XXII Niedziela Zwykła

Syr 3,17-18.20.28-29 Bóg miłuje pokornych
Hbr 12,18-19.22-24a Stare i Nowe przymierze
Łk 14,1.7-14 Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony

Łagodność i pokora to cnoty, które proponuje nam dzisiejsza liturgia słowa. Niewielu obiera sobie te cnoty za środek do doskonałości. Większość woli gwałtowność i pancerz wiary jako przymioty prowadzące do królestwa niebieskiego. Stąd Księga Syracydesa uprzedza nas, że nie ma lekarstwa na chorobę pyszałka. Także Ewangelia według Świętego Łukasza mówi nam, że nawet spotkanie z Jezusem Chrystusem nie było w stanie wielu uwolnić od pychy. Dlatego autor Listu do Hebrajczyków przedstawia nam wizję tego, co w niebie czeka pokornych. Czy jesteśmy w stanie zrezygnować z przyjętych schematów i przełamać strach przed pokorą i łagodnością? Tak, wielu uważa, że gdyby stali się cisi i pokorni, to zostaną pokonani przez innych. Jakże daleko nam do Świętego Ignacego Antiocheńskiego, który dla Chrystusa pragnął być pożarty przez dzikie zwierzęta!

1. W dzisiejszą niedzielę wspominamy ofiary II wojny światowej. Obchodząc 80. rocznicę hitlerowskiej agresji na Polskę, dziękujemy Bożej Opatrzności za polskich bohaterów i ostateczne ocalenie naszej ziemskiej Ojczyzny.

2. W pierwszych dniach września modlimy się o pokój i dobre wychowanie młodego pokolenia. Warto więc dziś przypomnieć słowa św. Jana Pawła II: „Osiągniemy pokój, wychowując do pokoju! […] Kościół nie przestaje powtarzać: pokój jest obowiązkiem” (z orędzia na XXXVII Światowy Dzień Pokoju). Prośmy więc Chrystusa – Księcia Pokoju, aby nasze dzieci wzrastały w poczuciu bezpieczeństwa i w harmonii, a nasza Ojczyzna uniknęła okrucieństwa terroryzmu.

3. W poniedziałek – rozpoczęcie nowego roku szkolnego i katechetycznego. Msza Święta na rozpoczęcie tego roku zostanie odprawiona w naszym kościele w poniedziałek o godzinie 8.00. Na wspólną modlitwę zapraszamy wszystkich związanych ze szkołą, a więc dzieci i młodzież oraz ich rodziców, nauczycieli i wychowawców, a także pracowników administracji szkoły, gdyż nowy rok powinno się rozpocząć z Panem Bogiem.

4. Wrzesień, podobnie jak sierpień, przemierzamy z Maryją. W niedzielę, 8 września, obchodzimy jedno z najstarszych świąt maryjnych: Narodzenie Najświętszej Maryi Panny. W naszej polskiej tradycji znane jest jako święto Matki Bożej Siewnej. Polecając Bożej Opatrzności za przyczyną i wstawiennictwem Matki Bożej przyszłoroczne plony podczas Mszy Świętych pamiętajmy, że i my jesteśmy „uprawną rolą”, na którą pada ziarno słowa Bożego. Jaki ono wydaje w moim życiu owoc? – oto pytanie, jakie w kontekście tego święta warto sobie samemu postawić.

5. Z okazji święta Narodzenia NMP w przyszłą niedzielę odpust w Sianowie; suma odpustowa o godz.11.30. Piesza Pielgrzymka wyruszy z kolegiaty o godz.7.00, a szczegółowy program jest wywieszony w gablocie ogłoszeniowej.

6. Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do służby przy ołtarzu Pana. Zaproszenie kierujemy szczególnie do chłopców, którzy w tym roku przystąpili do I Komunii św. można się zgłaszać do ks. Macieja.

7. W środę zapraszamy do modlitwy w intencji naszej Ojczyzny o godz.17.00 – wystawienie Najświętszego Sakramentu, różaniec, a o godz.18.00 msza św. w intencji naszej Ojczyzny. Po mszy św. zapraszamy wszystkich Członków Parafialnego Zespołu Caritas na spotkanie do salki.

8. W tym tygodniu dni eucharystyczne:
• w czwartek zapraszamy na godzinę świętą na godz. 17.00,
• w piątek po mszy św. o godz.7.00 nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego - będziemy przepraszać Serce Boże za wszelki brak miłości, za lekceważenie daru Bożego miłosierdzia. Będziemy prosić o łaskę nawrócenia dla siebie i dla tych, którzy Pana Boga przepraszać nie chcą, spowiedź św. od godz.16.00, szczególnie przypominamy dzieciom, które obchodzą Nowennę I piątków i młodzieży przygotowującej się do bierzmowania, o godz.16.30 dodatkowa msza św.
• Nabożeństwo pierwszo sobotnie: o godz.7.30 różaniec, a po mszy św. o godz.8.00, w czasie której szczególnie będziemy się modlić za wszystkich Ofiarodawców i Dobrodziejów naszej Parafii - nabożeństwo do Niepokalanego Serca N.M.P. W sobotę odwiedzimy Chorych z posługą sakramentalną.

9. W czwartek zapraszamy na spotkanie wszystkich Zelatorów Żywego Różańca po mszy św. wieczornej do salki.

10. Apostolstwo Dobrej Śmierci zaprasza na Nowennę do Matki Bożej Bolesnej od piątku 6.09. do soboty 14.09. 2019 o godz.17.30.

11. W ciągu całego miesiąca września będzie odmawiany Różaniec w intencji wynagrodzenia za profanacje i bluźnierstwa popełniane w naszej Ojczyźnie. Modlimy się pod Łapalickim Krzyżem w dni robocze o godz.18.00, w niedziele i święta o godz. 14.00. Serdecznie zapraszamy.

12. W sobotę będziemy świętować 30 Rocznicę Towarzystwa Miłośników Kartuz. Uroczystość rozpocznie się Sesją Rady Miejskiej o godz.15.00, zostanie następnie posadzony dąb i odsłonięta tablica i o godz.18.00 w kolegiacie Msza święta. Serdecznie zapraszamy.

13. W przyszłą drugą niedzielę miesiąca kolekta na nasze parafialne inwestycje.

14. Zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, „Galilei” – Pismo święte bez tajemnic, „Naszej Arki” i innych czasopism religijnych.

15. Na terenie Powiatu Kartuskiego funkcjonuje Dom Samopomocy w Kobysewie. Jest to nowa jednostka wsparcia dla osób dorosłych przewlekle psychicznie chorych oraz osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Dom usytuowany jest w Kobysewie, ul. Polna 3. Dom działa od poniedziałku do środy w godz.7.30-15.30, w czwartki w godz. 7.30-16.00, w piątki 7.30. – 15.00, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy. Wniosek o skierowanie do domu na pobyt dzienny składa się do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o skierowanie. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod nr tel 795572311 lub 583044121, e-mail sdskobysewo@kartuskipowiat.pl

16. W minionym tygodniu odeszli po nagrodę do Pana śp. Jadwiga Miotk ze Smołdzina, śp. Ginter Wittstock z Osiedla XX Lecia i śp. Bernard Czucha z ul. Mściwoja II – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
• 3 IX – św. Grzegorz Wielki (540-604), Rzymianin, papież, ogłoszony Doktorem Kościoła.
• 8 IX – Najświętsza Maryja Panna w tajemnicy swego narodzenia.

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju polecamy dzieci i młodzież na nowy rok szkolny, a solenizantom i jubilatom świętującym w tym tygodniu życzymy zdrowia, Bożego błogosławieństwa i pokoju w sercu.

Wasi Duszpasterze