III Niedziela Wielkiego Postu

Wj 3,1-8a.13-15 Powołanie Mojżesza
1 Kor 10,1-6.10-12 Życie Izraela na pustyni jest zapowiedzią rzeczy przyszłych
Łk 13,1-9 Jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie

Boże wezwanie nie ogranicza się do ludzi szczególnie inteligentnych lub specjalnie pobożnych. Dzisiejsza liturgia słowa zwraca nam jednak uwagę na ważny aspekt: łaska Boża odrzucona lub zlekceważona zamiast ziemi obiecanej przynosi cierpienie i śmierć. Bóg miłosierny woła nas, obdarowuje swoimi łaskami, czasem jednak przynagla, w końcu daje nam okazję do rozwoju i pyta: jak to wszystko wykorzystaliśmy. Rachunek sumienia jest nie tylko pożyteczny, ale konieczny do osobistego wzrostu i poczucia szczęścia.

1. Dzisiejsza Ewangelia przynagla nas do wkroczenia na drogę nawrócenia. Czas Wielkiego Postu stwarza ku temu wiele niepowtarzalnych okazji – jest bowiem czasem łaski od Pana. Pamiętajmy, że najważniejszym zadaniem w tym świętym czasie jest nasze nawrócenie. Chodzi o nawrócenie we wszystkich wymiarach naszego życia osobistego i społecznego, rodzinnego. Potrzeba wiele pokory i silnej wiary w Boże miłosierdzie. Nawrócenie ma się bowiem dokonać przede wszystkim w naszym sercu. Pomagają nam w tym zewnętrzne praktyki pokutne oraz udział w wielkopostnych nabożeństwach: piątkowej drodze krzyżowej i niedzielnych gorzkich żalach. Przypominamy, że za pobożny udział w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny.

2. Wielki Post jest czasem dobrych postanowień, odwrócenia się od zła i czynienia dobra. Warto, żeby te postanowienia miały bardzo konkretny wymiar. Niech to będą konkretne wyrzeczenia, niech to będzie codzienna dodatkowa chwila przeznaczona na lekturę Pisma Świętego, na rozmyślanie męki i śmierci Pana Jezusa, na modlitwę i zastanowienie się nad własnym życiem, postępowaniem. Pamiętajmy o dobrym przeżyciu sakramentu pokuty i pojednania. Przystąpienie do niego w tym czasie jest przecież naszym obowiązkiem. Nie odkładajmy tego na ostatnią chwilę! Kapłani codziennie służą posługą w konfesjonale.

3. W poniedziałek 25 marca przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Z obchodem uroczystości związany jest ogłoszony w Kościele Dzień Świętości Życia i Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Msze Święte w naszym kościele o godz. 7.00, 8.30, 11.00, 16.30 i 18.00. Zachęcamy wszystkich wiernych do obrony życia poczętego poprzez duchową adopcję. Uroczyste podjęcie dzieła modlitwy za nienarodzonych odbędzie się podczas Mszy Świętej o godz. 18.00, deklaracje można już dziś zabrać, aby wypełnione w poniedziałek uroczyście złożyć. Podczas tej właśnie mszy św. będzie można podjąć dzieło duchowej adopcji, składając zobowiązanie modlitwy w intencji nienarodzonego dziecka i jego rodziców W tym dniu ofiary na tacę przeznaczymy na Fundusz Obrony Życia. Uroczystość tę obchodzimy w Kościele jako Dzień Świętości Życia oraz Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Życie – wielki dar Stwórcy – jest święte od poczęcia w łonie matki aż do śmierci, domaga się poszanowania i obrony. Pamiętajmy, że nikt oprócz Pana Boga nie ma nad nim władzy.

5.Nabożeństwa pokutne w następującym porządku:
• W każdą środę o godz.7.30 i 17.30 – różaniec
• W każdy piątek – Droga Krzyżowa
-Dla dzieci o godz.16.30
-Dla dorosłych o godz.18.00
-Dla młodzieży o godz.19.15
• W każdą niedzielę Wielkiego Postu – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz.15.00

6.Za dwa tygodnie w niedzielę 7 kwietnia w naszej parafii rozpoczniemy rekolekcje wielkopostne dla dorosłych i dla dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 2.

7.Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Pielgrzyma”, „Gościa Niedzielnego” oraz innych czasopism.

8.Kandydaci w tym tygodniu w ramach przygotowań do przyjęcia sakramentu bierzmowania spotykać się będą w kościele na ćwiczeniach przygotowawczych połączonych z nowenną do Ducha Świętego: w środę i czwartek o godz. 16.00. W piątek młodzież uczestniczy w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Następne spotkania: w poniedziałek 1 kwietnia i wtorek 2 kwietnia godz. 16.00 oraz w środę 3 kwietnia o godz. 19.00 razem ze świadkami do bierzmowania. Spowiedź dla kandydatów, ich świadków i rodzin w środę o godz. 17.00. Pamiętajmy o modlitwie za naszych bierzmowanych, aby dary Ducha Świętego, które przyjmą pomogły im w dawaniu świadectwa w swoim otoczeniu.

9.We wtorek zapraszamy na spotkanie z liderami zespołu "Wyrwani z niewoli" Piotrem Zalewskim oraz Jackiem Zajkowskim, którzy podzielą się swoim świadectwem wiary i nawrócenia - wtorek, godz. 18.30.

10.Zapraszamy na spotkania:
• W środę o godz. 19.00 spotkanie Wspólnoty Młodzieżowej (grupa starsza).
• W piątek o godz. 15.45 wyjazd dzieci z koła misyjnego do Pelplina na swoje rekolekcje.
• W sobotę o godz. 11.00 próba scholi dziecięcej.

11.W niedzielę palmową organizujemy wyjazd na diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży do Kościerzyny. Zgłoszenia u ks. Stanisława.

12.W przyszłą niedzielę będzie można wesprzeć ofiarami do puszek wolontariuszy z poznańskiego Ruchu Przymierze Miłosierdzia, którzy wyjeżdżają w tym roku na wolontariat misyjny do Brazylii. Wśród wyjeżdżających jest również nasza Parafianka.

13.We wtorek (2 kwietnia) zapraszamy na spotkanie rodziców młodzieży przygotowującej się do bierzmowania z klas VII.

14.Od kilku lat na terenie naszego kraju odbywa się ogólnopolska akcja „Pola nadziei”, mająca na celu pozyskanie środków na potrzeby hospicjów. Jedynym hospicjum związanym z Caritas Diecezji Pelplińskiej jest Kartuskie Hospicjum Domowe. Z dniem 1 października rozpoczęliśmy budowę hospicjum stacjonarnego w Kartuzach. To dzięki ludzkiej życzliwości udało się rozpocząć to wielkie dzieło. Już dziś pragniemy ogłosić i zachęcić wszystkich do włączenia się w tę akcję, która odbędzie się w niedzielę 7 kwietnia. Zachęcamy również do wzięcia udziału w akcjach towarzyszących. Szczegóły na plakacie. Jednocześnie informujemy, że biuro hospicjum jest czynne codziennie od poniedziałku do piątku, w godz.8.00-10.00 w plebanii parafii św. Wojciecha w Kartuzach na Os. Wybickiego oraz o możliwości odpisania 1% podatku na działalność hospicyjną.

15.Szensztackie Siostry Maryi oraz Rodziny Szensztackie zapraszają na spotkania dla małżonków i rodziców wraz z dziećmi . Pierwsze spotkanie odbędzie się 26 marca o godz. 18. 00 w domu Sióstr . Dokładniejsze informacje w gablocie .

16. Rycerze Kolumba z Sierakowic zapraszają do udziału w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Szczegóły na plakacie w gablocie.

17.Msza św. z podziękowaniem za otrzymane łaski, zdrowie i opiekę Matki Bożej i z prośbą o dalsze Boże błog. opiekę Matki Bożej dla Członkiń 17 Róży Niewiast i ich Rodzin i kapłanów w środę o godz.8.00, z podziękowaniem za otrzymane łaski, zdrowie i opiekę Matki Bożej i z prośbą o dalsze Boże błog. opiekę Matki Bożej dla Członków VIII Róży Ojców ich Rodzin i Kapłanów w środę o godz.8.00.

18.W minionym tygodniu odeszli po nagrodę do Pana śp. Jacek Jereczek z Zielonego Wzgórza, śp. Ryszard Krysiak z ul. Obrońców Poczty Polskiej i śp. Kazimierz Czerwionka z Zielonego Wzgórza, a pogrzeb śp. Albina Rycherta z ul. 3 Maja w poniedziałek o godz.9.30 w kolegiacie i śp. Tadeusza Reglińskiego z ul. Chmieleńskiej w poniedziałek o godz.13.00 w kolegiacie. Eksporty z Domu Pogrzebowego przy Placu św. Brunona – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej kolejnej wielkopostnej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia.
Wasi Duszpasterze