X

III Niedziela Wielkanocna

Dz 3,13-15.17-19 Bóg naszych ojców wskrzesił Jezusa
1 J 2,1-5 Chrystus jest ofiarą przebłagalną za nasze grzechy
Łk 24,35-48 Musiały się wypełnić zapowiedzi Pisma

Dzisiejsza liturgia słowa napełnia nas radością wielkanocną. Czytanie z Dziejów Apostolskich przytacza przemowę Świętego Piotra do Żydów, która jest radosnym świadectwem zmartwychwstania Jezusa. Święty Jan w swoim Pierwszym Liście zachęca do przemiany życia, żebyśmy nie marnowali Bożej łaski, którą zostaliśmy obdarowani dzięki Ofierze Chrystusa. Ewangelia zawiera Łukaszowy opis spotkania uczniów ze Zmartwychwstałym Jezusem. Tłumaczy On im wszystko, by mogli dać świadectwo temu, czego są świadkami. Wysłuchajmy teraz Słowa Bożego, aby radość ze Zmartwychwstania Pana była także udziałem naszego serca i abyśmy świadczyli o niej całym naszym życiem.

1. Jesteśmy Kościołem pielgrzymującym w drodze do niebieskiej ojczyzny. Chrystus gromadzi nas na uczcie eucharystycznej, wyjaśnia nam pisma, w sakramentalnych znakach sam staje się pokarmem, byśmy nie ustali w drodze. W rozpoczynającym się Tygodniu Biblijnym prośmy Pana Jezusa szczególnie o to, aby pozwolił nam jeszcze bardziej ukochać i zrozumieć Pismo Święte. Wygospodarujmy w tym tygodniu nieco więcej czasu, abyśmy mogli sięgać po Biblię.

2. Dziś jest trzecia niedziela Wielkanocy. Nadal przeżywamy okres radości płynącej z doświadczenia mocy Chrystusa Zmartwychwstałego. Dzięki tej mocy stajemy się wolni od samych siebie, od krępujących schematów i przyzwyczajeń. Ta moc uzdalnia nas do kochania innych i tworzenia z nimi autentycznej wspólnoty – komunii. Okres od zmartwychwstania do wniebowstąpienia Pan Jezus poświęcił tym, których najbardziej umiłował. Spróbujmy wejść do tego grona, poczujmy się zaproszeni do bliskiego przebywania ze Zmartwychwstałym, które najlepiej realizuje się przez nasz pełny udział w Eucharystii.

3. Nie zapominajmy, że źródłem naszej radości i mocy do ciągłego trwania przy Chrystusie, a jeśli odeszliśmy z powodu naszych słabości, do ciągłego powracania, jest Boże miłosierdzie. Zmartwychwstały Pan Jezus nie rozlicza Piotra z trzykrotnego zaparcia się Go, ale trzykrotnie pyta o miłość. I nasze grzechy, raz powierzone Bożemu miłosierdziu, stają się „błogosławioną winą”. Dlatego Kościół przypomina, że jeszcze jest stosowny czas na spowiedź św. i Komunię św. wielkanocną.

4. W piątek uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. W tym dniu podziękujemy Bogu za dzieło ewangelizacji nie tylko naszych rdzennych ziem, którego dokonał św. Wojciech.

5. W przyszłą, czwartą niedzielę Wielkanocy, zwaną niedzielą Dobrego Pasterza, pragniemy modlić się w intencji o nowe powołania kapłańskie i do życia konsekrowanego.

6. Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowe go nru „Gościa Niedzielnego”, „Pielgrzyma”, „Apostolstwa Chorych” i innych czasopism religijnych.

7. Informujemy, że data Uroczystości I Komunii Świętej jest uzależniona od sytuacji epidemicznej w kraju i rządowych decyzji, przede wszystkim czy dzieci powrócą do szkół oraz od decyzji naszego Księdza Biskupa Diecezjalnego. Otaczajmy naszą modlitwą dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej i ich rodziny.

8. Msza św. z podziękowaniem za otrzymane łaski i z prośbą o dalsze Boże błog. i opiekę Matki Bożej dla Siostry Mirosławy Wiśniewskiej i jej Rodziny z okazji 65 Urodzin od 40 Róży Matek w sobotę o godz.7.00.

9. Zapraszamy na różaniec błagalny i litanię do św. Józefa o ustanie epidemii na godz.7.30.

10. W związku z tym, że nasz kościół jest monitorowany informujemy, że w ciągu dnia kościół będzie otwarty na nawiedzenie i adorację Najświętszego Sakramentu dla wszystkich wiernych w wyznaczonym i zabezpieczonym miejscu – wejście przez spowiednicę, natomiast w celach zwiedzania kościoła, wchodzimy przez zakrystię. Serdecznie zachęcamy do osobistej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem, tak pięknie zachęca nas Sługa Boży O. Wenanty Katarzyniec: „Oprócz należytego zachowania się wymaga od nas P. Jezus w Najśw. Sakramencie obecny, byśmy z Nim rozmawiali, modlili się do Niego. Smutnym byłoby to znakiem, gdybyśmy się nudzili wobec Pana Jezusa. Z ludźmi łatwo nam rozmawiać godzinę i więcej, a ze Zbawicielem tak trudno? Nie wiecie, co mówić do Chrystusa Pana. A czyż żadnych potrzeb nie macie? Może troska was trapi jaka? Może kłopot w domu, może bieda, choroba wam dolega to wszystko trzeba Panu Jezusowi przedstawić! Nieraz chcecie się użalić przed kim, aby wam się lżej zrobiło, pragniecie? Oto Chrystus utajony w ołtarzu najlepszym waszym Przyjacielem. Żadnych nie masz potrzeb doczesnych? Lecz może twoja w opłakanym znajduje się stanie? Może leżysz w grzechach nałogowych? Kiedy więc przyjdziesz do kościoła, odezwij się do swego Pana: Jezus! ratuj mnie, bom nędzny, ulecz mnie, podźwignij mnie z grzechu? Nie masz żadnych potrzeb sam – módl się za drugich, za opuszczonych za świat cały – a tak nie będzie ci się nudziło w kościele i Pan Jezus zadowolony będzie z twojej obecności”. (s.86) /o. Wenanty Katarzyniec, Nauka w czasie Adoracji Najświętszego Sakramentu w Oktawie Bożego Ciała/

11. Przypominamy, że obowiązuje ograniczenie liczby wiernych uczestniczących w nabożeństwach – 1 osoba na 20 m2, zakrywanie ust i nosa, zachowanie 1,5 m odległości, dezynfekcja rąk. Zachęcamy do korzystania z transmisji internetowej: kolegiatakartuzy.pl

12. Informujemy, że przy zakrystii na zewnątrz kościoła jest głośnik, ustawiliśmy też ławki i można również tam uczestniczyć w liturgii sprawowanej w kościele.

13. Bóg zapłać za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę w czasie kolekty na cele inwestycyjne, które wyniosły 2876 zł.

14. W minionym tygodniu odszedł po nagrodę do Pana śp. Franciszek Kuchta z Dzierżążna, ul. Zacisze 1, a wcześniej mieszkał w Kartuzach – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłego polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…

15. Ze względu na ograniczenia w kinach od dzisiaj jest możliwość obejrzenia w internecie bardzo ważnego premierowego filmu „Wyrok na niewinnych” To historia najgłośniejszego i najbardziej brzemiennego w skutkach dramatu sądowego w dziejach. Głównym bohaterem jest dr Bernard Nathanson, zagorzały zwolennik legalizacji aborcji i aktywny uczestnik tamtej sprawy, który kilka lat później stał się obrońcą życia i autorem głośnego filmu „Niemy krzyk”. Film odsłania burzliwe kulisy procesu, który przesądził o legalizacji aborcji oraz demaskuje metody, jakimi posłużyli się aktywiści aborcyjni chcący wywrzeć presję na sędziów. Film można zobaczyć w kinie internetowym pod adresem: www.RafaelKino.pl Polecamy go szczególnie rodzicom i ich dorastającej młodzieży.

16. „W całej Polsce rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, który potrwa do 30 września 2021. Udział w spisie jest obowiązkowy i obejmuje wszystkich mieszkańców. Podstawowa formą udziału w spisie jest samopis internetowy. Trzeba wejść na stronę https:/spis.gov.pl/ i wypełnić elektroniczny formularz. Na tej stronie podany jest również numer telefonu na infolinię, gdzie można uzyskać dodatkowe informacje lub dokonać spisu przez telefon”

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej, wielkanocnej i majowej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia.

Wasi Duszpasterze