VII Niedziela Zwykła

1 Sm 26,2.7-9.12-13.22-23 Dawid oszczędza Saula
1 Kor 15,45-49 Chrystus nowy Adam
Łk 6,27-38 Przykazanie miłości nieprzyjaciół

Dawid, zabierając dzidę i bukłak Saula, przygotowuje lekcję poglądową dla swego nieprzyjaciela, aby odwołać się do jego rozsądku. Pokazuje, że można zabić drugiego człowieka na wiele sposobów. Bukłak na pustyni to symbol przetrwania, czasem wystarczy go komuś zabrać, aby zginął, i to w męczarniach. Dzida natomiast jest narzędziem do bezpośredniego zabijania i jest symbolem wojny, czyli konfrontacji na szeroką skalę. Dawid nie chce jej użyć do zabicia pomazańca Pańskiego. Jeszcze nie wie, że Pan Bóg nie chce, aby jej kiedykolwiek używano. Podobnie jak Dawid myślą Apostołowie, dlatego Pan Jezus przedstawia im inną lekcję poglądową. Pokazuje, że nie tylko pomazaniec Pański zasługuje na to, aby żyć, ale każdy człowiek z woli Bożej zasługuje, aby być kochanym.

1.    Każda niedziela jest wyjątkową okazją do dojrzewania naszej wiary, do pogłębiania
i zacieśniania naszej osobistej relacji z Panem Bogiem. Jakże jest ważne, aby w tym procesie brała udział każda nasza rodzina i cała wspólnota parafialna. Pozwólmy Panu Jezusowi przemieniać nasze życie. Powierzajmy Mu trudy minionego tygodnia i nadzieje, które otwiera przed nami. Niech On działa w naszych sercach, a wówczas codzienność wypełni się dobrem. Chrystusowa Ewangelia nieustannie stawia przed nami nowe wyzwania. Przykazanie miłości nieprzyjaciół dosięga naszych uprzedzeń, doznanych krzywd i niesprawiedliwości. Podejmijmy w nowym tygodniu próbę wypełnienia przykazania, do którego nie tylko zaprasza, ale i uzdalnia nas Duch Święty.

2.    W sobotę 2 marca zapraszamy na godz.11.00 do bazyliki katedralnej w Pelplinie do udziału i do modlitwy w mszy, w czasie której Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna udzieli  święceń biskupich  Ks. Biskupowi Nominatowi Arkadiuszowi Okrojowi. Naszego Ks. Biskupa Pomocniczego otoczmy naszą codzienną modlitwą w posłudze pasterskiej w naszej Pelplińskiej Diecezji.

3.    W piątek 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Niech tego dnia towarzyszy nam pamięć i modlitwa za bohaterów naszej Ojczyzny.  

4.    Zachęcamy do nabycia nowego nru  „Pielgrzyma”,  „Gościa Niedzielnego” i innych czasopism religijnych.

5.    W tym tygodniu dni eucharystyczne:  już w ten w czwartek   zapraszamy na godzinę na  godz.17.00, w piątek po mszy św. o godz.7.00 nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. W piątek spowiedź św. od godz.16.00, o godz.16.30 msza św. Nabożeństwo pierwszo sobotnie: o godz.7.30 różaniec, a po mszy św. o godz.8.00 w czasie której szczególnie będziemy się modlić w intencji ofiarodawców, darczyńców i przyjaciół naszej parafii - nabożeństwo do Niepokalanego Serca N.M.P. W sobotę, ze względu na święcenia Biskupie w Pelplinie, naszych Chorych   z posługą sakramentalną odwiedzimy już w piątek 1 marca od godz.8.30.

6.    W przyszłą niedzielę  pierwsza niedziela miesiąca

  • Suma z liturgią w języku kaszubskim
  •  Msza św. z chrztem dzieci o godz.13.30, nauka przed chrztem w sobotę o godz.17.30 w spowiednicy
  • godz.15.00  nabożeństwo różańcowe dla Róż Żywego Różańca i wszystkich wspólnot parafialnych i spotkanie  III Zakonu św. Franciszka.

7.    Zapraszamy na spotkania:

  • Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży - środa, godz. 19.00;
  • Kandydaci do bierzmowania z klas VII - piątek, godz. 17.30 (spowiedź, Msza św. i katecheza);
  • Schola dziecięca - sobota, godz. 11.00.

8.    Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Kartuzach zaprasza na spotkanie z prof. Kazimierzem Nowosielskim na temat Chrześcijański Patriotyzm Zofii Kossak-Szczuckiej, które odbędzie się we wtorek 26 lutego o godz.16.00 w Sali Szkoły Katolickiej w Kartuzach – Rynek 6.

9.    Wspólnota Żywego Różańca zaprasza na pielgrzymkę: Gietrzwałd, Lwów, Kalwaria Pacławska, Solina, Cisna, Strachocina, Dukla, Częstochowa w dniach od 29 sierpnia do 3 września 2019 roku. Koszt 1050 zł - szczegóły w gablocie. Serdecznie zapraszamy do udziału - zapisy w biurze parafialnym.

10.    Niedawno rozpoczęliśmy Nowennę przed 200-setną rocznicą Różańca Świętego na lata 2018 -2026roku. A już widać że jest to cios w samo piekło. Księga Rodzaju mówi:  „Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a Niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo Jej: ono ugodzi cię w głowę, a ty ugodzisz je w piętę” (Rdz 3,15)  Słowa zapisane przez autora natchnionego w Księdze Rodzaju, a nazywane Protoewangelią są proroczą zapowiedzią zbawienia, które ma się dokonać dzięki potomkowi Niewiasty, przy czym jeśli funkcja Potomka jest bezdyskusyjna, można dyskutować nad rolą Niewiasty w walce z szatanem i jego potomstwem. Tym samym proroctwo to stanowi swego rodzaju „papierek lakmusowy” — interpretacja Protoewangelii zwykle odzwierciedla postawę interpretującego zajmowaną względem udziału Matki Bożej w zwycięstwie Jej Syna, albo nawet szerzej: wobec Maryi w ogóle. Innymi słowy: powiedz mi, jak wyjaśniasz Protoewangelię, a powiem ci, kim jesteś (upraszczając nieco sprawę: czy jesteś zimny, czy też gorący). Św. Jan Maria Vianey poucza nas o tym że: „Jedno Tylko  Zdrowaś Maryjo!!!  Dobrze Powiedziane  Wstrząsa Całym Piekłem .” Przychodzi nam zawiadomić czcigodnych parafian że w kapliczce przydrożnej w Łapalicach w ostatnim czasie zginęła kolejna figurka Matki Najświętszej. Możemy to potraktować jako znak że modlitwa różańcowa którą chcemy szerzyć w czasie trwania Wielkiej Nowenny nie jest po myśli sił zła. Dlatego z jeszcze większą gorliwością zachęcamy naszych miłych parafian do codziennego odmawiania chociaż jednej dziesiątki różańca świętego, aby chronić nasze rodziny i ojczyznę przed zakusami zła które próbuje opanować świat. Niech nam Pan Jezus w tym naszym oddaniu się Jego Matce błogosławi. Osoby chętne do odmawiania różańca po raz kolejny zachęcamy do zabrania dziesiątki różańca, ze stolika przy „Złotej Kaplicy”, aby podjąć modlitwę różańcową.

11.    Szensztackie Siostry Maryi zapraszają  na pielgrzymkę autokarową na czuwanie nocne Ruchu Szensztackiewgo   na Jasnej  Górze  - 30/31  marca 2019 r. W PROGRAMIE także nawiedzenie  świętych miejsc: SMARDZEWICE - Sanktuarium św. Anny. Klasztor  i kościół z XVII wieku i SULEJÓW -  Zespół klasztorny opactwa cysterskiego. 30 / 31 marca - CZUWANIE NOCNE NA JASNEJ GÓRZE - RYWAŁD - Sanktuarium Matki Bożej Rywałdzkiej i JABŁONOWO  POMORSKIE  - Sanktuarium  Bł. Marii Karłowskiej. Szczegóły w gablocie.

12.    Msza św. z podziękowaniem za otrzymane łaski , z prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej i zdrowie   dla Zelatorów Żywego Różańca w poniedziałek o godz.18.00,  O zdrowie i Boże błog. i Dary Ducha Świętego   dla 7 Róży Matek, Członków ich Rodzin i Kapłanów naszej Parafii w czwartek o godz.7.00,  Z podziękowaniem za otrzymane łaski , z prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo, zdrowie i pokój w Rodzinach 30 Róży Matek oraz potrzebne łaski i Dary Ducha Świętego dla naszych Kapłanów w niedzielę o godz.7.00.                              

13.    W minionym tygodniu odeszła po nagrodę do Pana śp. Krystyna Liedtke z ul. Prusa – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłą polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…   
Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej  z Kartuskiego Raju  polecamy dzieci i młodzież po zimowym odpoczynku, aby zapałem i gorliwością przystąpili do nauki oraz Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia.                                                                                                                
Wasi  Duszpasterze