XVI Niedziela Zwykła

Rdz 18,1-10a Abraham przyjmuje Boga
Kol 1,24-28 Cierpiąc z Chrystusem dopełniamy Jego dzieła
Łk 10,38-42 Marta i Maria przyjmują Chrystusa

Abraham, emigrant w obcej ziemi, z całą otwartością przyjmuje ludzi w drodze. Gościna, której im udziela, jest niezwykle hojna. Otrzymuje w zamian błogosławieństwo i to, czego najbardziej pragnie: syna. Dobroć wobec potrzebującego jest goszczeniem samego Boga. Chrystus zwraca jednak uwagę, że gościnność równocześnie jest okazją do przyjęcia słowa Bożego. Pan Bóg przez gości daje nam okazję do wzrostu w miłości, ale równocześnie przez ich usta pragnie nas umocnić w wierze. Biblijny obraz Chrystusa przyjmującego zaproszenie do domu swoich przyjaciół: Marty, Marii i Łazarza jeszcze wyraźniej ukazuje nam Pana Boga, który pragnie być obecny w sercu i życiu każdego człowieka. Niech przez udział w dzisiejszej Eucharystii Pan Bóg zagości w naszych sercach. To kolejna okazja do wzrostu w doskonałości w Chrystusie.

1. Trwa pełnia lata, wakacji, urlopów. Bywa, że zapatrzeni w siebie nie dostrzegamy tych, którzy pozostali na uboczu, którzy może w szczególny sposób potrzebują naszej pomocy. Pamiętajmy też o trudzie rolników podczas żniw, że każda kromka chleba to pot i wiele godzin ludzkiej pracy. Szanujmy to i nie przestawajmy im życzyć: Szczęść Boże.

2. Dzisiaj odpust w Sianowie. Suma o godz. 11.30 pod przewodnictwem ks. Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasyny. Serdecznie zachęcamy do udziału, w Uroczystościach Odpustowych przez całą oktawę – program szczegółowy jest wywieszony w gablocie – a szczególnie zapraszamy w poniedziałek, 22 lipca, którego liturgii będzie przewodniczyć nasza Parafia. Autobus będzie podstawiony o godz.17.20 przy kościele, powrót ok. godz.22.00.

3. We wtorek przypada święto św. Brygidy-patronki Europy. Warto spojrzeć na jej piękne życie (żony, matki, a potem zakonnicy). Jest ono świadectwem, że każdy stan może być przestrzenią spotkania z Panem Bogiem. Wpatrując się w tę szlachetną postać, widzimy, że los każdego człowieka jest drogą szukania Pana Boga albo raczej drogą, na której jesteśmy przez Niego odnajdywani. Uznając aktualność jej przykładu, papież św. Jan Paweł II w 1999 roku ogłosił Brygidę współpatronką Europy. Jak ona trwajmy w Tym, który nas tak umiłował.

4. W czwartek, 25 lipca, obchodzimy święto św. Jakuba Apostoła. Został powołany jako jeden z pierwszych uczniów Pana Jezusa wraz ze swoim bratem Janem, stąd Jakub Starszy albo Większy. Spośród Apostołów jest pierwszym, a po Szczepanie drugim męczennikiem Kościoła. Już w 44 roku na rozkaz Heroda został ścięty mieczem (Dz 12,1-2). Jego krótkie życie świadczy o tym, że tylko miłość i pokorna służba są drogą do prawdziwej wielkości.

5. Pod tą samą datą czcimy też św. Krzysztofa, męczennika z połowy III wieku, patrona kierowców i podróżujących, orędownika w śmiertelnych niebezpieczeństwach. Może warto pamiętać o nim podczas wakacyjnych wojaży, prosić go o opiekę, aby szczęśliwie i cało powrócić do domu. Z racji wspomnienia tego świętego, mimo wakacji, pobłogosławimy nasze pojazdy mechaniczne i będziemy modlili się o roztropne ich wykorzystywanie. Niech ta modlitwa nie ogranicza się do jednego dnia w roku. Niech nam nigdy nie zabraknie rozsądku i wyobraźni na drodze. Błogosławieństwo kierowców, samochodów i innych pojazdów w naszej parafii będzie miało miejsce po mszy św. o godz.18.00. MIVA Polska zachęca kierowców i właścicieli pojazdów do złożenia ofiary – jeśli to możliwe, w wysokości jednego grosza za każdy przejechany kilometr – na zakup środków transportu dla misjonarzy. Ofiary na ten cel będzie można złożyć w czasie kolekty wczwartek oraz do skarbony przy wejściu do Złotej Kaplicy.

6. W piątek, 26 lipca, w liturgii wspominamy św. Joachima i św. Annę, rodziców Najświętszej Maryi Panny. W dzisiejszych trudnych czasach pomniejszania roli rodziny warto zwrócić się w modlitwie do tych świętych małżonków, prosząc o pomoc w budowaniu silnej Bogiem polskiej rodziny. Módlmy się też za naszych rodziców i dziadków – tych żyjących i tych powołanych już do wieczności.

7. W poniedziałek 29 lipca zapraszamy na mszę św. o godz.7.00 na rozpoczęcie XXIX Pieszej Kaszubskiej Pielgrzymki na Jasną Górę Diecezji Pelplińskiej i pożegnanie Pielgrzymów, w niedzielę 28 lipca o godz.17.15 w kolegiacie zapraszamy na różaniec w intencji Pielgrzymów, Rodzin i Parafian pozostających w domach. Serdecznie zachęcamy do udziału.

8. Przy wejściu do Złotej Kaplicy jest ustawiona skrzynka, do której można wrzucać intencje dla pielgrzymów wyruszających 29 lipca na Jasną Górę. W tych intencjach każdego dnia modlić się będą pielgrzymi oraz zostanie odprawiona Msza święta 13 sierpnia na Jasnej Górze o godz. 11.30.

9. Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, „Apostolstwa Chorych”, jest jeszcze aktualny „Pielgrzym” i inne czasopisma religijne.

10. W przyszłą, ostatnia niedzielę miesiąca przed kościołem zbiórka do puszek na cele charytatywne, które prowadzi nasz Parafialny Zespół Caritas.

11. Bóg zapłać za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę w czasie kolekty na nasze parafialne inwestycje, które wyniosły 6961 zł. Serdeczne Bóg zapłać!

12. Dzisiaj na godz.19.00 na kolejny koncert w ramach XXXVII Kartuskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej zaprasza Burmistrz Kartuz. Wystąpią: Classic Ensamble: Gabriela Ciołek-Sitter – sopran, Barbara Śrubarz – flet, Aleksandra Stopa – wiolonczela, Elżbieta Włosek-Żurawiecka – organy. Serdecznie zapraszamy do udziału. Następny koncert będzie w niedzielę 4 sierpnia.

13. Burmistrz Kartuz zaprasza na koncerty z cyklu Muzyka Świata na Kartuskim Rynku. W sobotę wystąpią zespoły Kud Abraśević Kraljevo z Serbii oraz Kapela Góralska Grojcowianie, natomiast w niedzielę na Kartuskim Rynku wystąpi zespół Abba Show. Początek koncertów o godz.17.00.

14. Burmistrz Kartuz ogłasza nabór wniosków, w terminie do 22 lipca 2019 roku na dofinansowanie do demontażu, transportu i utylizacji wyrobów zawierających azbest bądź samego transportu i utylizacji już zdjętych, odpowiednio zabezpieczonych odpadów azbestowych; konkurs skierowany jest do wszystkich zainteresowanych właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Kartuzy. W celu uzyskania szczegółowych informacji nt. dofinansowania należy zwrócić się do Urzędu Miejskiego w Kartuzach – Wydział Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska.

15. Msza św. o zdrowie i Boże błog. dla Członków 42 Róży Matek, ich Rodzin oraz Kapłanów naszej Parafii we wtorek o godz.7.00.

16. W minionym czasie odeszły po nagrodę do Pana śp. Hanna Włodarczyk z Grzybna i śp. Janina Reiter z Os. XX Lecia, msza św. pogrzebowa w łączności z uroczystością pogrzebową odbywającą się w Niemczech śp. Wiesława Sternik z Niemiec, a wcześniej mieszkającego na Nowym Osiedlu w Kartuzach we wtorek o godz.14.30 w kolegiacie – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
22 VII – św. Maria Magdalena, orędowniczka osób kuszonych,
23 VII – św. Brygida (1303-1373), szwedzka mistyczka, patronka Europy,
24 VII – św. Kinga (1234-1292), polska księżna, a następnie klaryska w Starym Sączu,
25 VII – św. Jakub Większy (I w.), pierwszy męczennik wśród Apostołów, patron Hiszpanii,
26 VII – święci Joachim i Anna, rodzice Najświętszej Maryi Panny.

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju polecamy dzieci i młodzież na czas trwających wakacji, a solenizantom i jubilatom świętującym w tym tygodniu życzymy zdrowia, Bożego błogosławieństwa i pokoju
Szczęść Boże - Wasi Duszpasterze