenie, a Boże miłosierdzie, wyrażone w odsunięciu wyroków, zapowiada odnowienie. Działalność tego proroka pod koniec VII wieku przed Chrystusem uprzedzała reformę religijną króla judzkiego Jozjasza. Podobną rolę odegrał Jan Chrzciciel, który pouczał przybyłych nad Jordan, jak zmienić swoje życie, aby przygotować serce na spotkanie z Mesjaszem.

1.     Od dzisiaj wkraczamy w okres bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Zastanówmy się, jak przeżywamy ten święty czas? Może to właściwy moment na korektę naszego postępowania, na pojednanie się z Panem Bogiem i bliźnimi przez szczerą spowiedź. Kościół przychodzi nam z pomocą jako szafarz Bożego miłosierdzia oraz przez piękno i bogactwo adwentowej liturgii. Pamiętajmy, że nasza życiowa droga wiedzie ku ostatecznemu spotkaniu z Panem Bogiem – Sędzią Sprawiedliwym. Wykorzystajmy ten czas na szczególne pogłębienie więzi z domownikami oraz z naszą wspólnotą parafialną, gdzie umacniamy naszą przyjaźń z Panem Bogiem, aby dalej ukazywać ją innym.

2.    Trzecią niedzielę Adwentu nazywamy niedzielą Gaudete – „Radujcie się!”, od słów z Listu św. Pawła do Filipian: „Radujcie się zawsze w Panu, raz jeszcze powtarzam: radujcie się! Pan jest blisko”. Dlatego też w dzisiejszej liturgii zamiast fioletowych pojawiły się różowe szaty. Ta zmiana koloru przyjęła się od zwyczaju błogosławienia przez papieży w Rzymie i rozdawania róż w tę  niedzielę.

3.    W pokorze zajrzyjmy głęboko do swojego serca. Może to właściwy moment na pojednanie się z Panem Bogiem i bliźnimi przez szczerą spowiedź. Kościół przychodzi nam z pomocą jako szafarz Bożego miłosierdzia. W naszej świątyni okazja do przedświątecznej spowiedzi św. w środę z udziałem zaproszonych specjalnie spowiedników.
•    Przed południem: od godz. 7.30 do 8.00 - o godz.8.00 msza św. i w tym czasie przerwa w słuchaniu spowiedzi i od godz. 8.30 do godz.10.00  
•    Po południu: od godz. 15.00 do godz. 18.00 – o godz.16.30 msza św. i   w tym czasie przerwa w spowiedzi

4.     Do spowiedzi św. można też przystąpić: w piątek w kościele św. Kazimierza w godzinach: 7.00 – 10.30; 14.30 – 18.30;  w sobotę w kościele św. Wojciecha  w godzinach: 8.30 – 10.00; 15.00 – 16.30; 17.00 – 18.00, i od godz.19.30.

5.    Serdecznie zapraszamy   na Roraty:
•    Dorosłych codziennie na godz.6.00
•    Dzieci od poniedziałku do piątku włącznie na godz.16.30.

6.    Dzisiaj o godz.15.00 spotkanie Zelatorów Żywego Różańca.

7.    W tym tygodniu zapraszamy na spotkania:
•       Wspólnota młodzieżowa (grupa starsza) – środa, godz. 19.00;
•       Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży – czwartek, godz. 19.00;
•       Wspólnota młodzieżowa (grupa młodsza) – piątek, godz. 19.00.

8.    W najbliższą sobotę nie będzie spotkania Koła Misyjnego oraz scholi. Najbliższe spotkania dopiero 5 stycznia.

9.    Kończymy w naszej parafii akcję „Napełnij worek św. Mikołaja”. Dziękujemy wszystkim za wszelką pomoc i okazane serce. W najbliższych dniach paczki trafią do rodzin naszej parafii.

10.    Naszych drogich Chorych, których odwiedzamy w pierwsze soboty, odwiedzimy przed świętami w sobotę 22 grudnia od godz.9.00, w biurze parafialnym można zgłaszać jeszcze osoby chore i starsze, które pragną przyjąć w domu sakramenty święte.

11.    Serdecznie zachęcamy do nabycia nowego nru  „Pielgrzyma”, „Gościa Niedzielnego”, „Małego Gościa”  oraz innych czasopism.

12.    W piątek w naszej Parafii będziemy przeżywać MOST MODLITEWNY z naszym Wyższym Seminarium Duchownym  w Pelplinie. Będziemy szczególnie modlić się w tym dniu w intencji naszego Seminarium, a po roratach dla dzieci zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu do mszy św. wieczornej w intencji naszego Pelplińskiego Seminarium i o powołania kapłańskie z naszej Parafii. Serdecznie zapraszamy.

13.    Szensztackie Siostry Maryi  zapraszają na mini kiermasz świąteczny, który odbędzie się 16 grudnia – w niedzielę,   w godz. od 10.00 do 16 .00  przy  domu sióstr  na ul. Piłsudskiego 1 w  Kartuzach. Siostry Polecają:  ROBÓTKI  RĘCZNE : stroiki  świąteczne, bombki  malowane…WYPIEKI : Pierniki  i  pierniczki  drobne , piernikowe choinki, paszteciki z kapustą i grzybkami…PREZENTY POD CHOINKĘ: Szopki, aniołki, dewocjonalia , figurki  i obrazy gipsowe, książki  i inne pamiątki .

14.    Bóg zapłać za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę na cele inwestycyjne, które wyniosły 7819 zł i 5 euro.

15.    Dzisiaj gościmy   w naszej Parafii pana Bartosza Rutkowskiego założyciela Fundacji Orla Straż, która wspiera ofiary terroryzmu na Bliskim Wschodzie.   Przed mszami Pan Bartosz  daje świadectwo swojej pracy, a po mszy św. będzie zbiórka do puszek przed kościołem na pomoc ofiarom terroryzmu zwłaszcza w Syrii.

16.    Burmistrz Kartuz, Starosta Powiatu Kartuskiego oraz Rada Organizacji Pozarządowych Powiatu Kartuskiego zapraszają dzisiaj w godz.16.00 – 18.00 na Kartuski Rynek do uczestnictwa w spotkaniu mieszkańców podczas III Kaszubskiej Wigilii, w czasie której będzie śpiewanie kolęd, dzielenie się opłatkiem, występy na scenie i poczęstunek.

17.    Pogrzeb śp. Lechosława Krysztofiaka z Os. Wybickiego w czwartek o godz.13.00 w kościele św. Wojciecha – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłego  polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…      
 
Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, radosnej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej  z Kartuskiego Raju  polecamy wszystkich  Starszych i Chorych oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia oraz wszystkich czuwających adwentowo niech ma w opiece Maryja Niepokalana.
Wasi Duszpasterze