XXIII Niedziela Zwykła

Mdr 9,13-18b Prawdziwa mądrość
Flm 9b-10.12-17 Wszyscy są braćmi
Łk 14,25-33 Kto nie wyrzeka się wszystkiego, nie może być uczniem Jezusa

Autor Księgi Mądrości zapewnia nas, że bez pomocy Ducha Świętego człowiek pozostaje w okowach własnej małości i przyziemnego myślenia. Właśnie do wyrwania się z kajdanów myślenia w kategoriach ówczesnej epoki Święty Paweł zachęca Filomena, legalnego właściciela niewolnika Onezyma, uciekiniera w świetle prawa ludzkiego zasługującego na śmierć. Niewolnik Onezym stał się bratem umiłowanym dla Apostoła Pawła. Przyszedł czas, aby takim stał się również dla swojego pana, Filemona. Ile czasu potrzebuje każdy z nas, aby Ewangelia przeniknęła do naszego serca, do naszego umysłu i w końcu do naszego postępowania? Kiedy nasza wyobraźnia stanie się chrześcijańska? Chrystus zachęca nas, aby to stało się już dzisiaj.

1. Rozpoczął się nowy rok szkolny i katechetyczny. Zainteresujmy się, czy nasze dzieci i młodzież sumiennie korzystają z katechizacji szkolnej oraz z przygotowania do I Komunii św. i sakramentu bierzmowania.

2. W piątek Dzień Fatimski – zapraszamy na godz.17.30 na różaniec i po mszy św. do udziału w Procesji Fatimskiej do Parku św. Jana Pawła II.

3. W sobotę 14 września, przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Krzyż jest naszym chrześcijańskim godłem – znakiem męki i śmierci naszego Odkupiciela. Jednak po nim nadeszło zmartwychwstanie i wniebowstąpienie. Krzyż jest więc także znakiem naszej nadziei. Pamiętajmy też, że Chrystusowym krzyżem staje się ołtarz w naszej świątyni i we wszystkich kościołach na całym świecie. Na nim podczas każdej Eucharystii Chrystus ponawia swoją paschalną Ofiarę „za życie świata”. Nasza Ojczyzna i jej dzieje znaczone są krzyżami. Jak nigdzie w Europie, zwłaszcza Zachodniej, wszędzie górują u nas krzyże. Zachowujmy je w szacunku i dbałości nie tylko przy okazji święta Podwyższenia Krzyża. Zachęcamy do licznego udziału w świątecznej Mszy Świętej w tym roku wyjątkowo, bo odpowiadając na inicjatywę POLSKA POD KRZYŻEM - wielkiej modlitwy za Ojczyznę i świat - Siostry Szensztackie organizują wyjazd do Włocławka 14 września ( sobota ), gdzie odbędzie się Wielka akcja modlitewna na lotnisku Włocławek-Kruszyn. Zachęcamy, do wyjazdu młodzież . Wyjazd o godz.5.00 sprzed kościoła św. Kazimierza w Kartuzach. Powrót w niedzielę rano ok. godz.8.00. Zgłoszenia i wpłata jak najszybciej ul. Piłsudskiego 1 KARTUZY Siostra Ludmiła Tel. 603 366 759 lub 605 864 764 e-mail: s.ludmila@szensztat.pl Koszt ok. 70 zł. ( autokar, parking, kawa i coś do kawy, pakiety.)

4. W naszej Parafii łącząc się z całą nasza Ojczyzną zgromadzimy się przy Łapalickim Krzyżu - Msza św. w sobotę 14 września o godz.17.30 w łączności z dziękczynieniem za tegoroczne żniwa i plony ziemi, poświęcenie wieńca dożynkowego, jak zawsze przygotowanego przez mieszkańców Łapalic, natomiast w Kaplicy Krzyża św. w Kaplicy na Wzgórzu Wolności msza św. odpustowa we wtorek 17 września o godz. 19.00.

5. Apostolstwo Dobrej Śmierci zaprasza na Nowennę do Matki Bożej Bolesnej do soboty 14.09. 2019 o godz.17.30.

6. Zachęcamy do nabycia nowego nru „Pielgrzyma”, „Małego Pielgrzyma”, „Gościa Niedzielnego”, „Misyjnych Dróg” i innych czasopism.

7. Duszpasterstwo osób niesłyszących zaprasza na Mszę Świętą w języku migowym, która odbędzie się niedzielę 15 września, o godz. 15:00 w kaplicy Sióstr Miłosierdzia (Szarytki) w Kartuzach przy ul. Gdańskiej 12.

8. Pragniemy stworzyć grupę młodzieżową przy naszej parafii. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na pierwsze spotkanie z ks. Karolem w piątek po mszy św. wieczornej ok. godz. 18.30 w salce katechetycznej.

9. Zapraszamy na spotkania:

  • W środę 11 września po mszy św. wieczornej Rodziców dzieci, które w przyszłym roku przystąpią do I Komunii św. na spotkanie, które odbędzie się w kościele. Obecność obowiązkowa.
  • Koło misyjne dzieci – sobota, godz. 9.00;
  • Schola parafialna – sobota, godz. 11.00;
  • Spotkanie dla kandydatów z klas VIII do bierzmowania, którzy w przyszłym roku mają przystąpić do sakramentu bierzmowania – we wtorek 10 września po mszy św. wieczornej w kościele.

10. Apostolstwo Dobrej Śmierci zaprasza na wspólny wyjazd do kina w Gdyni na film poświęcony Ojcu Pio, wyjazd w czwartek o godz.17.30 sprzed kolegiaty, koszt - 27 zł: przejazd i bilet.

11. W przyszłą niedzielę miesiąca kolekta na W.S.D. w Pelplinie.

12. We wtorek 10 września o godz.19.00 w salce katechetycznej w parafii św. Kazimierza rozpoczyna się dekanalna katechizacja przedmałżeńska adresowana do narzeczonych i młodzieży powyżej 18 roku życia, która nie ukończyła takiego kursu w ramach katechizacji szkolnej.

13. Msza św. w intencji Kapłanów pracujących w naszej Parafii o szczególną opiekę Matki Bożej Opiekunki Kapłanów ofiarowana od 45 Róży Matek w środę o godz.8.00, za ++ Amazonki w środę o godz.18.00, w intencji Ojca św., naszych Biskupów, Kapłanów, Ojca Jonasza oraz o powołania kapłańskie, zakonne, misyjne, do życia konsekrowanego i do Fr.Zakonu Świeckich w sobotę o godz.8.00, dziękując za plony, które są wielkim darem Bożym, prosimy dobrego Boga o dary Ducha Świętego, abyśmy się stali misjonarzami wraz z naszymi kapłanami. Niech Bóg Miłosierny napełni nasze serca pokojem i miłością do Boga Trójjedynego oraz Braci i Sióstr w Chrystusie w sobotę o godz.17.30 pod Krzyżem w Łapalicach.

14. W minionym tygodniu odeszły po nagrodę do Pana śp. Jadwiga Sobisz z Nowego Osiedla i śp. Bernadeta Niklas z Gdańska – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
13 IX – św. Jan Chryzostom (350-407), biskup Konstantynopola, Doktor Kościoła, piętnujący nadużycia moralne wiernych.
14 IX – święto Podwyższenia Krzyża Świętego.

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju polecamy dzieci i młodzież na nowy rok szkolny, a solenizantom i jubilatom świętującym w tym tygodniu życzymy zdrowia, Bożego błogosławieństwa i pokoju w sercu.

Wasi Duszpasterze