IV Niedziela Zwykła

Jr 1,4-5.17-19 Powołanie proroka
1 Kor 12,31–13,13 Hymn o miłości
Łk 4,21-30 Jezus odrzucony w Nazarecie

Czy pełne wdzięku słowa nie przemawiają prawie do wszystkich, czy nie rozrzewniają serca ludzkiego? Ale powołaniem proroka nie jest wprowadzanie ludzi w dobry nastrój, lecz przypominanie drogi do Pana Boga i wskazywanie konkretnych poprawek koniecznych do odbudowania prawdziwej pobożności. Za chwilę usłyszymy, jak trudny jest los proroka, ale słuchajmy dokładnie, bo może to biblijne wołanie dotyczy kogoś osobiście. Może za chwilę Pan Bóg wezwie kogoś z nas do prawdziwej miłości i do obdarowania wspólnoty Kościoła jasnym i mocnym słowem ku pokrzepieniu pobożnych i ku przestrodze letnich chrześcijan.

1.    Pierwsza niedziela miesiąca gromadzi nas wokół Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Chwile adoracji są nie tylko wyrazem naszej miłości wobec Pana, ale jednocześnie próbą odkrywania Bożej obecności pośród codziennych spraw i ludzkich losów.  

2.     W środę, pierwszą miesiąca zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji naszej Ojczyzny na godz.17.00 i o godz.18.00 na mszę św. za Ojczyznę.

3.    W środę po mszy św. wieczornej zapraszamy na spotkanie wszystkich członków naszego Parafialnego Oddziału Caritasu do salki.

4.    Zapraszamy na spotkania:
•    Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży – środa, godz. 19.00;
•    Adoracja Najświętszego Sakramentu z uwielbieniem – czwartek, godz. 19.00;
•    Wspólnota trudnych małżeństw SYCHAR – piątek, godz. 18.00.

5.    W sobotę o godz. 8.30 z parkingu przy Pl. św. Brunona wyjazd dzieci ze scholi na warsztaty muzyczne.

6.    W minionym tygodniu odszedł po nagrodę do Pana śp. Czesław Lubocki z ul. Dra Majkowskiego – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłego  polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…       

7.    Msza św.  w intencji Ojca św., naszych Biskupów, kapłanów, Ojca Jonasza oraz o powołania do życia kapłańskiego, zakonnego, misyjnego, życia konsekrowanego i do F.Z.Ś.  w sobotę o godz.8.00

8.    W przyszłą, drugą niedzielę miesiąca kolekta na nasze parafialne inwestycje.

9.    Dzisiaj św. Błażeja z Sebasty, męczennika.  Patron od: bólu zęba, choroby gardła, choroby pęcherza, na dobrą spowiedź, kaszel, krwotoki, patron: garbarzy, gręplarzy, handlujących i produkujących wełnę, krawców, kamieniarzy, lekarzy, modystek (kapelusznic), murarzy, muzyków, handlujących końmi, chorych na obrzęki, piekarzy, szewców, sztukatorów, tkaczy, chorych na wrzody, zranienia kolcami, chroni zwierzęta domowe i dzikie, oraz jest patronem Dubrownika. Jest jednym z czternastu Wspomożycieli. Żył na przełomie III i IV wieku. Jego życie owiane jest tajemnicą i legendami. Urodził się na terenie dzisiejszej Turcji w Cezarei Kapadockiej. Był lekarzem, jednak porzucił wykonywanie zawodu i przez jakiś czas prowadził życie pustelnicze. Został wybrany na biskupa gminy chrześcijańskiej w Sebaście. Miał cudownie uleczyć syna pewnej kobiety, któremu gardło przebiła ość.  Dla upamiętnienia tego wydarzenia Kościół do dziś w dniu św. Błażeja błogosławi gardła. Działo się to w czasach, kiedy chrześcijanie byli prześladowani. W 316 roku Gubernator Kapadocji na rozkaz cesarza Licyniusza rozpoczął prześladowania wyznawców Jezusa. Św. Błażej był zmuszony uciekać. Został jednak pojmany i osadzony w więzieniu. Był biczowany i okrutnie torturowany,  ostatecznie zginął przez ścięcie głowy mieczem.  Legenda głosi, że św. Błażej objawił się miejscowemu księdzu z kościoła św. Szczepana. Ostrzegł mieszkańców Dubrownika przed najazdem wojsk z Wenecji. Najeźdźcy widząc wielkie przygotowania do obrony miasta odstąpili od ataku. TRADYCJA GŁOSI, ŻE PODCZAS TORTUR PROSIŁ BOGA O WSTAWIENNICTWO ZA OSOBAMI CHORYMI NA GARDŁO.
Po każdej mszy świętej można otrzymać błogosławieństwo świecami, które będzie nas chroniło od chorób gardła.

10.    Rodzina Różańcowa zaprasza wszystkich swoich członków, oraz tych którzy rozpoczęli przygodę z modlitwą różańcową na godz. 1500 do naszej świątyni, abyśmy wspólnie przekazali nasze troski  naszej Matce z Kartuskiego Raju Maryi w modlitwie różańcowej. Zachęcamy wszystkich, którzy chcieliby się modlić na różańcu jedną dziesiątką do zabrania koronki różańcowej wraz z przypadającą tajemnicą różańcową, ze stolika przy Złotej Kaplicy. Tę modlitwę możemy odmawiać codziennie przekazując naszej Matce i Królowej wszystkie troski i kłopoty jakie chcemy, aby zaniosła do Swojego Syna Jezusa Chrystusa. Jak nas uczy Sługa Boży Stefan Kardynał Wyszyński,  który jako dewizę posługiwania przyjął hasło Per Mariam Soli Deo ( Przez Maryję Jedynemu Bogu)                                                                                          

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
•    5 II – św. Agata (ok. 235-251), dziewica i męczennica z Katanii na Sycylii, patronka kobiet karmiących i w chorobach piersi,
•    6 II – św. Paweł Miki (1565-1597) i 25 Towarzyszy, pierwsi męczennicy na Dalekim Wschodzie, ukrzyżowani w Nagasaki w Japonii.

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej  z Kartuskiego Raju  polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów.

Wasi Duszpasterze