XIII Niedziela Zwykła

1 Krl 19,16b.19-21 Powołanie Elizeusza
Ga 5,1.13-18 Postępowanie według ducha daje wolność
Łk 9,51-62 Trzeba porzucić wszystko, aby iść za Jezusem

Powołany przez Eliasza na proroka Elizeusz żegna się z rodzicami, potem z przyjaciółmi, urządza im pożegnalny obiad, następnie staje się sługą proroka, by po nim przejąć jego misję. Wielka tajemnica Bożego powołania wpisana jest w rytuał ludzkich zachowań. Powoli odkrywam Boży plan dla mojego życia. Pan Jezus ostrzega, że na tej drodze nie wolno się cofać, a nawet oglądać za siebie, bo wtedy całkowicie utraci się perspektywę ukazaną przez łaskę. Boże życie we mnie wymaga spojrzenia na to, czego chce Duch, wymaga wytrwałości, a wtedy człowiek doświadcza wolności dziecka Bożego, czegoś, co nie da się opisać. Tego trzeba doświadczyć. Kto z nas, pod wpływem słowa Bożego, chce odkryć to, co Bóg przygotował tym, którzy Go miłują?

1. Serdecznie pozdrawiamy Wszystkich Parafian i miłych Gości, spędzających wakacje na kaszubskiej ziemi. Niech trwające wakacje, zwłaszcza naszych dzieci i młodzieży, staną się okazją do pogłębienia wiary przeżywanej w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Przez piękno ziemi przemawia do nas sam Stwórca. Zechciejmy dla Niego otworzyć nasze serca i umysły. Jednocześnie nie zapominajmy, że każdy z nas, jako katolik, ma obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Mszy Świętej, która jest źródłem ożywczej łaski, przynosi pokój i zbawienie. Zaproszeni są wszyscy, a najbardziej ci, którym wydaje się, że są niegodni. Pan Bóg w każdym człowieku może dokonać nowego stworzenia. Dbając o ciało, zadbajmy także o naszego ducha. Zadbajmy, aby nasza wspólnota z Panem Bogiem i bliźnimi ciągle się pogłębiała.

2. Nie zapominajmy też o tych, dla których lato jest czasem wytężonej pracy, zwłaszcza o pracujących na roli, na budowach, w szpitalach, transporcie, pozostających na koniecznych dyżurach. Módlmy się, aby Pan Bóg błogosławił w ich trudzie. Oni często pracują, aby inni mogli wypoczywać.

3. Lipiec w dawnej tradycji Kościoła poświęcony był czci Przenajświętszej Krwi naszego Zbawiciela. Zachęcamy do indywidualnego odmawiania Litanii do Najdroższej Krwi Chrystusa Pana, którą możemy odnaleźć w modlitewnikach lub w internecie.

4. W środę przypada święto św. Tomasza Apostoła. Mimo przysłowiowej niewiary miał on głosić Ewangelię aż w dalekich Indiach. Jest także autorem najpiękniejszego chyba wyznania wiary: „Pan mój i Bóg mój”. Papież św. Grzegorz I Wielki skonstatował Tomaszową postawę w następujący sposób: „Więcej pomaga naszej wierze niewiara Tomasza niż wiara Apostołów”. Święty Tomasz jest patronem Indii, Portugalii, wielu miast, w tym Zamościa. Przez jego wstawiennictwo prośmy o umocnienie i pogłębienie naszej wiary.

5. W sobotę w liturgiczne wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, przypada święto patronalne Apostolstwa Chorych. Naszą modlitewną pamięcią obejmijmy również tych, którzy starają się pomagać duchowo chorym, cierpiącym i seniorom.

6. Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie przypomina o trwającej rekrutacji na rok akademicki 2019/2020. Kandydaci, w tym również tegoroczni maturzyści, proszeni są o zgłoszenie się na rozmowę kwalifikacyjną (umówioną wcześniej telefonicznie – tel. 58 536 16 64) oraz o złożenie w rektoracie WSD odpowiednich dokumentów (szczegóły na plakacie).

7. Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Pielgrzyma”, „Małego Pielgrzyma”, „Gościa Niedzielnego”, kalendarza przygotowanego przez redakcję dwutygodnika Droga, „Misyjnych Dróg”, „Apostolstwa Chorych”, „Naszej Arki” oraz innych czasopism.

8. W środę zapraszamy wszystkich do modlitwy w intencji naszej Ojczyzny na godz. 17.00, którą rozpoczniemy od wystawienia Najświętszego Sakramentu, różaniec i msza św. o godz.18.00 w intencji Ojczyzny.

9. W tym tygodniu dni eucharystyczne: w pierwszy czwartek zapraszamy na godz.17.00 na Godzinę Świętą, w piątek po mszy św. o godz.7.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. W piątek spowiedź św. od godz.16.00, szczególnie zapraszamy dzieci, które w tym roku przystąpiły do I Komunii św. i młodzież przygotowującą się do bierzmowania; o godz.16.30 msza św. Nabożeństwo pierwszo sobotnie: o godz.7.30 różaniec, a po mszy św. o godz.8.00 w czasie której szczególnie będziemy się modlić w intencji ofiarodawców, darczyńców i przyjaciół naszej parafii - nabożeństwo do Niepokalanego Serca N.M.P. W sobotę Ks. Wojciech i Ks. Stanisław odwiedzą swoich Chorych z posługą sakramentalną.

10. W przyszłą niedzielę:
-Suma z liturgią w języku kaszubskim
-Msza św. z chrztem dzieci o godz.13.30, nauka przed chrztem w sobotę o godz.17.30 w spowiednicy
-godz.15.00 nabożeństwo różańcowe dla Róż Żywego Różańca i wszystkich wspólnot parafialnych i spotkanie III Zakonu św. Franciszka

11. W przyszłą niedzielę na godz.19.00 na inaugurację XXXVII Kartuskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej zaprasza Burmistrz Kartuz. Wystąpią: Magdalena Cornelius – mezzosopran (Niemcy) i Thomas E. Cornelius – organy (Niemcy). Serdecznie zapraszamy do udziału. Następny koncert będzie w niedzielę 21 lipca.

12. Msza św. z prośbą o łaskę zdrowia. i opiekę Matki Najświętszej dla Franciszka Kwidzińskiego ofiarowana od Członków Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Kaszuby we wtorek o godz.18.00, ++Członkinie z 21 Róży Matek i ++Księży, którzy posługiwali w naszej Parafii w niedzielę o godz.8.15.

13. Dzisiaj, w niedzielę zapraszamy na godzinę 15.00 na Kartuski Rynek na BOŻY RABAN (modlitwa, śpiew, taniec, świadectwa ewangelizacyjne). We wtorek 2 lipca na godz.18.45 zapraszamy do Kolegiaty na spotkanie wszystkich pragnących wyruszyć na 29 Pieszą Pielgrzymkę Grupy Kaszubskiej Diecezji Pelplińskiej na Jasna Górę, którą poprowadzi ks. Łukasz Delewski; bardzo serdecznie zachęcamy do udziału i zapraszamy na spotkanie

14. Bóg zapłać za ofiary składane dzisiaj, w ostatnią niedzielę miesiąca do puszek, które w tym miesiącu nasz Parafialny Caritas przeznaczy dla dzieci z Grodna na Białorusi, które przyjadą w lipcu do Kartuz na wakacje.

15. W minionym tygodniu z naszej parafialnej wspólnoty odeszli po nagrodę do Pana śp. Andrzej Kugler z ul. Jeziornej, śp. Maryla Dawidowska z ul. Marii Konopnickiej, a pogrzeb śp. Zbigniewa Radtke z ul. Jeziornej w poniedziałek o godz.13.00 w kolegiacie i śp. Stefanii Ilisińskiej z ul. Podgórnej we wtorek o godz.10.00 w kolegiacie. Eksporty z Domu Pogrzebowego przy Placu św. Brunona – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
3 VII – św. Tomasz Apostoł, zwany Didymos, o przydomku „niewierny”, patron Indii i Portugalii,
6 VII – bł. Maria Teresa Ledóchowska (1863-1922), dziewica, misjonarka, założycielka Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera, zasłużona w walce z niewolnictwem w Afryce zyskała mino „Matki Afryki”.

Wszystkich, którzy rozpoczęli wakacje, polecamy opiece Matki Bożej. Zachęcamy do dobrego wykorzystania czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Przypominamy, że nigdy nie powinno być wakacji od Pana Boga. Modlimy się o szczęśliwe i bezpieczne dni odpoczynku dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych - Szczęść Boże!

Wasi Duszpasterze