VI Niedziela Wielkanocna

Dz 15,1-2.22-29 Dekret Soboru Jerozolimskiego
Ap 21,10-14.22-23 Miasto Święte
J 14,23-29 Duch Święty nauczy was wszystkiego

Pan Jezus mówi do Apostołów, że warunkiem przyjęcia Go do własnego życia jest miłość i zachowanie Jego nauki. On sam jest tym, który prowadzi nas do niebieskiego Jeruzalem. To, co było przed Nim, to znaczy przymierze tylko z jednym narodem, trzeba przewartościować w świetle miłości do Niego. Dlatego w pierwszym czytaniu usłyszymy o zdecydowanej reakcji Świętego Pawła przeciw tym, którzy nie liczą się z tym faktem. Tak zwany Sobór Jerozolimski, czyli pierwsze oficjalne zebranie Apostołów, absolutnie zgadza się z Pawłem i to potwierdza nie tylko listem, ale też świadectwem członków wspólnoty jerozolimskiej. Niestety, dzisiaj wielu chrześcijan chce pozostać na poziomie intelektualnej akceptacji Jezusa bez umiłowania Jego jako najważniejszej Osoby w życiu.
Słowo Boże osądzi każdego z nas. W tym miesiącu kroczymy z Maryją, opromienieni i radośni Paschą Jej Syna. Dziś, w szóstą niedzielę Wielkanocy, gromadzimy się wokół ołtarza, żeby to misterium paschalne mogło przemienić całe nasze życie. Przyjmowanie sakramentów św., zwłaszcza pełny udział w Eucharystii, wsłuchiwanie się w słowo Boże – to wszystko otwiera nas na Najwyższego, który zadziwia swoją mocą, dobrocią i bezinteresownością – miłosierdziem. Tak rodzi się nasza wiara, nadzieja i miłość – dobro, którym można i trzeba dzielić się z innymi. Tak rodzi się prawdziwa komunia z Panem Bogiem i z naszymi braćmi.
W dzisiejszej modlitwie szczególnie pamiętamy o naszych matkach z okazji ich święta. Niech Najświętsza Maryja Panna, wzór macierzyńskiego serca, nieustannie wyprasza potrzebne dary, a wdzięczność i miłość najbliższych zawsze radują Wasze serca.

Dzisiaj zapraszamy do udziału w III-cim Festynie Parafialnym ,, Podaruj Swe Serce” w tym roku dla Kartuskiego Hospicjum, Bóg zapłać za składane ofiary do puszek na budowę Hospicjum, którego akt erekcyjny został wmurowany w ubiegłym tygodniu.

Program:
Godzina 11:50 Rozpoczęcie Festynu - Otwarcie
11:50 – 12:20 Ks. Łukasz Delewski
12:30 - 13:00 Msza Święta
13:15 – 13:45 występ Artystyczny sióstr Rybakowskich z Chmielna
13 : 45 – 14 :00 Licytacja
14:00 – 14:20 Artystyczny Występ Dziecięcego zespołu ,, Słonuszka ‘’ ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kartuzach
14:20 – 14:30 Licytacja
14:30 – 15 :10 Występ Dominiki Kwiatkowskej
15:15 – 16:10 Występ Kaszubskiego Kabaretu ,, Kuńda’’
16:15 - 17:00 Występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Łapalic koncert specjalnie dla wszystkich Matek
17:00 zakończenie Festynu

1. Zapraszamy na nabożeństwa ku czci Matki Bożej:
w kościele po mszy św. wieczornej dla całych rodzin
w kaplicy na Wzgórzu Wolności od poniedziałku do piątku o godz.18.00
w Łapalicach przy krzyżu: w niedziele o godz.14.00, a w dni powszednie o godz.18.00

2. Od poniedziałku, 27 maja, przez trzy kolejne dni będziemy się modlić o dobre urodzaje i za kraje głodujące. Będziemy prosić Boga o obfite plony i błogosławieństwo dla ciężkiej pracy ludzkiej na roli, o sprawiedliwy podział dóbr i chleb dla głodujących w naszym kraju i na całym świecie. Nabożeństwa i procesje błagalne o urodzaje i za kraje głodujące: we wtorek w Łapalicach przy krzyżu o godz.17.30 msza św. z nabożeństwem błagalnym i obrzęd błogosławieństwa pól, a w poniedziałek i środę w kolegiacie przed mszą św. o godz.18.00 procesje błagalne o urodzaje.

3. W przyszłą niedzielę uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, wszystkich chętnych do udziału w Pieszej Pielgrzymce do Wejherowa na Odpust Kalwaryjski – Wniebowstąpienia Pańskiego (2 czerwca) zapraszamy wspólnie z Parafią w Grzybnie. Zapisy i informacje szczegółowe w biurze parafialnym w Parafii w Grzybnie, można zapisać się za pośrednictwem strony internetowej. 3. www.parafiagrzybno.pl. Zachęcamy do udziału.

4. Od piątku będziemy przyzywać Ducha Świętego jako przygotowanie do uroczystości Zielonych Świąt. Modlitwy nowenny odmawiamy na zakończenie nabożeństwa majowego.

5. W sobotę - nabożeństwo pierwszo sobotnie: o godz.7.30 różaniec, a po mszy św. o godz.8.00 w czasie której szczególnie będziemy się modlić w intencji ofiarodawców, darczyńców i przyjaciół naszej parafii - nabożeństwo do Niepokalanego Serca N.M.P. W sobotę Ks. Wojciech i Ks. Marcin odwiedzą swoich Chorych z posługą sakramentalną. Natomiast w czwartek od godz. 8.30 ks. Stanisław odwiedzi swoich chorych.

6. W przyszłą niedzielę:
*Suma z liturgią w języku kaszubskim
*Msza św. z chrztem dzieci o godz.13.30, nauka przed chrztem w sobotę o godz.17.30 w spowiednicy
*godz.15.00 nabożeństwo różańcowe dla Róż Żywego Różańca i wszystkich wspólnot parafialnych i spotkanie III Zakonu św. Franciszka

7. W środę o godz. 19.00 spotkanie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

8. W sobotę nie odbędą się spotkania dla dzieci z koła misyjnego oraz scholi. Najbliższy termin spotkania oraz śpiewu naszej scholi to niedziela 9 czerwca podczas Mszy św. o godz. 12.30.

9. W sobotę o godz. 5.30 z dworca PKS wyjazd młodzieży na ogólnopolskie spotkanie młodych LEDNICA 2000.

10. W sobotę, 8 czerwca organizujemy wyjazd dla dzieci działających w grupach parafialnych do JUMPCITY w Gdańsku. Prosimy rodziców o odbiór kart zgłoszeń i oddanie ich wypełnionych do 2 czerwca.

11. Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie zaprasza młodych ludzi, rozpoznających drogę powołania kapłańskiego, do rozpoczęcia studiów i formacji w seminarium pelplińskim, które jest częścią Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kandydaci, w tym również tegoroczni maturzyści, proszeni są o zgłoszenie się do 11 lipca 2019 roku na rozmowę kwalifikacyjną (umówioną wcześniej telefonicznie – tel. 58 536 17 62) oraz o złożenie w rektoracie WSD odpowiednich dokumentów. Szczegółowe informacje na temat warunków przyjęcia są podane na stronie internetowej seminarium pelplińskiego oraz w gablocie ogłoszeń w naszym kościele. Można się z nimi zapoznać także w biurze parafialnym.

12. Dzisiaj procesja wielkanocna z niedzielnym pokropieniem przed mszą św. o godz. 8.15, a w przyszłą niedzielę przed mszą św. o godz. 9.30

13. W przyszłą niedzielę tj.  2 czerwca będziemy gościć w naszej parafii Siostry Szensztackie , które podzielą się z nami charyzmatem  swojej wspólnoty  a po Mszach Świętych będą zbierane ofiary dla sióstr na rzecz budowy domu pielgrzyma przy Sanktuarium  Przymierza w Koszalinie na Górze Chełmskiej .

14. Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego” i innych czasopism

15. Kartuskie Centrum Kultury zaprasza na koncert z okazji XX – Lecia Chóru Kakofonia. Koncert jubileuszowy odbędzie się w niedzielę 26 maja o godz. 19.00 w Galerii Refektarz.

16. Msza św. z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze Boże błog. i opiekę Matki Bożej dla 5 Róży św. Kamila oraz dla Kapłanów naszej Parafii w poniedziałek o godz.18.00, msza św. w intencji Zrzeszonych Rzemieślników w Cechu Rzemiosł Różnych w Kartuzach oraz Członków ich Rodzin i za zmarłych Rzemieślników oraz z ich Rodzin we wtorek o godz.9.00, z prośbą o dobre plony oraz o Boże błog. dla wszystkich naszych wiernych pod przewodnictwem Ducha Świętego, abyśmy wspólnie budowali piękny kościół Boży w naszych sercach, wspólnotach kapłańskich, zakonnych, rodzinach, o Boże błog. w naszej Ojczyźnie i nam przez serce Twej Matki, a naszej Królowej we wtorek o godz.17.30 pod Łapalickim Krzyżem, o zdrowie i Boże błog. dla Członkiń 42 Róży Matek i ich Rodzin oraz Kapłanów posługujących w naszej Parafii w środę o godz.7.00, o Boże błog., Dary Ducha Świętego i zdrowie dla Kapłanów ofiarowana od 26 Róży Matek w niedzielę o godz.9.30.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
⦁ 29 V – św. Urszula Ledóchowska (1865-1939), polska zakonnica, patriotka, założycielka zgromadzenia sióstr urszulanek szarych,
⦁ 31 V – święto Nawiedzenia NMP,
⦁ 1 VI – św. Justyn (zm. ok. 165 r.), rzymski filozof, obrońca wiary, męczennik.