XIX Niedziela Zwykła

Mdr 18,6-9 Izraelici oczekują wyzwolenia
Hbr 11,1-2.8-19 Wielkość wiary
Łk 12,32-48 Gotowość na przyjście Pana

Zapowiedź tego, co czekało Izraelitów, dodała im otuchy, by czas próby przeżyli w ufności. Ważnym elementem budowania otuchy była wspólna modlitwa. Wiara spowodowała, że Abraham i inne osoby przymierza podjęły drogę ku obietnicy danej przez Boga. Pokonali konieczny etap dla dalszej realizacji obietnicy, chociaż za swojego życia nie osiągnęli celu. Chrystus zachęca swoich uczniów, by podjęli dzieło królestwa niebieskiego. Jego rozwój domaga się zaangażowania na podstawie wiary, bo sam uczestnik dzieła zbawienia często nie widzi skutków swej pracy. Realizacja obietnicy przychodzi w momencie najmniej spodziewanym i w formie zupełnie nieoczekiwanej. Dzisiejsza liturgia słowa daje nam kolejną okazję do umocnienia w nadziei ku rzeczom przyszłym. Gotowość na przyjście Pana, o której mówi dzisiejsza Ewangelia, nie może napawać nas lękiem i niepokojem. Najlepszym jej znakiem jest pełne entuzjazmu zaangażowania w życie Kościoła oraz stan łaski uświęcającej. Wykorzystajmy czas wakacyjnego odpoczynku także na budowanie głębokiej więzi z Chrystusem i Jego Kościołem.

1. W czwartek 15 sierpnia, będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Pana Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Ta proklamacja dogmatu była przypieczętowaniem starodawnej tradycji. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia - w tym dniu przeżywać więc będziemy nasz odpust parafialny. Sumę odpustową o godz.12.30 odprawi jego Ekscelencja Ks. Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna. Porządek mszy św. jak w każdą niedzielę, po każdej mszy św. poświęcenie kłosów zbóż, ziół i kwiatów. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Panu Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. Dlaczego właśnie w tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty? Bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Pana Boga. Na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia – tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku niebu.

2. W uroczystość odpustową Burmistrz Kartuz oraz Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chrześcijańskiej Gospel z Osieka zapraszają na koncert muzyki gospel w wykonaniu grupy „John Tillery&Living Sacrifice” ze Stanów Zjednoczonych, który odbędzie się w czwartek o godz.17.00 na Rynku w Kartuzach, jednocześnie na godz.19.00 zapraszamy na ostatni koncert XXXVII Kartuskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej na finałowy KONCERT MARYJNY. Wystąpią: Klaudia Romek- sopran, Ewa Herman – skrzypce, Zuzanna Fedorowicz - harfa i Mariola Brzoska – organy.

3. W środę 14 sierpnia spowiedź św. przed odpustem od godz.16.30 do 18.00. Przerwa o godz.17.00.

4. W środę, przed odpustem, po mszy św. wieczornej, tradycyjnie procesja żałobna na górny cmentarz.

5. Wraz ze środowym świętem maryjnym tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku, a także myślimy o naszych siłach zbrojnych, o polskim wojsku, które tego dnia ma swoje święto. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają – doświadczamy tego naocznie. Polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu.

6. We wtorek Dzień Fatimski - zapraszamy na godz. 17.30 na różaniec fatimski i po mszy św. procesję fatimską do Parku św. Jana Pawła II.

7. W środę w liturgii wspominamy też kapłana i męczennika, franciszkanina, św. Maksymiliana Marię Kolbego (1894-1941). Jest on bliski naszym czasom, dobrze znamy jego życie i okoliczności męczeńskiej śmierci w oświęcimskim obozie koncentracyjnym. Niech jego heroiczna miłość Pana Boga i bliźniego będzie dla nas zobowiązującym przykładem.

8. W piątek 16-ty dzień miesiąca, po mszy św. o godz.18.00 nabożeństwo za wstawiennictwem św. Jana Pawła II i uczczenie relikwii w Kaplicy św. Brunona i św. Jana Pawła II.

9. Msza św. w kaplicy na Wzgórzu Wolności już w poniedziałek 12 sierpnia o godz.19.00.

10. Zachęcamy do nabycia nowego nru „Pielgrzyma”, „Gościa Niedzielnego”, „Cuda i Łaski Boże” i innych czasopism.

11. Msza św. o Boże błog. dla Rodzin przyjmujących Matkę Bożą Pielgrzymującą z Nowego Osiedla i Osiedla XX Lecia oraz o potrzebne łaski dla Kapłanów w środę o godz.8.00, z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze Boże błog. i opiekę Matki Bożej, zdrowie i pokój w Rodzinach 30 Róży Matek oraz o potrzebne łaski i Dary Ducha Świętego dla naszych Kapłanów w czwartek o godz.7.00, w intencji Członków Apostolstwa Dobrej Śmierci w sobotę o godz.8.00.

12. W minionym czasie z naszej parafialnej wspólnoty odeszli po nagrodę do Pana śp. Bogusław Ziemba z Nowego Osiedla i śp. Paweł Konkel z Osiedla XX Lecia - bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
⦁ 14 VIII – św. Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941), polski franciszkanin, apostoł Niepokalanej, męczennik w Auschwitz,
⦁ 15 VIII – Najświętsza Maryja Panna w tajemnicy Jej Wniebowzięcia,
⦁ 17 VIII – św. Jacek (ok. 1200-1258), jeden z pierwszych polskich dominikanów, misjonarz na Rusi.

Wszystkim Parafianom i wakacyjnym Gościom życzymy miłego pobytu na Kaszubach, dobrymi życzeniami obejmujemy wszystkich sierpniowych jubilatów i solenizantów; a nas wszystkich niech wspiera Boże błogosławieństwo w przeżywaniu naszej uroczystości odpustowej ku czci Maryi Wniebowziętej i w naszych codziennych poczynaniach – Szczęść Boże!
Wasi Duszpasterze