Wniebowstąpienie Pańskie

Dz 1,1-11 Uniósł się w ich obecności w górę
Hbr 9,24-28;10,19-23 Chrystus wszedł do samego nieba
Łk 24,46-53 Jezus został uniesiony do nieba

Ani Apostołowie, ani inni wielcy święci nie usłyszeli od Pana Jezusa, kiedy zostanie przywrócone królestwo Izraela. W czasach poapostolskich w Kościele zaczęto mówić, że to sam Kościół stał się nowym Izraelem i że królestwo jest już tutaj, na ziemi, a w pełni ujawni się na końcu czasów. Do jakiego nieba wstąpił Pan Jezus? Dużo o tym usłyszymy w czytaniu z Listu do Hebrajczyków. Czy to dla ciebie, bracie i siostro, będzie wystarczająca zachęta, aby za tym niebem tęsknić? Czy wciąż będziesz stał przed zasłoną i będziesz próbował odczytać, z czym ci się kojarzy nieczytelny na niej wzór? Może lepiej przyłączyć się do wspólnoty Kościoła, która wielbi i błogosławi Pana Boga, a wtedy zasłona zniknie i zobaczysz niebo.

⦁ Dziś przeżywamy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W Kościele jest obchodzona już od V wieku. Chrystus Pan, zanim opuścił ziemię, powiedział do Apostołów: „A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie” (J 12,32). Tłumaczył im, że Jego odejście jest potrzebne, aby mógł zesłać Ducha Pocieszyciela. Po złożonej z samego siebie Ofierze Nowego i Wiecznego Przymierza wszedł do chwały Ojca, aby wstawiać się za nami, aby przygotować nam miejsce. Wpatrujemy się w górę, każdego dnia podążamy za Nim, obieramy ten właśnie kierunek, krocząc po ziemskich drogach wiary. Moc do tej wędrówki czerpiemy z samego Chrystusa obecnego w Eucharystii, odwagę i siły – z Ducha Świętego, który nieustannie nas wspiera i pociesza. Dzisiejsza uroczystość wyraźnie wskazuje nam na ostateczny kres wszystkich naszych dróg, którym zgodnie z Bożym zamysłem miłości jest życie wieczne w królestwie niebieskim.

⦁ Dzisiaj procesja wielkanocna przed mszą św. o godz.9.30, a w przyszłą niedzielę ostatnia już procesja wielkanocna w tym roku przed mszą św. o godz. 11.00.

⦁ Czerwiec to tradycyjnie miesiąc szczególnego kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Cześć Bożemu Sercu będziemy oddawali podczas nabożeństw czerwcowych Zapraszamy na nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa:
⦁ w kościele po mszy św. wieczornej dla całych rodzin
⦁ w kaplicy na Wzgórzu Wolności od poniedziałku do piątku o godz.18.00
⦁ w Łapalicach przy krzyżu: w niedziele o godz.14.00, a w dni powszednie o godz.18.00

⦁ Trwamy w oczekiwaniu na zesłanie Ducha Świętego. Nowenna przygotowująca nas do tej uroczystości odprawiana jest codziennie w łączności z nabożeństwem czerwcowym po mszy św. o godz.18.00

⦁ Pragniemy przypomnieć, że uroczystością Zesłania Ducha Świętego kończymy okres Paschalnej Pięćdziesiątnicy, a zatem też tzw. okres Komunii świętej wielkanocnej. Codziennie można skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania, aby móc czynić zadość przykazaniom kościelnym – obowiązkowi raz do roku przystąpienia do spowiedzi świętej i przyjęcia w okresie wielkanocnym Jezusa w Komunii świętej.

⦁ W środę zapraszamy wszystkich do modlitwy w intencji naszej Ojczyzny na godz. 17.00, którą rozpoczniemy od wystawienia Najświętszego Sakramentu, różaniec i msza św. o godz.18.00 w intencji Ojczyzny, po Mszy św. spotkanie Członków naszego Caritasu.

⦁ W tym tygodniu dni eucharystyczne:
⦁ w czwartek zapraszamy na godzinę świętą na godz. 17.00,
⦁ w piątek po mszy św. o godz.7.00 nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, spowiedź od godz.16.00, o godz.16.30 dodatkowa Msza św.

⦁ Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, „Apostolstwa Chorych”, „Naszej Arki” oraz inne czasopisma.

⦁ W piątek na godz. 17.30 zapraszamy kandydatów do bierzmowania (spowiedź i msza św. pierwszopiątkowa). Po mszy św. spotkanie w salce dla kandydatów spoza Szkoły nr 2 - przynosimy indeksy.

⦁ W piątek o godz. 19.30 spotkanie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

⦁ W sobotę o godz. 12.30 wyjazd dzieci do JUMPCITY.

⦁ Msza św. z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze Boże błog., Dary Ducha Świętego i opiekę Matki Bożej dla Członków i ich Rodzin I Róży Ojców i Kapłanów naszej Parafii we wtorek o godz.18.00, za śp. Kazimierza Czerwionka ofiarowana od Sąsiadów w piątek o godz.7.00, w intencji Ojca św. , naszych Biskupów, Kapłanów, Ojca Jonasza i o powołania kapłańskie, zakonne, misyjne do życia konsekrowanego i do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w sobotę o godz.8.00, z podziękowaniem za otrzymane dobro i łaski, z prośbą o dalsze Boże błog., zdrowie i opiekę Matki Bożej dla Magdaleny Stankowskiej z okazji 70 Urodzin i jej Rodziny ofiarowana od 40 Róży Matek w niedzielę o godz.8.15.

⦁ Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Kartuzach organizuje przejazd autokarowy na V odpust Kaszubski ku czci Matki Bożej Pani Pomorza na Świętej Górze Polanowskiej w dniu 15.06. wyjazd z Kartuz z parkingu przy Placu św. Brunona o godz.8.00, powrót w godzinach popołudniowych. Kontakt i zapisy: Renata: 604237283. Serdecznie zapraszamy.

⦁ Biuro Radia Maryja w Kartuzach przy Parafii św. Kazimierza zaprasza na XXVIII Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja do Częstochowy w dniu 13.07.2019 r. - wyjazd 13.07 2019 o godz. 22.00 sprzed dworca PKP w Kartuzach, powrót 14.07.2019 w godzinach nocnych. Koszt 100 zł. Zapisy w biurze Radia Maryja w Kartuzach we wtorki i piątki w godz.9.00-11.00, a także pod numerem telefonów: Terenia: 695973912, Brygida: 720115948 i Elżbieta: 691858460.

⦁ Dariusz Zelewski- dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. św. Kazimierza w Kartuzach Rada Pedagogiczna i Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 1 im. św. Kazimierza w Kartuzach oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Jedynki w Kartuzach organizuje w sobotę 8 czerwca 2019 r. od godz. 12.00 – 16.30 Festyn Rodzinny dla uczniów, rodziców szkoły oraz mieszkańców miasta i gminy Kartuzy. Festyn połączony będzie z obchodami Dnia Dziecka. Dla wszystkich moc atrakcji, a do wygrania wiele cennych nagród – m.in. rower, piłki itp. W programie: występy artystyczne na scenie głównej i imprezy i atrakcje towarzyszące sportowo – rekreacyjne.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
⦁ 3 VI – św. Karol Lwanga (1860-1886), afrykański wódz plemienia Nagweya i Towarzysze, męczennicy z Ugandy,
⦁ 5 VI – św. Bonifacy (ok. 673-754), pierwszy biskup misyjny ludów germańskich, męczennik czczony jako patron Niemiec,
⦁ 8 VI – św. Jadwiga (1373-1399), królowa Polski, fundatorka kościołów, opiekunka studentów, założycielka fakultetu teologicznego w Akademii Krakowskiej.
Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej, wielkanocnej niedzieli Wniebowstąpienia Pańskiego. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia.
Wasi Duszpasterze