XVII Niedziela Zwykła

Rdz 18,20-32 Abraham wstawia się za Sodomą
Kol 2,12-14 Chrzest udziałem w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa
Łk 11,1-13 Chrystus uczy modlitwy

1. Ilu sprawiedliwych trzeba, aby uratować całą społeczność? Księga Rodzaju mówi nam, że jeśli grzech uzyska akceptację społeczną, to bycie sprawiedliwym uda się co najwyżej jednostkom. Społeczna akceptacja grzechu powoli przenika wszystkich. Dopiero odwołanie się do krzyża, jak nam podpowiada Św. Paweł, jest w stanie wyrwać nas z kręgu ludzi przyjmujących grzech jako coś normalnego. Raz przyjęta łaska potrzebuje ciągłej pomocy w postaci wytrwałej modlitwy. Chrystus daje uczniom wzór dobrej modlitwy. Taka modlitwa staje się możliwa, gdy człowiek nieustannie karmi się słowem Bożym.

2. Mija połowa wakacji. W tym tygodniu rozpoczniemy sierpień. To miesiąc dla nas szczególny na płaszczyźnie tak religijnej, jak i historycznej. W tym miesiącu ze wszystkich stron Polski i Europy setki tysięcy pielgrzymów zdążają na Jasną Górę. Łączmy się w modlitwie z tymi, którzy podjęli trud wyjścia na pątnicze szlaki. Włączmy się też w wielką modlitwę o trzeźwość naszego narodu. Może dla wyrwania z nałogu pijaństwa czy narkomanii kogoś bliskiego, znajomego warto ofiarować Panu Bogu czasową lub całkowitą abstynencję.Naszym orędownikiem w modlitwie o trzeźwość jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Pan Jezus zawsze dostrzega potrzeby tych, którzy do Niego przychodzą. Chojną ręką karmi głodnych, ale nakazuje uczniom pozbierać ułomki, aby nic się nie zmarnowało. Zachęca nas, abyśmy nie marnowali żywności, którą możemy dzielić się z głodnymi. Mamy wspólnie dbać o dobre wykorzystanie Bożych darów. Wraz z uczniami Chrystusa wypowiadamy dzisiaj słowa: „Panie, naucz nas modlić się”. Życie duchowe, które nieustanie próbujemy w nas rozwijać, jest bowiem nie tylko owocem naszych starań i wysiłków, ale nade wszystko darem samego Boga. Wierzymy, że przez udział w niedzielnej Eucharystii Pan umocni w nas pragnienie modlitwy.

3. W czwartek, 1 sierpnia, przypada kolejna rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W połowie miesiąca przedmiotem refleksji staną się sierpniowe dni narodowego przebudzenia na przełomie lat osiemdziesiątych na polskim Wybrzeżu. Wspomnijmy też „Cud nad Wisłą” z 1920 roku. Niech to bogactwo sierpniowych rocznic i wielkich świąt utwierdzi naszą wiarę i ufność w moc i potęgę Pana wieków. Te ważne intencje przedłożymy Panu Bogu

4. W piątek, 2 sierpnia, przypada odpust Porcjunkuli, związany z postacią św. Franciszka z Asyżu. Warunkiem jego uzyskania jest wzbudzenie właściwej intencji, stan łaski uświęcającej, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża oraz nawiedzenie parafialnego kościoła. Dokładnie odpust ten można uzyskać w czasie od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia. Skorzystajmy z tej łaski darowania kar doczesnych za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, a jeszcze przez nas nienaprawione.

5. W przyszłą niedzielę na godz.19.00 zapraszamy na kolejny koncert Kartuskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Wystąpią: Patryk Podwojski – organy i Tromb Quartet : Piotr Banyś- puzon, Wojciech Jeliński – puzon, Marek Kaczor – puzon i Tomasz Kaczor – puzon. Serdecznie zapraszamy.

6. Jutro 29 lipca zapraszamy na mszę św. o godz.7.00 na rozpoczęcie XXIX Pieszej Kaszubskiej Pielgrzymki na Jasną Górę Diecezji Pelplińskiej i pożegnanie Pielgrzymów, a dzisiaj o godz.17.15 zapraszamy do kolegiaty na różaniec w intencji Pielgrzymów, Rodzin i Parafian pozostających w domach. Serdecznie zapraszamy.

7. Przy wejściu do Złotej Kaplicy jest ustawiona skrzynka, do której można wrzucać intencje dla pielgrzymów wyruszających 29 lipca na Jasną Górę. W tych intencjach każdego dnia modlić się będą pielgrzymi oraz zostanie odprawiona Msza święta 13 sierpnia na Jasnej Górze o godz. 11.30.

8. Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, „Pielgrzyma”, „Małego Pielgrzyma” i innych czasopism religijnych.

9. W tym tygodniu dni eucharystyczne:
-w czwartek zapraszamy na godzinę świętą na godz. 17.00,
-w piątek po mszy św. o godz.7.00 nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego - będziemy przepraszać Serce Boże za wszelki brak miłości, za lekceważenie daru Bożego miłosierdzia. Będziemy prosić o łaskę nawrócenia dla siebie i dla tych, którzy Pana Boga przepraszać nie chcą, spowiedź św. od godz.16.00, szczególnie przypominamy dzieciom, które obchodzą Nowennę I piątków i młodzieży przygotowującej się do bierzmowania, o godz.16.30 dodatkowa msza św.

10. Nabożeństwo pierwszo sobotnie: o godz.7.30 różaniec, a po mszy św. o godz.8.00 - nabożeństwo do Niepokalanego Serca N.M.P. W sobotę Ks. Marcin, Ks. Wojciech i Ks. Proboszcz odwiedzą swoich Chorych z posługą sakramentalną.

11. W przyszłą niedzielę:
-Suma z liturgią w języku kaszubskim
-Msza św. z chrztem dzieci o godz.13.30, nauka przed chrztem w sobotę o godz.17.30 w spowiednicy
-godz.15.00 nabożeństwo różańcowe dla Róż Żywego Różańca i wszystkich wspólnot parafialnych i spotkanie III Zakonu św. Franciszka

12. Bóg zapłać za ofiary składane dzisiaj do puszek przed kościołem przez nasz Caritas parafialny na cele charytatywne.

13. Msza św. o Boże błog. i zdrowie dla Członków F.Z.Ś. przez wstawiennictwo Matki Bożej Anielskiej w piątek o godz.18.00, +Tadeusza Kej wielkiego Przyjaciela Zespołu Kaszuby zmarłego w Kanadzie ofiarowana od Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Kaszuby w sobotę o godz.18.00.

14. W minionym tygodniu odszedł po nagrodę do Pana śp. Stanisław Górski z Os. Wybickiego – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłego polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
29 VII – św. Marta, siostra Marii i Łazarza, patronka gospodyń domowych,
31 VII – św. Ignacy z Loyoli (1491-1556), hiszpański rycerz, założyciel zakonu jezuitów,
1 VIII – św. Alfons Maria Liguori (1696-1787), włoski kapłan, założyciel zgromadzenia redemptorystów.

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju polecamy dzieci i młodzież na czas trwających wakacji, a solenizantom i jubilatom świętującym w tym tygodniu życzymy zdrowia, Bożego błogosławieństwa i pokoju w sercu.

Wasi Duszpasterze