Zesłanie Ducha Świętego

Dz 2, 1-11 Wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym
Rz 8, 8-17 Wszyscy ci, których prowadzi Duch Boży, są synami Bożymi
J 14, 15-16. 23b-26 Duch Święty was wszystkiego nauczy

Szum fal, szum lasu, szum medialny, szum Wieczernika. Który z nich nam najbardziej odpowiada? Który mówi nam o wielkich dziełach Bożych w zrozumiałym języku? Nie tylko szum, ale i język może być niezrozumiały. Czasem reagujemy na niezrozumiały język zdziwieniem, a czasem po prostu śmiechem. Jak zareagujemy dzisiaj na słowa Pisma Świętego? Czy pozostaną dla nas niezrozumiałym szumem, niewartym zapamiętania, czy słowami Pana Boga, który przemawia do swojej córki, do swojego syna? Czy zachęcą nas do zachowywania nauki Jezusa Chrystusa? Czy naprawdę zależy nam, by w nas zamieszkał Pan Bóg? Liturgia słowa daje nam kolejną szansę. Nie zmarnujmy jej.

1. Obietnica zmartwychwstałego Chrystusa wypełniła się. Zebrani w Wieczerniku Apostołowie otrzymują Ducha Świętego, który po wniebowstąpieniu Chrystusa będzie strzegł Kościoła i prowadził go na spotkanie z Mistrzem na końcu dziejów. Od dnia Pięćdziesiątnicy Kościół odkrywa swoje misyjne posłannictwo i głosi Dobrą Nowinę aż po krańce ziemi.

2. Dzisiejsza uroczystość kończy okres Wielkanocy. Przypominamy jednocześnie, że czas Komunii św. wielkanocnej tradycyjnie jest liczony od Środy Popielcowej do uroczystości Trójcy Przenajświętszej, czyli do przyszłej niedzieli. Zachęcamy tych, którzy z różnych powodów w tym czasie jeszcze nie wypełnili trzeciego przykazania kościelnego, aby skorzystali z sakramentu pokuty i zjednoczyli się z Chrystusem w Eucharystii.

3. Jutro, w poniedziałek - tradycyjnie drugi dzień Zielonych Świąt, obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Podczas Soboru Watykańskiego II biskupi polscy złożyli w Stolicy Apostolskiej prośbę o ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Matką Kościoła i oddanie całej ludzkości Jej Macierzyńskiemu Sercu. Zamykając drugą sesję soborową, papież Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła. Poniedziałkowe święto podkreśla rolę, jaką Maryja pełni w historii zbawienia i w mistycznym Ciele Chrystusa – Kościele. Postarajmy się uczestniczyć we mszy św., mimo, że jest to dzień pracy, zachowajmy świąteczny charakter w naszych domach. Msze św. o godz.7.00, 8.30, 11.00, 16.30 i 18.00.

4. W najbliższy czwartek natomiast oddamy cześć Jezusowi Chrystusowi, Najwyższemu
i Wiecznemu Kapłanowi. To nowe święto, wpisane do kalendarza liturgicznego na polecenie papieża Benedykta XVI, od 2013 roku jest obchodzone w naszej Ojczyźnie. Niech to będzie dzień szczególnej modlitwy naszej wspólnoty parafialnej za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu.

5. W przyszłą niedzielę Uroczystość Trójcy Przenajświętszej – odpust w Goręczynie – suma o godz. 11.30.

6. Wszystkich czcicieli Najświętszego Serca Pana Jezusa zapraszamy do modlitwy podczas nabożeństw czerwcowych:
• w kościele po mszy św. wieczornej dla całych rodzin
• w kaplicy na Wzgórzu Wolności od poniedziałku do piątku o godz.18.00
• w Łapalicach przy krzyżu: w niedziele o godz.14.00, a w dni powszednie o godz.18.00

7. W tym tygodniu przypada 13. dzień miesiąca. Zapraszamy na nabożeństwo ku czci Matki Bożej Fatimskiej w czwartek o godz.17.30 różaniec Fatimski i po mszy św. o godz.18.00 Procesja Fatimska do Parku św. Jana Pawła II.

8. Z radością podajemy do wiadomości, że pochodząca z naszej Parafii Justyna Wenta przyjęła Pierwsze Święte Śluby w Zgromadzeniu Sióstr Miłosierdzia w Chełmnie; Czcigodnej Siostrze Justynie składamy jak najlepsze życzenia Bożego błogosławieństwa i opieki Maryi Niepokalanej z Kartuskiego Raju i prosimy o modlitwę w intencji wszystkich powołanych do służby Bożej i o powołania kapłańskie, zakonne, misyjne i do życia konsekrowanego.

9. Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, „Cuda i Łaski Boże” i innych czasopism.

10. W przyszłą niedzielę 16-ty dzień miesiąca, zapraszamy na nabożeństwo za wstawiennictwem św. Jana Pawła II i uczczenie relikwii w Kaplicy św. Brunona i św. Jana Pawła II po Mszy św. o godz.18.00.

11. Zapraszamy na spotkania:
• Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży - środa, godz. 19.00;
• Adoracja Najświętszego Sakramentu z uwielbieniem - czwartek, godz. 19.00;
• Wspólnota trudnych małżeństw SYCHAR - piątek, godz. 18.00;
• Koło misyjne dzieci - sobota, godz. 9.00;
• Schola parafialna - sobota, godz. 11.00;
• Wspólnota młodzieżowa (grupa młodsza) - sobota, godz. 13.00.

12. Dyrekcja Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Kartuzach informuje, że trwa nabór do szkoły katolickiej dzieci do klasy I, IV, VI i VII. W związku z licznymi pytaniami szkoła katolicka organizuje drugi już dzień otwarty w czwartek, 13 czerwca w godzinach od 16.00 do 18.00. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną szkoły. Informacje o szkole można uzyskać na oficjalnej stronie internetowej (www.katolik.kartuzy.pl) oraz profilu Facebook. Tel. kontaktowy 501 989 523

13. Jutro na godz.18.00 zapraszamy na Mszę św., w intencji śp. Ks. Kan. Franciszka Żura, której będzie przewodniczył Jego Ekscelencja Ks. Abp Tymon Tytus Chmielecki, który pochodzi z Diecezji Toruńskiej i został mianowany Nuncjuszem Apostolskim w Gwinei i Mali. Serdecznie zapraszamy.

14. W sobotę na godz. 18.00 zapraszamy na sekundycje; Mszę św. będzie sprawował i błogosławieństwa prymicyjnego udzieli nam Ks. Neoprezbiter Sławomir Serkowski, który pochodzi z Grzybna i jest absolwentem naszego LO przy ul. Klasztornej. Serdecznie zapraszamy.

15. Bóg zapłać naszemu Parafialnemu Zespołowi Caritas, Wolontariuszom i Wszystkim Drogim Parafianom i Gościom, którzy włączyli w nasz Parafialny festyn: Podaruj swe serce na rzecz budowy Hospicjum w Kartuzach, składając swe ofiary. Zebraliśmy na ten cel 15946 zł z ofiar do puszek przed kościołem, licytacji i ofiar składanych w czasie festynu. Serdeczne Bóg zapłać.

16. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Kartuzach organizuje przejazd autokarowy na V odpust Kaszubski ku czci Matki Bożej Pani Pomorza na Świętej Górze Polanowskiej w dniu 15.06. wyjazd z Kartuz z parkingu przy Placu św. Brunona o godz.8.00, powrót w godzinach popołudniowych. Kontakt i zapisy: Renata: 604237283. Serdecznie zapraszamy.

17. Msza św. z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze Boże błog. i opiekę Matki Bożej dla Sióstr II Róży Niewiast, ich Rodzin oraz Kapłanów naszej Parafii w poniedziałek o godz.8.30, o liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, zdrowie i opiekę NMP i Dary Ducha Świętego dla Kapłanów z naszej Parafii od Róży św. Łukasza w czwartek o godz.8.00, w intencji Ojca św. , naszych Biskupów, Kapłanów, Ojca Jonasza i o powołania kapłańskie, zakonne, misyjne do życia konsekrowanego i do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w sobotę o godz.7.00.

18. W przyszłą niedzielę zbiórka do puszek na budowę Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

19. W minionym czasie odeszła po nagrodę do Pana śp. Danuta Szmit z ul. 3 Maja – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłą polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
• 10 VI – Najświętsza Maryja Panna, Matka Kościoła,
• 11 VI – św. Barnaba (I w.), uczeń Pana Jezusa, towarzysz wypraw misyjnych św. Pawła, nazywany apostołem,
• 14 VI – bł. Michał Kozal (1893-1943), wychowawca kleryków, biskup pomocniczy gnieźnieński, męczennik II wojny światowej.

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej, Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia.
Wasi Duszpasterze