X

IV Niedziela Wielkanocna

Dz 4,8-12 Kamień odrzucony przez budujących stał się kamieniem węgielnym
1 J 3,1-2 Jesteśmy dziećmi Bożymi
J 10,11-18 Jezus jest dobrym pasterzem

Liturgia słowa dzisiejszej niedzieli ukazuje Pana Jezusa jako Dobrego Pasterza. Dobry Pasterz to Ktoś, kto całym sobą służy owcom: prowadzi je, pilnuje, karmi, poi, a gdy trzeba, opatruje, nosi, przytula. Swoją troską obejmuje wszystkie potrzeby stada i każdej owcy. Pan Bóg stara się umożliwić nam spotkanie ze sobą w naszej codzienności. Dlatego stał się człowiekiem, żyje wśród nas i dlatego posyła wciąż do nas ludzi, przez których nieustannie działa w Kościele i w świecie.

1. Pan Jezus sam siebie nazywa Dobrym Pasterzem, który daje swoje życie za owce. Wypełnił to całkowicie, ofiarując siebie na ołtarzu krzyża. Po swoim zmartwychwstaniu przekazał misję pasterską tym, których sam wybiera, aby ją wypełniali aż po krańce świata i aż do końca czasu. Niedziela Dobrego Pasterza ukazuje nam Chrystusa zatroskanego o zbawienie wszystkich, których powierza Mu Bóg Ojciec. Szczególnym znakiem tej pasterskiej miłości są sakramenty św., których sprawowanie Chrystus pozostawia swoim uczniom i ich następcom. Dzisiejsza niedziela jest szczególną okazją do modlitwy o dobrych pasterzy – gorliwych i świętych kapłanów oraz o powołania do życia konsekrowanego.

2. Dzisiaj rozpoczynamy tydzień modlitw o powołania do służby w Kościele. Codziennie będziemy prosić o nowych kapłanów, misjonarzy, osoby konsekrowane. Będziemy modlić się, aby wezwani przez Pana żniwa ochotnym sercem przyjęli powołanie, a także, aby rodziny wspierały tych, których Pan sobie wybrał. Niech błogosławieństwo nowych powołań spocznie również na naszej wspólnocie parafialnej.

3. W sobotę rozpocznie się miesiąc maj, który w naszej polskiej tradycji jest naznaczony modlitwą razem z Maryją, Matką Jezusa i przez Jej wstawiennictwo. Będziemy Ją prosić, by nam pomagała przyjmować i wypełniać naukę Jej Syna, by nas uczyła pełnić wolę Boga oraz by uprosiła łaskę ustania epidemii. Zapraszamy na nabożeństwa ku czci Matki Bożej:
• w kościele po mszy św. wieczornej o godz.18.00 dla całych rodzin
• w Łapalicach przy krzyżu: w niedziele o godz.14.00, a w dni powszednie o godz.18.00
To w szkole Maryi uczmy się całkowitego oddania Panu Bogu i braciom. Zadbajmy o Jej wizerunki w naszych domach i w przydrożnych kapliczkach. Rodzinnie gromadźmy się przy nich na śpiewanie Litanii loretańskiej, pieśni maryjnych, różaniec czy wieczorny Apel Jasnogórski.

4. Dzień 1 maja jest także Świętem Pracy. Naszymi modlitwami przez wstawiennictwo św. Józefa Rzemieślnika obejmiemy szczególnie osoby i rodziny borykające się z problemem bezrobocia i z dramatyczną sytuacją materialną. Nie opuszczajmy żadnej okazji, aby prosić tego patrona o wrażliwość sumień i ład moralny w naszym życiu rodzinnym i społecznym.

5. W tym tygodniu I sobota miesiąca - Nabożeństwo pierwszo sobotnie: o godz.7.30 różaniec, a po mszy św. o godz.8.00 - nabożeństwo do Niepokalanego Serca N.M.P. W sobotę odwiedzimy naszych Chorych z posługą sakramentalną.

6. W przyszłą niedzielę:
• Suma z liturgią w języku kaszubskim
• godz.15.00 nabożeństwo różańcowe dla Róż Żywego Różańca i wszystkich wspólnot parafialnych i spotkanie III Zakonu św. Franciszka

7. Pragniemy serdecznie podziękować za wszelkie ofiary złożone w minionych tygodniach na tacę, do skarbonek i na konto parafialne na cele wspólnoty parafialnej i utrzymanie świątyni. Niech dobry Bóg wynagradza swoim błogosławieństwem waszą hojność.

8. Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, „Małego Gościa”, jest jeszcze aktualny „Pielgrzym” i inne czasopisma.

9. Informujemy, że Uroczystość I Komunii Świętej jest uzależniona od sytuacji epidemicznej w kraju i rządowych decyzji. Rodzice z „Trójek” klasowych podjęli decyzję, aby pozostać przy terminie z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego: w sobotę 15 maja 2021 roku: Szkoła Podstawoa nr 2 - kl.IIIA godz.9.30, kl.IIIB godz.11.00, kl.IIIC godz.12.30 i dzieci z pozostałych szkół godz.14.00. Dodatkowo jest możliwość przyjęcia I Komunii Świętej w Uroczystość Bożego Ciała 3 czerwca 2021 roku o godz.13.30 – chętni mogą się zgłosić pod nr tel. 509384250 do końca kwietnia. Otaczajmy naszą modlitwą dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej i ich rodziny.

10. Zapraszamy na różaniec błagalny i litanię do św. Józefa o ustanie epidemii na godz.7.30.

11. Msza św. z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze Boże błog., zdrowie i opiekę Matki Bożej Różańcowej dla 45 Róży Matek i Członków ich Rodzin oraz Kapłanów naszej Parafii w środę o godz.18.00, za + Stanisława Wickiego ofiarowana od Kolegów z Nadleśnictwa Kartuzy w czwartek o godz.18.00, podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze Boże błog., zdrowie i opiekę Matki Bożej dla Niewiast i ich Rodzin z 17 Róży oraz Kapłanów naszej Parafii w niedzielę o godz.9.30.

12. Bóg zapłać za ofiary złożone dzisiaj do puszek przed kościołem na cele charytatywne prowadzone przez nasz Parafialny Zespół Caritas.

13. W minionym tygodniu odeszła po nagrodę do Pana śp. Leokadia Kulwikowska z ul. Boh. Westerplatte, a pogrzeb śp. Anny Pusiewicz z Bielaw w poniedziałek o godz.10.00 w Grzybnie. Pochówek na cmentarzu górnym w Kartuzach – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu ….

14. Dzisiaj przypada kolejna rocznica śmierci (2012) śp. Ks. Biskupa Jana Bernarda Szlagi, którego niech Dobry Bóg obdarzy radością i chwałą nieba za jego pasterski trud w naszej Diecezji.

15. W tym tygodniu patronuje nam:
– w czwartek 29 kwietnia – św. Katarzyna Sieneńska (1347-1380), dziewica i doktor Kościoła, patronka Europy.

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej, wielkanocnej i majowej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia.

Wasi Duszpasterze