IV Niedziela Wielkanocna

Dz 13,14.43-52 Apostołowie zwracają się do pogan
Ap 7,9.14b-17 Baranek będzie ich pasł i prowadził ich do źródeł wód życia
J 10,27-30 Jezus daje swoim owcom życie wieczne

Tak trudno jest się oderwać od ludzkiego pragnienia sukcesu i tak trudno jest powstrzymać się od zazdrości, gdy inni ten sukces osiągają. Dzieje Apostolskie mówią nam, że ludzka zazdrość wystarczyła, by Żydzi z Antiochii Pizydyjskiej odrzucili Ewangelię i rozpoczęli prześladowanie Apostołów. Ci, którzy całym sercem pragną należeć do Chrystusa, zawsze staną się obiektem prześladowania. Jak uczynili Mistrzowi, tak uczynią i Jego uczniom. Dlatego naśladowania Chrystusa wymaga ciągłego dialogu miłości z Mistrzem, aby ze spokojem przyjmować ataki. Podstawową rolę w dialogu miłości ma słuchanie słowa Bożego.

1. Pan Jezus sam siebie nazywa Dobrym Pasterzem, który daje swoje życie za owce. Wypełnił to całkowicie, ofiarując siebie na ołtarzu krzyża. Po swoim zmartwychwstaniu przekazał misję pasterską tym, których sam wybiera, aby ją wypełniali aż po krańce świata i aż do końca czasu. Niedziela Dobrego Pasterza ukazuje nam Chrystusa zatroskanego o zbawienie wszystkich, których powierza Mu Bóg Ojciec. Szczególnym znakiem tej pasterskiej miłości są sakramenty św., których sprawowanie Chrystus pozostawia swoim uczniom i ich następcom. Dzisiejsza niedziela jest szczególną okazją do modlitwy o dobrych pasterzy – gorliwych i świętych kapłanów oraz o powołania do życia konsekrowanego.

2. Dzisiaj rozpoczynamy tydzień modlitw o powołania do służby w Kościele. Codziennie będziemy prosić o nowych kapłanów, misjonarzy, osoby konsekrowane. Będziemy modlić się, aby wezwani przez Pana żniwa ochotnym sercem przyjęli powołanie, a także, aby rodziny wspierały tych, których Pan sobie wybrał. Niech błogosławieństwo nowych powołań spocznie również na naszej wspólnocie parafialnej.

3. Dzisiaj procesja wielkanocna przed mszą św. o godz.11.00, a w przyszłą niedzielę przed mszą św. o godz.18.00.

4. Dnia 13 maja rozpoczynamy czas nabożeństw fatimskich, nawiązujących do objawień Matki Bożej w Fatimie. Są one odpowiedzią na dwa wezwania Maryi: do modlitwy różańcowej i do czynienia pokuty za grzeszników. Nabożeństwa fatimskie odprawiamy 13. dnia miesiąca od maja do października. Początek nabożeństw jutro: Różaniec Fatimski o godz.17.30, Msza św. o godz.18.00, po mszy nabożeństwo majowe i procesja fatimska do Parku św. Jana Pawła II.

5. W sobotę nasza parafialna uroczystość I Komunii św. Dzieci przygotowujące się do I Komunii św. zapraszamy na spotkania przygotowawcze we wtorek, środę i czwartek na godz. 16.30. Spowiedź św. dla Członków Rodzin w czwartek o godz. 17.30; natomiast uroczysta Pierwsza Spowiedź św. Dzieci w piątek o godz. 16.00, dzieci przychodzą odświętnie ubrane ze świecami z Chrztu św. wraz z Rodzicami– po spowiedzi św. nabożeństwo odnowienia Przyrzeczeń Chrzcielnych
W sobotę dzieci gromadzą się przy kościele o godz.10.50, rozpoczęcie o godz.11.00, po obrzędach wstępnych i błogosławieństwie rodziców, dzieci będą uroczyście wprowadzone do kościoła, dopiero za nimi rodzice i wszyscy wierni. W niedzielę msza św. dla dzieci I Komunijnych o godz.11.00, dzieci zajmują swoje miejsca w ławkach i również uroczyście przystępują do Komunii św. W niedzielę dzieci I Komunijne z Rodzinami zapraszamy na nabożeństwo majowe i dziękczynne na godz.16.00.
W białym tygodniu od poniedziałku do piątku włącznie dzieci będą uczestniczyć we mszach św. o godz. 18.00 - oprócz środy, w tym dniu wszystkie dzieci z Rodzicami i Rodzinami zapraszamy do Sianowa, msza św. o godz.19.00 – dzieci zajmują miejsca w ławkach wraz z rodzicami. Serdecznie zachęcamy do udziału i modlitwy w intencji naszych dzieci, rodziców i naszych rodzin.

6. Dzieci przyjęte do I Komunii św. w ubiegłym roku zapraszamy na mszę św. dziękczynną w dniu I rocznicy - w niedzielę 19 maja na godz.12.30. Spowiedź św. dla tych dzieci w sobotę od godz.17.00.

7. W środę na godz.19.00 zapraszamy na mszę św. w Kaplicy na Wzgórzu Wolności, a w czwartek 16-ty dzień miesiąca po mszy św. wieczornej i nabożeństwie majowym nabożeństwo za wstawiennictwem św. Jana Pawła II w Kaplicy św. Brunona i Świętego naszego Papieża.

8. Zapraszamy na nabożeństwa ku czci Matki Bożej:
• w kościele po mszy św. wieczornej dla całych rodzin
• w kaplicy na Wzgórzu Wolności od poniedziałku do piątku o godz.18.00
• w Łapalicach przy krzyżu: w niedziele o godz.14.00, a w dni powszednie o godz.18.00

9. Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Cuda i Łaski Boże” i „Gościa Niedzielnego”.

10. Szensztackie Siostry Maryi serdecznie zapraszają na 2 pielgrzymki:
• 8 czerwca 2019 – na jednodniową pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Koszalinie na Górze Chełmskiej
• w dniach 15 – 21 lipca – na siedmiodniową pielgrzymkę do Niemiec do Szensztatu.
Dokładniejsze informacje umieszczone są na plakacie w gablocie.

11. Muzeum Kaszubskie w Kartuzach serdecznie zaprasza na Noc Muzeów pod patronatem Burmistrza Kartuz, która odbędzie się w sobotę 18 maja od godz.18.00, Muzeum szczególnie zaprasza na prezentację Kartuz z lotu ptaka, lot dronem nad Kartuzami, który można oglądać w transmisji na żywo. O atrakcje naziemne zadbają rekonstruktorzy SRH Fort odtwarzający pułk kaszubski, a o 22.30 odbędzie się pokaz laserowy.

12. Z początkiem roku weszła w życie zainicjowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę nowelizacja Ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej. Dzięki wprowadzonym zmianom z darmowej porady prawnej, udzielanej przez adwokata lub radcę prawnego, może skorzystać obecnie każdy, kogo nie stać na opłacenie pomocy prawnika. Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej odbywa się w punktach wyznaczonych przez powiaty. Więcej informacji można uzyskać w urzędzie gminy lub starostwie.

13. Wczoraj rozpoczęła się ogólnopolska akcja „Dar na Stulecie” dla uczczenia stulecia urodzin Karola Wojtyły. Jej celem jest zbudowanie duchowego pomnika z serc i umysłów Polaków poprzez różnorodne inicjatywy modlitewne i charytatywne, naukowe i artystyczne, edukacyjne i wychowawcze. Gorąco zachęcamy do włączenia się w ten projekt. Szczegółowe informacje na plakacie i stronie www.darna100.pl

14. Msza św. z prośbą o upragniony deszcz dla spragnionej ziemi ofiarowana od Rolników z miejscowości Kosy we wtorek o godz.18.00, z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o przebaczenie grzechów, o dalsze Boże błog., zdrowie i opiekę Matki Bożej Różańcowej dla 45 Róży Matek i Członków ich Rodzin oraz Kapłanów naszej Parafii w środę o godz.8.00, z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze Boże błog., zdrowie i opiekę Matki Bożej dla Stowarzyszenia Kaszubskich Amazonek w środę o godz.18.00, za + Gertrudę Kreft od I Róży Matek w piątek o godz.8.00, w intencji Członków ADŚ w sobotę o godz.8.00.

15. Serdecznie zapraszamy na projekcję filmu „Miłość i Miłosierdzie” w czwartek 16 maja o godz.11.00 i 15.00, która odbędzie się w Kartuskim Centrum Kultury. Bilet normalny 16 zł, ulgowy 14 zł, z kartą Visa 12 zł. Zapraszamy.

16. Pogrzeb śp. Mirosława Płotka z ul. Prokowskiej w poniedziałek o godz.10.00 w kolegiacie. Eksporta z Domu Pogrzebowego przy Placu św. Brunona – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłego polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
• 14 V – św. Maciej (I w.), uczeń Pana Jezusa, wybrany do grona Apostołów, męczennik,
• 16 V – św. Andrzej Bobola (1591-1657), polski jezuita, misjonarz wśród prawosławnych, zamęczony przez kozaków, patron Polski.