XVIII Niedziela Zwykła

Koh 1,2;2,21-23 Cóż ma człowiek z wszelkiego trudu swego?
Kol 3,1-5.9-11 Szukajcie tego, co w górze, zadajcie śmierć temu, co jest przyziemne
Łk 12,13-21 Marność dóbr doczesnych

Kohelet zwraca uwagę, że ciężka praca dla osiągnięcia jakiegoś celu nie zawsze kończy się sukcesem. Pragniemy zdobyć dobra materialne, które uważamy za niezbędne do osiągnięcia szczęścia. Kto szuka szczęścia w dalekiej przyszłości, ten nigdy go nie osiągnie. Kto koncentruje się na dobrach materialnych, ten zawsze będzie rozgoryczony. Szczęście osiąga się we wspólnocie z ludźmi, w dzieleniu się owocami własnych osiągnięć. To równocześnie jest droga do nieba. Posłuchajmy Świętego Pawła, czego trzeba się wyrzec, by nie stracić szczęścia.

1. Rozpoczęliśmy miesiąc abstynencji. Jako uczniowie Chrystusa podejmujemy to wyzwanie nie tylko jako ofiarę czy trud osobistego doskonalenia, ale także jako wyraz troski o polskie rodziny i młode pokolenia. Głęboko wierzymy, że nasze wyrzeczenie połączone z darem modlitwy przyczyni się do kształtowania trzeźwego społeczeństwa i będzie wsparciem dla upokarzanych przez problem alkoholowy.

2. We wtorek będziemy świętować tajemnicę Przemienienia Pańskiego.

3. W liturgii rozpoczynającego się tygodnia przypadają dwa święta. W piątek, 9 sierpnia, oddamy cześć św. Teresie Benedykcie od Krzyża, dziewicy i męczennicy – Edycie Stein. Urodziła się we Wrocławiu, w rodzinie żydowskiej. Studiowała filozofię we Fryburgu. Zapatrzona w św. Teresę z Ávili, mimo protestów rodziny, przyjęła chrzest. W 1933 roku wstąpiła do karmelitanek w Kolonii. Ze względu na prześladowania hitlerowskie przeniosła się do klasztoru w Echt w Holandii. Tam została aresztowana, a następnie wywieziona do obozu w Oświęcimiu, gdzie zginęła 9 sierpnia 1942 roku. Kanonizował ją św. Jan Paweł II w 1998 roku, a rok później ogłosił współpatronką Europy, podkreślając, że jej wyjątkowe życie i ofiara, jaką złożyła dla Chrystusa, są zadatkiem prawdziwie braterskiego społeczeństwa, niezależnie od różnic narodowych, kulturowych i religijnych.

4. W sobotę, 10 sierpnia, przypada święto św. Wawrzyńca, diakona Kościoła rzymskiego, męczennika (†258). Przypuszcza się, że zginął za wiarę w Chrystusa razem z papieżem Sykstusem II tego samego dnia. Zwłaszcza dzisiaj warto wpatrywać się w jego życie, aby dostrzec, jak wiele dla Chrystusa i Kościoła warto wycierpieć, a z czego później rodzą się błogosławione owoce. Gdy dobrze przypatrzymy się dziejom Kościoła, wyraźnie widać, że ofiara, zwłaszcza krew męczeńska tych, którzy poszli za Chrystusem, ich przykład, rodzi następne pokolenia wyznawców gotowych oddać wszystko za Ewangelię. Przemienieni ich przykładem idźmy i głośmy w świecie Chrystusowe orędzie zbawienia. Siły do tego łatwo czerpać z codziennej i świątecznej Mszy Świętej.

5. W tym miesiącu ze wszystkich stron Polski i Europy setki tysięcy pielgrzymów zdążają na Jasną Górę. Łączmy się w modlitwie z tymi, którzy podjęli trud wyjścia na pątnicze szlaki, zwłaszcza z Pielgrzymami naszej Parafii. W codziennej modlitwie łączmy się duchowo z pielgrzymami, którzy zaniosą także nasze intencje do domu naszej wspólnej Matki Maryi.

6. Dzisiaj na godz.19.00 zapraszamy na kolejny koncert Kartuskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Wystąpią: Patryk Podwojski – organy i Tromb Quartet : Piotr Banyś- puzon, Wojciech Jeliński – puzon, Marek Kaczor – puzon i Tomasz Kaczor – puzon. Serdecznie zapraszamy.

7. W środę zapraszamy do udziału w pielgrzymce do Malborka, Gorzędzieja i Szczodrowa organizowanej przez ADŚ, wyjazd o godz.8.45 sprzed Kolegiaty. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc, gdyby ktoś chciał się zapisać to zapraszamy do biura parafialnego.

8. W środę zapraszamy do modlitwy w intencji Ojczyzny: o godz.17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i różaniec święty oraz czuwanie modlitewne.

9. Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, „Naszej Arki” i innych czasopism.

10. W przyszłą, drugą niedzielę miesiąca kolekta na nasze parafialne inwestycje.

11. Msza św. z podziękowaniem za otrzymane łaski dla Bractwa Przemienienia Pańskiego i ich Rodzin i z prośbą o dalszą opiekę i Boże błog. we wtorek o godz.18.00, w intencji Ojca św., naszych Biskupów, Kapłanów, Ojca Jonasza i o powołania kapłańskie, zakonne, misyjne i do życia konsekrowanego oraz do FZŚ w sobotę o godz.8.00, z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze Boże błog. i opiekę Matki Bożej dla Członkiń 17 Róży Niewiast i ich Rodzin i Kapłanów w niedzielę o godz.8.15

12. W minionym tygodniu odszedł po nagrodę do Pana śp. Roman Grot z Nowego Osiedla, a pogrzeb śp. Józefy Piastowskiej z Kalisk w poniedziałek o godz.13.00 w kościele św. Kazimierza – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
6 VIII – święto Przemienienia Pańskiego,
8 VIII – św. Dominik (ok. 1170-1221), hiszpański kapłan, założyciel Zakonu Kaznodziejskiego – dominikanów,
9 VIII – św. Teresa Benedykta od Krzyża – Edyta Stein (1891-1942), nawrócona filozof żydowska, karmelitanka, zamordowana w Auschwitz, patronka Europy,
10 VIII – św. Wawrzyniec (III w.), rzymski diakon, opiekun ubogich, męczennik.

Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy miłego pobytu na Kaszubach, dobrymi życzeniami obejmujemy wszystkich sierpniowych jubilatów i solenizantów; a nas wszystkich niech wspiera Boże błogosławieństwo w naszych codziennych poczynaniach –
Szczęść Boże!. Wasi Duszpasterze