5 Niedziela Wielkiego Postu

Iz 43,16-21 Obietnica nowego wyzwolenia
Flp 3,8-14 Upodabniając się do śmierci Chrystusa, dojdę do powstania z martwych
J 8,1-11 Od tej chwili już nie grzesz

Dlaczego człowiek skupia się na ważeniu grzechów? Dlaczego stara się odpowiedzieć na pytanie, czy wypełnił swoje obowiązki? Święty Paweł zwraca nam uwagę, że są to dylematy niewolnika albo sługi. Dylematy kogoś przymuszonego do pracy, którego serce jest przy zupełnie innych wartościach. Dlatego Apostoł cieszy się, że jego to już nie dotyczy, bo uwierzył w Chrystusa, który całkowicie zmienił jego życie, jego sposób oceny własnych działań, osiągnięć i podejście do osiągnięć innych. Wciąż brak mu doskonałości w spojrzeniu według Chrystusa na ludzkie życie, ale codziennie się w tym doskonali. Słuchając z uwagą dzisiejszych czytań, spróbujmy odpowiedzieć na pytanie: a jak jest ze mną?

1. Kojące spojrzenie Chrystusa i słowa przebaczenia, których doświadczyła kobieta cudzołożna, odkrywają przed nami najgłębszy sens Wielkiego Postu. Pan Bóg pragnie nam przebaczyć i darować nowe życie w Jezusie Chrystusie. Źródłem Bożego przebaczenia jest pozostawiony dla nas na ziemi sakrament pokuty. Pozwólmy Bogu obdarować się przebaczeniem i dobrze przygotować na nadchodzące święta.

2. Dzisiaj w naszej parafii rozpoczynamy rekolekcje wielkopostne dla dorosłych i dla dzieci ze Szkoły Podst. Nr 2, które poprowadzi ks. Lic. Teologii Łukasz Simiński z Lublina. We wtorek i w środę kolekta dla ks. Rekolekcjonisty, jako wyraz naszej wdzięczności za trud głoszenia rekolekcji św. Program rekolekcji jest następujący:
Niedziela 7.04.2019
Nauki rekolekcyjne na wszystkich Mszach Świętych (dla dzieci godz.12.30)
PONIEDZIAŁEK 8.04.2019
Godz. 7.00 Msza św. z nauką dla dorosłych
Godz. 8.00 Nauka dla dzieci Szkoły Podstawowej nr 2 kl. IV – VIII (w kościele)
Droga Krzyżowa w Kościele
Godz. 9.30 Nauka dla dzieci Szkoły Podstawowej nr 2 kl. 0– III (w kościele)
Droga Krzyżowa w Kościele
Godz. 10.30 Msza św. z nauką dla chorych i osób starszych (z udzieleniem sakramentu chorych i Błogosławieństwem Lourdzkim)
Godz. 18.00 Msza św. z nauką dla dorosłych
Po Mszy św. Nabożeństwo dla rodziców i małżonków
WTOREK 9.04.2019
Godz. 7.00 Msza św. z nauką dla dorosłych
Godz. 8.00 Nauka dla dzieci Szkoły Podstawowej nr 2 kl. IV – VIII (w kościele)
Godz. 9.30 Nauka dla dzieci Szkoły Podstawowej nr 2 kl. 0– III (w kościele)
Godz. 10.30 Msza św. z nauką dla dorosłych (błogosławieństwo Matek w stanie błogosławionym i małych dzieci)
Godz. 18.00 Msza św. z nauką dla dorosłych
ŚRODA 10.04. 2019
Godz. 7.00 Msza św. z nauką dla dorosłych
Od godz. 8.00 do godz. 10.00 spowiedź św.
Godz. 8.30 Nauka dla dzieci Szkoły Podstawowej nr 2 kl. IV – VIII
Godz. 9.30 Nauka dla dzieci Szkoły Podstawowej nr 2 kl. 0– III
Godz. 10.00 Msza św. z nauką dla dorosłych
Od godz. 15.00 do godz. 18.30 – spowiedź św.
Godz. 16.30 Msza św. z nauką dla dorosłych (w tym czasie przerwa w spowiedzi)
Godz. 18.00 Nowenna do M.B.N.P, msza św. z nauką dla dorosłych

3. W dzisiejszą niedzielę zmienia się charakter przeżywanego okresu na bardziej pasyjny. Od jutra podczas liturgii Mszy Świętej będziemy modlić się prefacją o Męce Pańskiej, a ponadto zachowujemy w naszej Ojczyźnie zwyczaj zasłaniania krzyży.

4. Nabożeństwa pokutne w następującym porządku:
• W środę o godz.17.30 – różaniec
W piątek – Droga Krzyżowa – tylko jedna - po mszy św. wieczornej już o godz.17.00, nie będzie już mszy św. o godz.18.00, intencje mszalne z tej mszy św. będą odprawione o godz.17.00. Trasa Drogi Krzyżowej wokół Jeziora Klasztornego będzie następująca: z kościoła ul. Klasztorną, Aleją Filozofów w Gaju Świętopełka, ul. Majkowskiego, ścieżką rowerowo – spacerową nad Jeziorem Klasztornym, Klasztorną i zakończenie przy krzyżu pokartuskim przy kościele. Serdecznie zapraszamy do udziału i prosimy o zabranie ze sobą świec i śpiewników, ponieważ będziemy śpiewać więcej zwrotek pieśni pasyjnych.
• W niedzielę Wielkiego Postu – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz.15.00

5. Chorych z posługą sakramentalną odwiedzimy w Wielki Piątek od godz.8.00. Odwiedzimy wszystkich chorych, których odwiedzamy w pierwsze soboty miesiąca oraz wszystkie osoby starsze i chore które zostaną zgłoszone w biurze parafialnym.

6. Uroczysty chrzest św. będzie w I Święto Wielkanocy w czasie mszy św. o godz.12.30. nauka przed chrztem dla rodziców i chrzestnych w środę 17 kwietnia o godz.17.30.

7. Przyszła niedziela będzie już Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam głębokie przeżywanie tajemnicy męki i zmartwychwstania Chrystusa Pana. Podczas uroczystej liturgii pobłogosławimy gałązki wierzbowe, które będą przypominały palmy jerozolimskie, słane pod stopy wjeżdżającego do Świętego Miasta Chrystusa – Mesjasza.

8. Przypominamy, że również w tym roku pragniemy przygotować dekoracje kwiatowe Grobu Pańskiego wspólne od wszystkich Parafian, a więc zamiast kwiatów, kto chciałby się przyczynić do dekoracji przy Grobie Pańskim może złożyć ofiarę do skarbonki przy Złotej Kaplicy. Serdeczne Bóg zapłać.

9. W środę spotkanie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, godz. 19.00.

10. W czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu z uwielbieniem, godz. 19.00.

11. W piątek spotkanie Wspólnoty trudnych Małżeństw SYCHAR, godz. 19.00.

12. W sobotę próba scholi parafialnej o godz. 11.00.

13. W przyszłą niedzielę wyjazd młodzieży na diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży do Kościerzyny. Wyjazd o godz. 12.00 z parkingu przy Pl. św. Brunona.

14. Dzisiaj zachęcamy do nabycia „Gościa Niedzielnego”, „Pielgrzyma”, „Małego Pielgrzyma” i innych czasopism.

15. W przyszłą niedzielę, druga miesiąca, kolekta na cele inwestycyjne.

16. Msza św. w intencji wszystkich chorych naszych Parafian w poniedziałek o godz.10.30, w intencji śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego Małżonki Marii oraz za wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej w 9 rocznicę w środe o godz.18.00, w intencji Ojca św. Franciszka, naszych Biskupów, Kapłanów, Ojca Jonasza oraz o powołania do kapłaństwa, życia zakonnego, misyjnego i konsekrowanego oraz do F.Z.Ś. w sobotę o godz.8.00.

17. Diecezjalny Duszpasterz Żywego Różańca zaprasza na VII Ogólnopolską Pielgrzymkę Żywego Różańca na Jasną Górę pod hasłem „W mocy Ducha Świętego z Pauliną Jaricot" , która odbędzie się w dniach 31 maja – 1 czerwca 2019 roku. Zgłoszenia grup należy kierować bezpośrednio do moderatora diecezjalnego Żywego Różańca, ks. Eugeniusza Filipskiego (tel. 58 536 12 21 wew. 311) do 15 maja br

18. Collegium Marianum Liceum Katolickie im. Jana Pawła II w Pelplinie zaprasza tegorocznych absolwentów gimnazjum i szkoły podstawowej oraz inne osoby zainteresowane działalnością szkoły na II Dzień Otwarty. Odbędzie się on w sobotę 13 kwietnia 2019 r., w godz. od 10.00 – 13.00. Bliższe informacje na temat działalności szkoły można znaleźć na stronie: www.collegiummarianum.pl”.

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej, dziś rekolekcyjnej, wielkopostnej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju na czas rekolekcji polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia.

Wasi Duszpasterze