III Niedziela Zwykła

Ne 8,1-4a.5-6.8-10 Czytanie Prawa Bożego
1 Kor 12,12-30 Mistyczne ciało Chrystusa
Łk 1,1-4;4,14-21 Słowa Pisma spełniły się na Chrystusie

Fragment z Księgi Nehemiasza opowie nam, że lud po wysłuchaniu słowa Bożego i zrozumieniu go zaczął płakać. Osądził własne życie w świetle słowa Bożego i napełnił się smutkiem. To dobra reakcja prawego sumienia. Czy we mnie słowo Boże ożywia głos sumienia? Czy słowo głoszone w czasie liturgii wywołuje we mnie emocje? Więcej, czy przychodzę tutaj, aby znaleźć wskazówki do właściwego wypełnienia mojego powołania? Słuchanie kogoś z obowiązku nie pozostawia w pamięci żadnego śladu, a słowo Boże ma radykalnie odmienić nasze życie.

1.    Wraz z Kościołem powszechnym dziękujemy Panu Bogu za dar Światowych Dni Młodzieży. Pragniemy zawierzać miłującemu Ojcu młodzież całego świata, aby na współczesnych drogach, z odwagą odkrywała i wiernie wypełniała swoje życiowe i chrześcijańskie powołania. Słowa posłania skierowane dziś przez papieża odczytajmy jako drogowskaz także dla nas i dla naszej parafialnej wspólnoty.

2.     Dzisiejsza niedziela to także obchodzony w Kościele Światowy Dzień Trędowatych. Ogarnijmy naszą osobistą modlitwą cierpiących z powodu tej choroby i tych, którzy niosą im pomoc.

3.    W sobotę uroczystość Ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej. Zgodnie z żydowskim prawem 40 dni po urodzeniu Jezusa Maryja i Józef zanieśli Dzieciątko do świątyni jerozolimskiej, by je przedstawić Bogu i złożyć ofiarę. Tego dnia przyjdźmy do świątyni ze świecami. Zostaną pobłogosławione i przez cały rok, a zwłaszcza w chwilach trwogi i cierpienia, będą nam przypominały o Jezusie – Światłości Narodów. Msze św. w tym dniu o godz.7.00, 8.30, 11.00, 16.30 i 18.00. Na mszę św. o godz.16.30 zapraszamy wszystkie dzieci mające w tym roku przystąpić do I Komunii św. na obrzęd poświęcenia świec.  W tym dniu kolekta na klasztory klauzurowe. Święto Ofiarowania Pańskiego jest Dniem Życia Konsekrowanego, a więc osób, które obrały drogę życia zakonnego – szczególnego naśladowania Jezusa przez czystość, ubóstwo i posłuszeństwo. Ogarnijmy ich tego dnia naszą modlitwą i życzliwością. 

4.    W niedzielę wspomnienie świętego Błażeja, biskupa i męczennika, patrona wstawiającego się za cierpiącymi na choroby gardła. Po Mszach Świętych będziemy mogli przyjąć specjalne błogosławieństwo za przyczyną tego Świętego.

5.    W tym tygodniu dni eucharystyczne:  już w ten w czwartek   zapraszamy na godzinę świętą po mszy św. o godz.16.30, w piątek po mszy św. o godz.7.00 nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. W piątek spowiedź św. od godz.16.00, o godz.16.30 msza św. Nabożeństwo pierwszo sobotnie: o godz.8.00 różaniec, a po mszy św. o godz.8.30 w czasie której szczególnie będziemy się modlić w intencji ofiarodawców, darczyńców i przyjaciół naszej parafii - nabożeństwo do Niepokalanego Serca N.M.P. W sobotę  odwiedzimy naszych Chorych   z posługą sakramentalną.  

6.    W przyszłą niedzielę  pierwsza niedziela miesiąca
•    Suma z liturgią w języku kaszubskim
•    Msza św. z chrztem dzieci o godz.13.30, nauka przed chrztem w sobotę o godz.17.30 w spowiednicy
•    godz.15.00  nabożeństwo różańcowe dla Róż Żywego Różańca i wszystkich wspólnot parafialnych i spotkanie  III Zakonu św. Franciszka.

7.    Zachęcamy do nabycia nowego nru „Pielgrzyma”, „Małego Pielgrzyma”,  „Gościa Niedzielnego” i innych czasopism

8.    W poniedziałek po mszy św. wieczornej zapraszamy na spotkanie Zelatorów Żywego Różańca.

9.    Zapraszamy na spotkania:
•      Wspólnota młodzieżowa (grupa starsza) – środa, godz. 19.00;
•      Kandydaci do bierzmowania z klas VII – piątek, godz. 17.30 (spowiedź, Msza św. i katecheza);
•       Schola dziecięca – sobota, godz. 11.00;
•       Wspólnota młodzieżowa (grupa młodsza) – sobota, godz. 19.00.

10.     W sobotę 9 lutego odbędą się dla naszej scholi jednodniowe warsztaty muzyczne – prosimy rodziców o odebranie formularza zgłoszeniowego.

11.    Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Kartuzach zaprasza na spotkanie z red. Janem Chlebowiczem na temat: NIEZŁOMNI DUCHOWNI POMORZA, które odbędzie się we wtorek 29 stycznia o godz.16.00 w sali Szkoły Katolickiej w Kartuzach – Rynek 6.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
•    28 I – św. Tomasz z Akwinu (1225-1274), prezbiter, Doktor Kościoła, dominikanin, jeden z najwybitniejszych filozofów i teologów chrześcijańskich,
•    31 I – św. Jan Bosko (1815-1888), włoski kapłan, apostoł młodzieży, założyciel zgromadzeń salezjańskich,
•    2 II – święto Ofiarowania Pańskiego, Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.
 

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli, Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia oraz Mocy i Mądrości Ducha Świętego dla naszych dzieci i młodzieży na rozpocznynających nowy semestr nauki
Wasi Duszpasterze