Ogłoszenia Duszpasterskie

Kartuska Kolegiata

3      Niedziela W. Postu 8.03.2015r.

 

Wj 20,1-17 Ogłoszenie przykazań Bożych

1 Kor 1,22-25 Chrystus ukrzyżowany jest mądrością Bożą

J 2,13-25 Zapowiedź męki i zmartwychwstania

Jednym z zasadniczych pytań, które trzeba dziś postawić w kontekście czytań liturgicznych, jest to: kim jest człowiek? Z pomocą przychodzi Księga Wyjścia, która przedstawia Dekalog. Te dziesięć zdań to nie tylko prosty system praw i obowiązków ludzi czczących Boga. Dekalog świadczy o wielkiej godności każdego człowieka i stoi na jej straży. Jak wielka jest ta godność, świadczy, że za każdego człowieka Chrystus został ukrzyżowany i stał się dla jednych zgorszeniem, a dla innych głupstwem, jak zaznaczy to św. Paweł. Nic więc dziwnego, że Ewangelia opisze nam gniew samego Boga, który dotyka niszczących świętą godność człowieka, a której symbolem jest świątynia.

Zaufajmy i uwierzmy słowu, które przychodzi nas oczyścić.

 1. Zapraszamy na nabożeństwa pokutne:
 • W każdą środę o godz.7.30 i 17.30 – różaniec
 • W każdy piątek – Droga Krzyżowa

·        -Dla dzieci o godz.16.30

 • -Dla dorosłych o godz.18.00

·        -Dla młodzieży o godz.19.15

 • W każdą niedzielę Wielkiego Postu – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz.15.00
 1. Dziś – trzecia niedziela Wielkiego Postu. Liturgia słowa przypomniała nam dekalog oraz prawdę o ukrzyżowaniu i zmartwychwstaniu Pana Jezusa. W misterium paschalne Chrystusa włącza nas sakrament chrztu św., który zobowiązuje nas do zachowywania przykazań Bożych.
 2. Za dwa tygodnie w naszej Parafii rozpoczniemy nasze rekolekcje wielkopostne dla dorosłych i dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 2.
 3. Dziś przypada Dzień Kobiet. W modlitwie wiernych poleciliśmy je Panu Bogu, a po zakończeniu Mszy Świętej postarajmy się, by był to dzień pełen radości i miłości.
 4. W tym tygodniu rozpoczynamy szkolne rekolekcje dla naszych szkół ponadgimnazjalnych:

Zespół Szkół na Wzgórzu Wolności

 

Poniedziałek 9 .03.2015

GRUPA I   ( Maturzyści)

8.30 spotkanie rekolekcyjne w kościele

10.30 lekcje

GRUPA II ( klasy I i II)

Od godz.8.00 – lekcje

Godz.10.40 - spotkanie rekolekcyjne w kościele

Wtorek 10 .03.2015

GRUPA I   ( Maturzyści)

8.30 spotkanie rekolekcyjne w kościele

10.30 lekcje

GRUPA II ( klasy I i II)

Od godz.8.00 – lekcje

Godz.10.40 - spotkanie rekolekcyjne w kościele

Środa 11 .03.2015

Godz.8.30 dzień pokutny – spotkanie wspólne dla wszystkich w kościele

Godz.10.30 - lekcje

 

Liceum Ogólnokształcące ul. Klasztorna – klasy I i II

Środa 11 .03.2015

Godz.8.30 dzień pokutny – spotkanie wspólne dla wszystkich w kościele

Godz. 10.30 lekcje

Czwartek i piątek 12 i 13. 03.2015

Godz.8.30   – spotkanie rekolekcyjne w kościele w kościele

Godz.10.30 lekcje

Zachęcamy do modlitwy za naszą młodzież, która będzie przeżywała swoje rekolekcje, które poprowadzi Ks. Krzysztof Piątkiewicz- nasz były wikariusz.

 1. Zapraszamy młodzież wszystkich grup na spotkanie przygotowujące do bierzmowania w poniedziałek na godz.17.00 do kościoła, natomiast we wtorek o godz.16.00 spotkanie w salce dla grupy I i II
 2. Zapraszamy wszystkich, którzy zapisali się na czerwcową pielgrzymkę do Włoch na spotkanie organizacyjne we wtorek po wieczornej Mszy św. Spotkanie odbędzie się w salce parafialnej. Osoby, które jeszcze nie wpłaciły zaliczki prosimy o jak najszybsze uregulowanie zapłaty.
 3. W Niedzielę Palmową, 29 marca br. w Kościerzynie będzie miała miejsce celebracja diecezjalna XXX Światowego Dnia Młodzieży. Spotkaniu młodych przewodniczyć będzie Ksiądz Biskup  Diecezjalny Ryszard Kasyna. W programie także koncert ewangelizacyjny zespołu Armia. W tym spotkaniu tradycyjnie będzie brała udział młodzież z naszej parafii. Zachęcamy do wzięcia udziału w tym spotkaniu tym bardziej, że w tym roku, podczas diecezjalnych obchodów Światowych Dni Młodzieży, będą u nas gościły symbole ŚDM (krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz towarzysząca mu ikona Matki Bożej Wybawicieli Ludu Rzymskiego), które niosą wraz ze swoją pielgrzymką znak miłości Pana Jezusa do ludzkości, abyśmy mogli poczuć razem ducha zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r.  Zapisy u ks. Mateusza i ks. Marcina - koszt wyjazdu 5 zł. Wyjazd w niedzielę z parkingu przy Placu św. Brunona o godz. 12.00.
 4. Apostolstwo Dobrej Śmierci zaprasza na pielgrzymki:
 5. Na Misterium Męki Pańskiej do Wejherowa w piątek 20 marca 2015 roku Wyjazd o godz.13.30 - Msza św. o godz.15.00, a ok. godz.16.00 wyjście na Kalwarię. Koszt 25 zł. Zapisy do 15 marca.
 6. Do miejsca Cudu Eucharystycznego w Sokółce od 22-24 maja 2015;

1dzień godz. 6.00 wyjazd do miejsca objawień Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie, następnie przejazd do Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Sokółce-obiadokolacja i nocleg

2dzień Msza św., śniadanie, wyjazd do Sanktuarium MB Bolesnej w Świętej Wodzie, gdzie udamy się na Górę Krzyży nawiązującą do Góry Krzyży w Szawlach na Litwie. Następnie przejedziemy do Białegostoku-stolicy województwa podlaskiego, zwiedzimy z przewodnikiem między innymi: Pałac Branickich, Katedrę, Rynek, świątynie prawosławia - Sobór św.Mikołaja i Cerkiew św.Ducha Przejazd do Supraśla- ,,polskiego Hollywood'' gdzie nakręcono ujęcia do filmu ,,U Pana Boga za miedzą” -zwiedzanie, obiadokolacja, nocleg

3dzień Msza św.,śniadanie Zwiedzanie Muzeum Ikon w Supraślu i wyjazd do Kartuz.

Cena 300zł. Cena zawiera: -przejazd klimatyzowanym autokarem, 2 noclegi, 2 śniadania,2 obiadokolacje, usługę przewodnika ubezpieczenie NNW Cena nie zawiera: wstępów do zwiedzanych obiektów ok.15-20zł. Zapisy w biurze parafialnym. Ze względu na konieczność rezerwacji prosimy o podjęcie decyzji do 20 marca.

 1. Msza św. o łaskę zdrowia dla Sióstr z II Róży Niewiast w czwartek o godz.8.00, W intencji Papieża Franciszka, naszych Biskupów, Kaplanów, Diakonów oraz Ojca Jonasza, o powołania kapłańskiego, zakonne, i misyjne oraz o powołania do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w sobotę o godz.8.00.

11.Burmistrz Kartuz ogłasza nabór deklaracji na skorzystanie z możliwości dofinansowania do demontażu, transportu i utylizacji wyrobów azbestowych z terenu całej Gminy. Nabór deklaracji od 2 marca do 20 marca 2015 roku. Formularze deklaracji wraz z załącznikami na stronie internetowej www.bip.kartuzy.pl i www.kartuzy.pl oraz osobiście w pokoju 217 Urzędu Miejskiego w Kartuzach.

 

 

Szczęść Boże