Uroczystość Trójcy Przenajświętszej

Prz 8,22-31 Mądrość zrodzona przed stworzeniem świata
Rz 5,1-5 Pokój z Bogiem przez Chrystusa w Duchu Świętym
J 16,12-15 Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Duch z mojego weźmie i wam objawi

Święty Jan Ewangelista adaptuje słowa Księgi Przysłów o mądrości Bożej do Chrystusa Pana. On jest drogą, która prowadzi do drzewa życia, i On jest drzewem życia, o których wspomina w innym miejscu Księga Przysłów. Podobnie Święty Paweł mówi nam, że pokój z Bogiem uzyskujemy przez Jezusa Chrystusa i miłość w naszych sercach przez Ducha Świętego. Bóg w Trójcy Jedyny angażuje się, aby dać nam życie i uchronić nas od tego wszystkiego, co prowadzi do śmierci. Czy w naszej wolności jesteśmy gotowi do skorzystania z okazji, by przyjąć mądrość i odrzucić przemoc, co więcej, nie lękać się przemocy ze względu na nadzieję ofiarowaną nam przez Boga? Bóg w Trójcy Jedyny jest dla nas wyzwaniem nie tylko intelektualnym, ale przede wszystkim moralnym. Nasza wiara sprawdza się każdego dnia w relacjach z ludźmi.

1. Uroczystość Trójcy Świętej wprowadza nas w niepojętą tajemnicę Boga. Jej wielkość przerasta nasze umysły, ale jednocześnie budzi zaufanie. Wszystko, co czynimy w życiu, czyńmy „w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”, powierzając w ten sposób każdy nasz szlachetny zamysł wszechmocy Pana Boga. I oby wszystko w naszym życiu było czynione na chwałę Trójcy Świętej!

2. W najbliższy czwartek, 20 czerwca, w liturgii będziemy celebrować uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Z Chrystusem utajonym w Najświętszym Sakramencie wyjdziemy w uroczystej eucharystycznej procesji z kościołów na ulice naszych miast i drogi naszych wiosek. Będziemy dziękować Bogu za dar Eucharystii, będziemy prosić Chrystusa o błogosławieństwo i pokój dla Kościoła powszechnego, naszej Ojczyzny i naszego Narodu. Udział w tej procesji jest publicznym wyznaniem wiary w to, że Jezus jest wśród nas, w naszym życiu zawsze obecny. Przygotujmy cztery ołtarze, udekorujmy nasz parafialny wieczernik i nasze domy, mieszkania, a przede wszystkim otwórzmy Jezusowi nasze serca, aby mogło je opromienić Jego błogosławieństwo.

3. Msze św. tradycyjnie już o godz.6.30 w kaplicy w szpitalu, 7.00, 8.00, 9.00, 10.00, zaraz po zakończonej procesji i o godz.18.00. Po mszy św. o godz.10.30 wyruszy z kościoła św. Wojciecha procesja, a zakończenie będzie w kolegiacie. Ołtarze: na Osiedlu Wybickiego, przy Domu Sióstr, przy figurze Matki Bożej Królowej Korony Polskiej i przy Kaplicy św. Brunona. Przy ostatnim ołtarzu wysłuchamy okolicznościowego kazania. Dzieci pierwszokomunijne uczestniczą w szatach liturgicznych i idą przed dziewczynkami sypiącymi kwiaty. Dziewczynki pierwszokomunijne i rocznicowe, ale też i młodsze i starsze zapraszamy do sypania kwiatków, zapraszamy na próbę we wtorek na godz.16.30.

4. Procesje eucharystyczne wokół naszego kościoła będą się odbywały codziennie po mszy św. wieczornej przez całą tak zwaną oktawę Bożego Ciała, również w niedzielę. Nie sprawiajmy Chrystusowi zawodu obojętnością, wykrętem czy lenistwem. Jak On pragnie być blisko nas, tak my przychodźmy jak najczęściej do Niego.

5. Zbliża się koniec roku katechetycznego i szkolnego. Przypominamy dzieciom, młodzieży i rodzicom, że każde dzieło, aby przyniosło dobre owoce, aby było dobrze zakończone, powinno być ofiarowane Panu Bogu. Warto w modlitwach nie tylko prosić, ale i dziękować za otrzymane dobro, za przeżyty z Bogiem czas. Niech nie zabraknie tego dziękczynienia w nadchodzących dniach. Będziemy też prosić o dobre przeżycie czasu wakacji – zapraszamy na Mszę św. w środę na godz. 8.00

6. Zapraszamy na nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa:
- w kościele po mszy św. wieczornej dla całych rodzin
- w kaplicy na Wzgórzu Wolności od poniedziałku do piątku o godz.18.00
- w Łapalicach przy krzyżu: w niedziele o godz.14.00, a w dni powszednie o godz.18.00

7. Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, „Pielgrzyma” i innych czasopism.

8. W poniedziałek zapraszamy na mszę św. w Kaplicy na Wzgórzu Wolności w intencji powołań kapłańskich, zakonnych, misyjnych, do życia konsekrowanego i do FZŚ z naszej Parafii o godz.19.00.

9. Serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę w czasie kolekty na cele inwestycyjne, które wyniosły 7673 zł. Serdeczne Bóg zapłać!

10. W sobotę 22 czerwca zapraszamy do udziału w uroczystości odpustowej ku czci Matki Bożej Królowej Rodzin w Kościerzynie, suma pod przewodnictwem Ks. Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasyny na Placu św. Jana Pawła II o godz.12.00. Szczegóły na plakacie w gablocie.

11. Rozpoczynamy zapisy na nowy rok zajęć w Szkole Biblijnej Archidiecezji Gdańskiej, która została stworzona dla dorosłych, zainteresowanych pogłębieniem wiedzy na temat Pisma św.. Pełny kurs trwa dwa lata, zajęcia będą odbywały się zarówno w Gdańsku jak i w Gdyni. Szczegółowe informacje na stronie 11. www.szkolabiblijna.gda.pl oraz na plakacie w gablocie ogłoszeń.

12. Msza św. za dusze w czyśćcu cierpiące ofiarowana od 7 Róży Matek w środę o godz.18.00, Z podziękowaniem za otrzymane dobro i łaski, z prośbą o dalsze Boże błog., zdrowie, opiekę Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej dla Rodzin 734 Kręgu z ul. Podgórnej oraz o radość nieba dla ++ z tych Rodzin w piątek o godz.18.00.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
⦁ 17 VI – św. Albert Chmielowski (1845-1916), zakonnik, uczestnik powstania styczniowego, malarz, opiekun biednych i bezdomnych,
⦁ 21 VI – św. Alojzy Gonzaga (1568-1591), zrezygnował z kariery i bogactwa, zmarł jako kleryk jezuicki opiekujący się chorymi podczas zarazy w Rzymie.

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy głębokiej, z Bogiem Trójjedynym przeżytej Uroczystości Trójcy Przenajświętszej. Niech Bóg Jedyny w Trzech Osobach błogosławi solenizantom i jubilatom tego tygodnia.
Wasi Duszpasterze