I Niedziela Wielkiego Postu 10.03.2019 r.

Pwt 26,4-10 Wyznanie wiary ludu wybranego
Rz 10,8-13 Wyznanie wiary prowadzi do zbawienia
Łk 4,1-13 Jezus przebywał w Duchu Świętym na pustyni i był kuszony

Uczestnicząc w obrzędach i w liturgii, uczymy się historii zbawienia od rodziny i wspólnoty. Gdy składamy wyznanie wiary i gdy czytamy słowo Boże, powoli objawia się nam sam Bóg, Pan i Stwórca wszelkiego stworzenia i historii narodu, do którego należymy. Przychodzi jednak zawsze czas próby, gdy każdy indywidualnie musi skonfrontować się z historią, tradycjami, wartościami przekazanymi nam przez przodków. W świetle czytanego dziś słowa Bożego muszę zapytać siebie, czy Pan jest moim Bogiem? Czy wyznaję, że Chrystus jest moim Zbawicielem? Co to znaczy w moim życiu codziennym? Co jestem gotów zostawić, by nie zdradzić mojego Boga? Co jestem gotów poświęcić, by trwać w Jego miłości? On sam po raz kolejny pragnie w tej liturgii słowa umocnić moją wiarę.

1.    W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu Kościół stawia przed nami Chrystusa przebywającego przez czterdzieści dni na pustyni i kuszonego przez szatana. Rozpoczęty okres postu jest dla nas czasem duchowego wysiłku i zmagania. Niech u progu Wielkiego Postu towarzyszy nam duch pokuty i pragnienie przemiany serc, o co w tych dniach modlimy się z całym Kościołem.

2.    Nabożeństwa pokutne w następującym porządku:
•    W środę o godz. 7.30 i 17.30 – różaniec pokutny i wynagradzający
•    W każdy piątek –  Droga Krzyżowa
-Dla dzieci o godz.16.30
-Dla dorosłych o godz.18.00
-Dla młodzieży o godz.19.15
•    W każdą niedzielę – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz.15.00.

3.    Przypominamy, że w każdy piątek Wielkiego Postu za odmówienie modlitwy do Chrystusa ukrzyżowanego: „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu” oraz za udział w Drodze Krzyżowej, a także w każdą niedzielę za udział w nabożeństwie Gorzkich Żali oraz za odprawienie przynajmniej trzydniowych rekolekcji można uzyskać odpust zupełny.

4.    W przyszłą niedzielę – Niedziela „Ad Gentes” – będziemy łączyć się z modlitwie, poście z misjonarzami  i przeżywać solidarność i odpowiedzialność za misje św. W  tę niedzielę będzie można złożyć swoją ofiarę do puszki przed kościołem, zebrane środki będą wsparciem i niekiedy umożliwią misjonarzom realizować dzieła ewangelizacyjne i humanitarne w krajach misyjnych.

5.    Wraz ze Środą Popielcową rozpoczął się także czas tzw. Komunii świętej wielkanocnej, który potrwa aż do niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Przypominamy o przykazaniu kościelnym mówiącym o powinności skorzystania raz w roku z sakramentu pojednania i przyjęcia Komunii świętej w okresie wielkanocnym.  Na te największe chrześcijańskie święta oczyśćmy nasze serca, uczyńmy je gotowymi na przyjęcie zmartwychwstałego Pana.

6.    W środę 13 marca przypada 6. rocznica wyboru papieża Franciszka. Posługę Ojca Świętego otoczymy naszą modlitwą podczas Mszy Świętych.

7.    Zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”,”Cuda i Łaski Boże”,  „Pielgrzyma” i innych czasopism. Niech duchowa lektura wspiera naszą wielkopostną formację.

8.     W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, pragniemy przygotować dekoracje kwiatowe Grobu Pańskiego  wspólne od wszystkich Parafian, a więc zamiast kwiatów, kto chciałby się przyczynić do dekoracji przy Grobie Pańskim może złożyć ofiarę do skarbonki przy Złotej Kaplicy. Serdeczne Bóg zapłać.

9.    Zachęcamy do włączenia się w dzieło miłosierdzia i pomocy rodzinom potrzebującym na przeżywanie świąt wielkanocnych i nabycie świecy wielkanocnej - paschalika w cenie 10 zł.  

10.    Msza św. w intencji Członków Apostolstwa Dobrej Śmierci w sobotę o godz.8.00.

11.    Zapraszamy na spotkania:
•    Wspólnota młodzieżowa (grupa starsza) - środa, godz. 19.00;
•    Adoracja Najświętszego Sakramentu z uwielbieniem - czwartek, godz. 19.00;
•    Koło misyjne dzieci - sobota, godz. 9.00;
•    Schola dziecięca - sobota, godz. 11.00;
•    Wspólnota młodzieżowa (grupa młodsza) - sobota, godz. 19.00.

12.    W czwartek 4 kwietnia o godz. 18.00  odbędzie się w naszej parafii uroczystość udzielenia Sakramentu Bierzmowania. Szafarzem sakramentu będzie ks. Biskup Pomocniczy  Arkadiusz Okroj. Pamiętajmy o modlitwie za naszych bierzmowanych, aby dary Ducha Świętego, które przyjmą pomogły im w dawaniu świadectwa w swoim otoczeniu.  Plan pracy na najbliższy czas dla kandydatów przedstawia się następująco:
•    wtorek 12 marca - spotkanie formacyjne w salce parafialnej dla młodzieży męskiej grupa I o godz. 16:00-16:45 i grupa II o godz. 16:45-17:30.

13.    W czwartek po mszy św. wieczornej zapraszamy na spotkanie w kościele wszystkich rodziców dzieci, które w tym roku przystąpią do I Komunii św.

14.    Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej zaprasza młodzież męską   (nie tylko tegorocznych maturzystów i starszych) do udziału w dniu skupienia „Na trzy dni zostań klerykiem” w dniach 22-24 marca 2019 r. W tym czasie będzie okazja poznać     seminarium, przyjrzeć się codziennemu życiu kleryków, dowiedzieć się, co jest        przedmiotem studiów filozoficzno-teologicznych w seminarium, jak również podjąć     refleksję nad drogą życiową w ciszy kaplicy seminaryjnej i w rozmowie z kapłanami     posługującymi w seminarium. Dzień skupienia jest bezpłatny.

15.    Nasza Parafia wspólnie z Parafią w Chmielnie organizujemy pielgrzymkę do Turcji Śladami św. Pawła w dniach 16 do 30 października 2019 roku. Szczegóły na stronie internetowej naszej Parafii i w gablocie. Zapisy w biurze parafialnym, serdecznie zapraszamy do udziału.

16.    Dyrekcja Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Kartuzach informuje, że wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców, od września br. przyjmowane będą do Katolickiej Szkoły Podstawowej dzieci do klasy I, IV, VI i VII. W związku z licznymi pytaniami szkoła katolicka organizuje dzień otwarty w niedzielę, 17 marca w godzinach od 8.00 do 13.30. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną szkoły. Informacje o szkole można uzyskać na oficjalnej stronie internetowej (www.katolik.kartuzy.pl) oraz profilu Facebook. Tel. kontaktowy 501 989 523

17.    W przyszłą sobotę 16- ty dzień miesiąca, zapraszamy na nabożeństwo za wstawiennictwem św. Jana Pawła II po mszy św. wieczornej.

18.    W przyszłą niedzielę kolekta na Wyższe Seminarium Duchowne  w Pelplinie.    

19.    Pan Starosta Bogdan Łapa prosi o przekazanie prośby, aby w Powiecie Kartuskim  zostawić 1 % podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego działających na terenie naszego Powiatu. Szczegóły na plakacie w gablocie.

20.     W minionym tygodniu odszedł z naszej parafialnej wspólnoty po nagrodę do Pana śp. Nastazy Lejk z ul. Bohaterów Westerplatte, a pogrzeb śp. Henryka Sikorskiego z ul. Bohaterów Westerplatte w poniedziałek o godz.10.00 w kolegiacie. Eksporta z Domu Pogrzebowego przy Placu św. Brunona  – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…    

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej pierwszej wielkopostnej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju  polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia.                                                                                                                
                                                                                                             
Wasi Duszpasterze